Calendars May 2017

All races
Show:


  Baboszewo
Memorial Andrzeja Trochanowskiego
1.2 Race POL
  2º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  Frankfurt am Main
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm, GP van Frankfurt, Rund um den Finanzplatz
1.WT/WT/PT Race GER
  Frankfurt am Main, U23
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm
1.2 Race GER
  Frei
Vårmila
NE Race NOR
  4º stage Giant Liga NE CZE
  Harchies
GP de l'Administration Communale
NE Race BEL
  Indaiatuba
Prova Ciclistica 1° de Maio - GP Ayrton Senna
NE Race BRA
  Kortessem (a) NE Race BEL
  Legazpia
Santikutz Klasika - Prueba Santa Cruz
NE Race ESP
  Lier, Derny 1.CRT BEL
  Mauren, Criterium
Rund um den Weiherring
1.CRT LIE
  National Championship, Road, U23, Belgium CN BEL
  Nenzing
GP Vorarlberg
NE Race AUT
  Salta
Clasica 1° de Mayo Argentina Salta
NE Race ARG
  Tongrinne NE Race BEL
  7º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  4º stage Tour of Ulster NE IRL
  3º stage Vuelta Ciclista Asturias
Ronde van Asturië
2.1 ESP
  Wanfercée-Baulet
Circuit du Wallonie-Hainaut
1.2 Race BEL

  3º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  Raciaz
Memorial Romana Sieminskiego
1.2 Race POL

  5º stage Giant Liga NE CZE
  Lubawa, Criterium
Edmunda Groszkowskiego
NE Race POL
  1º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  1º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 FRA
  1º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  1º stage Vuelta a Antioquia NE COL

  1º stage Angarsk Stage Race NE RUS
  1º stage Apple Race NE ISR
  Kortenaken (b)
Kortenaken-Stok
NE Race BEL
  1º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  1º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/PT ITA
  GP Vila-Real NE Race ESP
  1º stage Mercedes Night Cycle Race NE UAE
  1º stage Moscou (a)
Five rings of Moscow
2.2 RUS
  Naisten KV NE Race FIN
  Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 Race POL
  1º stage Tour of Chongming Island (F) 2.WWT CHN
  1º stage V° Clásica Elite Guatemala NE GUA
  1º stage Vuelta Ciclista a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP

  Ajdovščina, Criterium
Po Ulicah Ajdovščine
NE SLO
  Bursa
Rıfat çalışkan
NE Race TUR
  Kopong
Kopong Race
NE Race BOT
  1º stage Lima - Cerro Azul - Lima NE PER
  Rijssen
Ronde van Overijssel
1.2 Race NED
  Sundvolden
Sundvolden GP
1.2 Race NOR
  1º stage Tour of the South West NE AUS
  1º stage Velo-Tek GP NE USA
  4º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Wittenberg
Rund um die Wittenberger Altstadt
NE Race GER

  Amajari
Desafio Serra do Tepequém
NE Race BRA
  Athína
Athens International Criterium
1.CRT GRE
  Bergen, Chrono
Straumemilen
NE NOR
  Buenos Aires (a)
Aniversario CC La Nación
NE Race ARG
  Clubchampionships, Road, Elite, New Zealand CN NZL
  Cremona (a)
Circuito del Porto - Trofeo Arvedi
1.2 Race ITA
  Donja Lomnica
Putevima Cvijeća
NE Race CRO
  Esztergom
Kínok Kínja
NE Race HUN
  Flèche Ardennaise
Ardense Pijl
1.2 Race BEL
  Frenchtown
Rocky Mountain Roubaix
NE Race USA
  GP Israel de Freitas NE Race BRA
  Helchteren (F)
Trofee Maarten Wynants
1.1WE Race BEL
  Heule (b) NE Race BEL
  Hong Kong, Criterium (b)
Hong Kong Criterium Series 5
NE HKG
  Houthalen/Helchteren (c)
Trofee Maarten Wynants
NE Race BEL
  La Paz - Tutule NE Race HON
  Lierde NE Race BEL
  London
GP Springbank
NE Race CAN
  Lugano
GP Lugano
1.HC Race SUI
  Nakhon Si Thammarat
Tour of Srivichai
NE Race THA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Singapore CN SIN
  National Championship, Road, Juniors, New Zealand CN NZL
  Niel (a) NE Race BEL
  Pan American Championships, Road, Elite CC
  Retinne NE Race BEL
  Ringerike
Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup
1.2 Race NOR
  1º stage Robert Peters Race NE ANT
  Roskilde NE Race DEN
  San Carlos
Clasica Sancarleña
NE Race CRC
  San Martin NE Race MLT
  Standdaarbuiten NE Race NED
  Valls
Memorial Xavier Tondo
NE Race ESP
  Vilvoorde
Vilvoorde IC 2
NE Race BEL
  5º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX

  1º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors 2.1MJ BUL
  National Hill Climb Championship, Road, Elite, Macedonia NE Race MKD
  Rokycany
GP Borgeres
NE Race CZE
  Tours
GP Tours
NE Race FRA

  1º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  Redditch, Criterium NE GBR

  1º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  6º stage Giant Liga NE CZE
  1º stage Tour de Tunisie
Tour de Tunisie Cycliste International
2.2 TUN
  1º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN

  Jurmala, Chrono NE Race LAT
  1º stage Memorial Boris A. Bolshakov NE BLR
  1º stage Sidoarja Jawa Timur NE INA
  Stoke-on-Trent, Criterium NE GBR
  1º stage Tour of Ankara 2.2 TUR
  1º stage Tour of California (F) 2.WWT USA
  1º stage Vuelta a Guanacaste NE CRC
  1º stage Vuelta Gobernacion Norte de Santander NE COL

  1º stage Builders World Botswana Gabarone Classic NE BOT
  Nijmegen, Criterium
Rush Tour
1.CRT NED
  Northwich NE GBR
  Ufa NE RUS

  Aalburg (F)
7-Dorpenomloop Aalburg, Dorpenomloop Wijk en Aalburg/Marianne Vos Classic
1.2 Race NED
  Benicarló
Ronda Ciclista al Maestrazgo
NE Race ESP
  Delta Bike Tour NE Race SRB
  1º stage Eidsvollrittet
Kalas Cup/Norgescup
NE NOR
  1º stage GP Do Dão NE POR
  Grafton - Inverell NE Race AUS
  1º stage Jiangsu Xinyi Station NE CHN
  Muntinlupa
HNDH 4
NE Race PHI
  Pollare
Pollare IC 2
NE Race BEL
  Princetown, Chrono
Mother's Day Time Trial
NE CAN
  Puivelde
Belsele
NE Race BEL
  1º stage Region Metropolitano - Doble Los Andes NE CHI
  Singapore
Tour de Barelang
NE Race SIN
  Thorigny
GP Gustave Beignon
NE Race FRA
  Torhout
Wijnendale-Torhout
NE Race BEL
  Uppsala
Skandis GP
NE Race SWE
  Uppsala, Elite/U23
Skandisloppet - Scandinavian Race
1.2 Race SWE

  Alcalá de Henares
GP Macario
NE Race ESP
  Apertura Temporada de El Salvador NE Race ESA
  Bavegem
Bavegem IC 2
NE Race BEL
  Boezinge (F)
Dwars door de Westhoek
1.1WE Race BEL
  Bray
Shay Elliott Memorial
NE Race IRL
  Carrara
GP Industrie del Marmo
1.2 Race ITA
  Częstochowa (a)
GP Czestochowa
NE POL
  Deux-Acren
GP Claude Criquielion, GP du Prèsident
1.2 Race BEL
  Diekirch
GP Majerus-Parmentier VC Diekirch
NE Race LUX
  2º stage Eidsvollrittet
Kalas Cup/Norgescup
NE NOR
  Fuldabrück
Nacht von Fuldabrück
NE GER
  Hamont-Achel (a) NE Race BEL
  Kaunas NE Race LTU
  Lincoln
Lincoln Grand Prix - International Road Race
NE Race GBR
  National Championship, Road, Elite, Bolivia CN BOL
  National Championship, Road, Elite, Cyprus
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  Nieuw-Vossemeer NE Race NED
  Ronde van Noord-Holland 1.2 Race NED
  Schoten (c) NE Race BEL
  Thun, Chrono NE SUI
  1º stage Tour de Bénin NE BEN
  1º stage Tour of California 2.WT/WT/PT USA
  Tournai
Memorial D. Bosquillon
NE Race BEL
  Verrebroek
GP Wase Polders
NE Race BEL

  Durango (F)
Emakumeen Saria
1.2 ESP
  London, Criterium
Wembley Park
NE GBR
  Lutlommel
Lommel
NE Race BEL

  1º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  1º stage Emakumeen Euskal Bira (F)
Emakumeen Bira
2.1WE ESP
  7º stage Giant Liga NE CZE
  Puivelde
Belsele Individueel
NE Race BEL
  1º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  1º stage Tour of Ukraine 2.2 UKR
  1º stage Vuelta Gran Santander NE COL

  Croydon NE GBR
  1º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA

  1º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  Gatineau, Chrono (F)
La visite chrono du Gatineau
1.1WE CAN
  Harderwijk
Parel van de Veluwe
NE Race NED
  1º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour
2.2 FRA
  1º stage Ruta de los Castillos y las Batallas de Jaen NE ESP
  1º stage Tour de Meru NE KEN
  1º stage Triptyque Ardennaise NE BEL
  1º stage Volta a Coruña NE ESP
  1º stage Vuelta a Sucre NE BOL
  1º stage Vuelta Castilla y Leon 2.1 ESP

  Bath, Criterium NE GBR
  Bela Bela NE Race RSA
  Belfast (j)
West Down Grand Prix
NE Race GBR
  Bern
Berner Rundfahrt, Ronde van Bern / Tour de Berne / GP di Berna / Tour du Nord-Ouest Suisse
1.2 Race SUI
  Bern, Amateurs
Berner Rundfahrt
NE Race SUI
  1º stage Bikes on Broadway NE CAN
  Cambridge
Tour of the Battenkill
NE Race USA
  Castelfidardo (d)
GP Santa Rita
NE Race ITA
  1º stage Clásica del Caribe NE COL
  Elva, Criterium
Elva Tänavasõit
NE EST
  Gatineau (F)
Grand Prix Cycliste de Gatineau
1.1WE Race CAN
  HaGalil HaElyon (a)
North Arrow
NE Race ISR
  Kangarilla
John Venturi Memorial
NE Race AUS
  Kekava
Ķekavas velomaratons
NE Race LAT
  Kulmbach NE Race GER
  Ljubljana
Kolesarski Izlet Iz Ljubljane v Metliko
NE Race SLO
  Nebraska Omnium Weekend NE Race USA
  Odessa, Criterium
Yuvl Criterium
NE UKR
  Pelham
Niagara Classic - Steve Bauer Classic
NE Race CAN
  Roeselare
De Ruiter
NE Race BEL
  Rotterdam
New Energy Tour
1.1 Race NED
  Sabiñánigo (b)
Memorial Luis Muñoz
NE Race ESP
  Taviers
GP Olivier Kaisen
NE Race BEL
  1º stage Tour of Albania
Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
2.2 ALB
  1º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  Wilmington
Wilmington GP
1.CRT USA
  Zwolle (F) (b)
Omloop van de IJsseldelta
1.2 Race NED

  Castelfidardo
Trofeo Città di Castelfidardo, GP Cibes
NE Race ITA
  Cham
Cham-Hagendorn
NE Race SUI
  Cham (F)
Cham-Hagendorn
1.2 Race SUI
  Elva
Elva Rattapäev, Elva Rattaralli, Elva Rattasõit
NE Race EST
  Grand Prix de la Somme 1.1 Race FRA
  Hoeleden NE Race BEL
  Kayl
Festival de la Petite Reine LC Kayl
NE Race LUX
  Lieshout
Ronde van Lieshout
NE Race NED
  Mafutseni NE Race SWZ
  Mriehel By-Pass, Chrono NE MLT
  National Championship, Road, Elite, Singapore CN SIN
  National Championship, Road, Juniors, Jamaica CN JAM
  Novi Sad
Trofej Sajamskog Grada
NE Race SRB
  Othée NE Race BEL
  1º stage Rás Tailteann
An Post Rás
2.2 IRL
  Rosendal
Fuji Peloton GP
NE Race FIN
  Sakai, Criterium 1.CRT JPN
  Selangor
Century Cycle Challenge
NE Race MAS
  1º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  Veldhoven
Omloop der Kempen
NE Race NED
  Walhain-Saint-Paul
GP Superette Delhaize-Tilman
NE Race BEL
  Westrem
Memorial Romain De Landsheere
NE Race BEL
  Wieluń, Criterium NE POL
  Ystad
Vinco Loppet
NE Race SWE

  1º stage Clásica Marinilla
Clásica Ramón Emilio Arcila
NE COL
  Motherwell, Criterium NE GBR
  1º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL

  1º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  8º stage Giant Liga NE CZE
  1º stage Grande Prémio 'Jornal de Notícias' NE POR
  Nationale Olympic Games, Road, U23, Mexico NE MEX
  1º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  1º stage Tour des Fjords 2.1 NOR

  25 de Mayo
Clásica 25 de Mayo
NE Race ARG
  Aberdeen NE GBR
  Buchholz
GP Buchholz
NE GER
  Diessenhofen
Auffahrtskriterium Diessenhofen
1.CRT SUI
  Montbéliard
GP du Pays de Montbéliard
NE Race FRA
  Silenen - Bristen
Silenen - Amsteg - Bristen
NE SUI
  1º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  Wielsbeke
IC 1
NE Race BEL
  Wodecq
GP Dany Rasson
NE Race BEL
  Zwijndrecht NE Race BEL

  1º stage Clasica Integración de la Guadua-Gobernación de Risaralda NE COL
  1º stage Coastal Range Cross Cycle Challenge NE TPE
  1º stage Durango
Iron Horse Classic
NE USA
  GP Cycliste de Gemenc NE Race HUN
  1º stage Kazantzakia NE GRE
  Kiev
Horizon Park Race 1 for Peace
1.2 Race UKR
  1º stage Mianzhu Station NE CHN
  Moerbeke (Geraardsbergen), Elite/U23 NE Race BEL
  1º stage Paraguay Cycles Club NE PAR
  1º stage Tour of Estonia 2.1 EST
  Vannes - Plumelec (F)
La Classique Morbihan
1.1WE Race FRA
  1º stage VI Clásica Elite Guatemala NE GUA
  1º stage Vuelta a la Provincia de Alicante NE ESP
  1º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP
  1º stage Wänershofs 2-dagers NE SWE

  Burlington, Criterium
Snake Alley
NE USA
  Diex (a)
Völkermarkter Radsporttage, Diexer Bergrennen
NE Race AUT
  Durham NE GBR
  Farum
Road Bike Shop Løbet/ABC
NE Race DEN
  1º stage Kekaha
Pedal to the Meadow
NE USA
  Kiev
Horizon Park Race 2 Maidan
1.2 Race UKR
  Kiev (F)
Horizon Park
1.2 Race UKR
  Maringá
Copa Cidade Cancao
NE Race BRA
  Plumelec (a)
GP Plumelec-Morbihan
1.1 Race FRA
  Plumelec (F)
GP Plumelec-Morbihan
1.1WE Race FRA
  Potamos Germasogias - Mount Olympus
0 - 2000 Race
NE Race CYP
  Puttershoek
Omloop van Hoeksche Waard
NE Race NED
  1º stage Tour de Gironde 2.2 FRA
  1º stage Tour du Jura 2.2 FRA
  1º stage Triple Vuelta El Coquimbo - La Serena - Coquimbo NE CHI
  1º stage Turul Dobrogei NE ROM
  Winston-Salem, Criterium
Winston-Salem Cycling Classic
1.CRT USA

  Châteaulin
Circuit de l'Aulne/GP Le Télégramme à Châteaulin, Boucles de l'Aulne
1.1 Race FRA
  Diex
Völkermarkter Radsporttage, GP Südkärnten
NE Race AUT
  Gooik (F) (a)
Gooik - Geraardsbergen - Gooik
1.1WE Race BEL
  Haneffe NE Race BEL
  Hong Kong (h)
Hong Kong Road Race 7
NE Race HKG
  Kiev
Horizon Park 3 Classic
1.2 Race UKR
  Kiev, Chrono (F)
VR Women
1.2 UKR
  Laarne (a)
GP Etienne de Wilde IC 1
NE Race BEL
  Lami - Pacific Harbour NE Race FJI
  Londerzeel (e)
Londerzeel-Sint Jozef
NE Race BEL
  Muscatine, Criterium
Melon City
NE USA
  National Championship, Road, Juniors, Belgium CN BEL
  Oostnieuwkerke (a)
Oostnieuwkerke-Sleihage
NE Race BEL
  Ordrup
Ordrup CC
NE Race DEN
  Paris - Roubaix, U23 1.2 Race FRA
  Pescara
Trofeo Matteotti
NE Race ITA
  Pieve di Soligo, Juniors
Trofeo Dorigo Porte, GP GD Dorigo Porte
1.1MJ Race ITA
  San Miguelito
Reto a Los Altos de Santa María
NE Race PAN
  Shrewsbury, Criterium
Shrewsbury Grand Prix
NE GBR
  Tartu (b)
Tartu Rattaralli
NE Race EST
  Wezembeek-Oppem
IC 2
NE Race BEL
  Zalau
Velo Tur RGT Salaj
NE Race ROM

  Davenport, Criterium
Quad Cities
NE USA
  Somerville
Tour of Somerville
NE Race USA
  Stevenage, Criterium NE GBR
  Ufa NE RUS
  Winston-Salem
Winston-Salem Cycling Classic
1.1 Race USA
  Winston-Salem (F)
Winston-Salem Classic
1.1WE Race USA

  Gullegem
Gullegem Koerse Individueel
NE Race BEL
  1º stage Polska - Ukraina
Memorial Colonel Skopenko
NE POL

  9º stage Giant Liga NE CZE
  Kielce, Criterium
O Puchar Mariana Formy
1.CRT POL
  1º stage Ruta del Centro NE MEX
  Tabor, Criterium
Táborské Okruhy
NE Race CZE
  1º stage Tour de Luxembourg
Ronde van Luxemburg
2.HC LUX
  1º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná 2.2 BRA