Calendars May 2015

All races
Show:


  Baboszewo
Memorial Andrzeja Trochanowskiego
1.2 Race POL
  Balmazújváros
Balmaz GP
NE Race HUN
  Boortmeerbeek (F) NE Race BEL
  Boortmeerbeek, Juniors (F) NE Race BEL
  Boortmeerbeek, Novices (F) NE Race BEL
  Bury, Juniors NE Race BEL
  Buxerolles
GP Ville de Buxerolles
NE Race FRA
  3º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  1º stage Copa Nordeste NE BRA
  Corozal
Pablo Marin Labor Day Classic
NE Race BIZ
  Dottignies, Novices NE Race BEL
  Frankfurt am Main
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm, GP van Frankfurt, Rund um den Finanzplatz
NE Race GERCancelled
  Frankfurt am Main, U23
Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm
1.2 Race GERCancelled
  Frei
Vårmila
NE Race NOR
  1º stage GP Elsy Jacobs (F) 2.1WE Race LUX
  2º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  2º stage Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Harchies
GP de l'Administration Communale
NE Race BEL
  Hoboken
Grote 1-Mei Prijs, Ereprijs Victor De Bruyne
NE BEL
  Houffalize, Mountainbike
Vayamundo MTB Cup
C1 XCO BEL
  Houffalize, Mountainbike (F)
Vayamundo MTB Cup
C1 XCO BEL
  Indaiatuba
Prova Ciclistica 1° de Maio - GP Ayrton Senna
NE Race BRA
  6º stage International Presidency Turkey Tour 2.HC TUR
  Kortessem (a) NE Race BEL
  Legazpia
Santikutz Klasika - Prueba Santa Cruz
NE Race ESP
  Lima (d)
Vuelta a Lima y Callao
NE Race PER
  Maritzburg - Margate
Mayday Classic
1.2 Race RSA
  Mauren, Criterium
Rund um den Weiherring
NE Race LIE
  Merchtem (c) NE Race BEL
  1º stage Merida Cup NE SVK
  1º stage Mississippi GP NE USA
  1º stage Mobarakeh NE IRI
  Moscou (b)
Mayor Cup - Moscow Cup
1.2 Race RUS
  National Championship, Road, ITT, Elite, United Arab Emirates CN UAE
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Novices, first year, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Novices, Belgium (F) CN BEL
  National Championship, Road, ITT, Novices, second year, Belgium CN BEL
  National Championship, Road, ITT, U23, Belgium CN BEL
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  Nenzing
GP Vorarlberg
NE Race AUT
  Ramot Menashe
Tour of Ramot Menashe
NE Race ISR
  Rijssen (F) (a)
Ronde van Overijssel
1.1WE Race NED
  Salta
Clasica 1° de Mayo Argentina Salta
NE Race ARG
  Spartanburg, Criterium
USA CRITS Speed Week
NE USA
  86º stage Tour d'Afrique NE
  7º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  4º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.WT/WT/PT SUI
  1º stage Tour de Yorkshire 2.1 GBR
  1º stage Tour du Jura NE FRA
  3º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  3º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  1º stage Tour of Ulster NE IRL
  Viborg
GP Viborg
1.2 Race DEN
  4º stage Vuelta y Ruta de Mexico
Ronde van Mexico
2.2 MEX

  4º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  Casablanca - ACCC NE Race MAR
  1º stage Colin Mayer Classic NE MRI
  2º stage Copa Nordeste NE BRA
  2º stage GP Elsy Jacobs (F) 2.1WE LUX
  3º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  4º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  3º stage Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Himmerland
Himmerland Rundt
1.2 Race DEN
  Houffalize, Mountainbike-Marathon
Roc d' Ardennes
NE Marathon BEL
  Houffalize, Mountainbike-Marathon (F)
Roc d' Ardennes
3 Marathon BEL
  7º stage International Presidency Turkey Tour 2.HC TUR
  Kiryat-Ata, Mountainbike 2 XCO ISR
  Kiryat-Ata, Mountainbike (F) 2 XCO ISR
  Los Gatos
Cat's Hill Classic
NE Race USA
  2º stage Mississippi GP NE USA
  3º stage Mississippi GP NE USA
  2º stage Mobarakeh NE IRI
  Moscou, U23
Memorial Oleg Dyachenko
1.2 Race RUS
  National Championship, Road, Elite, United Arab Emirates CN UAE
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  Provincial Championship of Luanda, Road, ITT, Elite, Angola NE ANG
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Race to Remember NE Race RWA
  Raciaz
Memorial Romana Sieminskiego
1.2 Race POL
  Rijssen
Ronde van Overijssel
1.2 Race NED
  Rogaščovci
Pokal občine Rogaščovci
NE Race SLO
  87º stage Tour d'Afrique NE
  5º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.WT/WT/PT SUI
  2º stage Tour de Yorkshire 2.1 GBR
  2º stage Tour du Jura NE FRA
  3º stage Tour du Jura NE FRA
  1º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA
  4º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  4º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  2º stage Tour of Ulster NE IRL
  Viljandi, Criterium
Viljandi Tänavasõit
NE Race EST
  1º stage Vuelta a Asturias
Ronde van Asturië
2.1 ESP
  5º stage Vuelta y Ruta de Mexico
Ronde van Mexico
2.2 MEX
  Wittenberg
Rund um die Wittenberger Altstadt
NE Race GER
  World hour record NE

  Anaco
Clásico Ciudad de Anaco
NE Race VEN
  Anadia
Trofeu Luso Galaico II, Circuito da Anadia
NE Race POR
  Biron
Tour du Perigord, A Travers les Bastides
NE Race FRA
  Bocholtz
Drielandenomloop
NE Race NED
  Buenos Aires (a)
Aniversario CC La Nación
NE Race ARG
  5º stage Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  Championship of Catalonia, Road, Elite, Spain NE ESP
  2º stage Colin Mayer Classic NE MRI
  3º stage Copa Nordeste NE BRA
  Cremona (a)
Circuito del Porto - Trofeo Arvedi
1.2 Race ITA
  Dana Point 1.CRT USA
  3º stage GP Elsy Jacobs (F) 2.1WE LUX
  GP Israel de Freitas NE Race BRA
  5º stage Gracia Orlova (F) 2.2 CZE
  Grand Prix de la Somme 1.1 Race FRA
  4º stage Grudziądz, Juniors
Cup of Grudziadz Town President, Lech Gergowski Memorial
2.1MJ POL
  Heubach, Mountainbike 3 XCE GER
  Heubach, Mountainbike (a) 3 XCO GER
  Heubach, Mountainbike (F)
Heubacher Mountainbikefestival Bike the Rock
HC XCO GER
  Heule
GP LAMAIRE MOTORS - CLASSIC
NE Race BEL
  8º stage International Presidency Turkey Tour 2.HC TUR
  London
GP Springbank
NE Race CAN
  Lubawa, Criterium
Edmunda Groszkowskiego
NE POL
  Margate
Hibiscus Cycle Classic
1.2 Race RSA
  Margate (F)
Hibiscus Cycle Classic
1.2 Race RSA
  Meda, Mountainbike-Marathon
Meda100Marathon Vale D'Aldeia
3 Marathon POR
  Meda, Mountainbike-Marathon (F) 3 Marathon POR
  Meigem NE Race BEL
  4º stage Mississippi GP NE USA
  Moscou
GP of Moscow
1.2 Race RUS
  Mriehel By-Pass, Chrono NE MLT
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  Obertraun, Mountainbike
Spring Bike Ultimate MTB Battle
3 XCO AUT
  Obertraun, Mountainbike (b)
Spring Bike Ultimate MTB Battle
3 XCE AUT
  Obertraun, Mountainbike (F)
Spring Ride Ulitmate MTB Battle
2 XCO AUT
  Obertraun, Mountainbike (F) (a) 3 XCE AUT
  Patras
Our Bridge Unites I̱ Géfyra mas Enó̱ne
NE Race GRE
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Elite w/o contract, Belgium NE Race BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, U23, Belgium NE BEL
  San Remo, Juniors
GP Sportivi Sovilla - Piccola San Remo
1.1MJ Race ITA
  Sant Llorenç de Morunys, Mountainbike
Vall de Lord
2 XCO ESP
  Sant Llorenç de Morunys, Mountainbike (F)
Vall de Lord
2 XCO ESP
  Skive 1.2 Race DEN
  Standdaarbuiten NE Race NED
  Tarragona
Trofeu Ciutat de Tarragona
NE Race ESP
  88º stage Tour d'Afrique NE
  6º stage Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.WT/WT/PT SUI
  3º stage Tour de Yorkshire 2.1 GBR
  4º stage Tour du Jura NE FRA
  2º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA
  5º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  5º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  3º stage Tour of Ulster NE IRL
  Varginha
Copa Promoson
NE Race BRA
  Vezon, Novices NE Race BEL
  2º stage Vuelta a Asturias
Ronde van Asturië
2.1 ESP
  6º stage Vuelta y Ruta de Mexico
Ronde van Mexico
2.2 MEX
  Walloon Championships FCWB, Road, Elite, Belgium NE BEL
  Walloon Championships FCWB, Road, U23, Belgium NE BEL

  Amay
GP Claudy Sohet
NE Race BEL
  Sint-Niklaas NE Race BEL
  89º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA
  4º stage Tour of Ulster NE IRL

  Prologue Five rings of Moscow 2.2 RUS
  Grenchen, Elimination race (b) NE SUI
  Grenchen, Points race (b) NE SUI
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Trinidad & Tobago CN TRD
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Trinidad & Tobago (F) CN TRD
  Reykjavík, Chrono
Krýsuvik
NE Race ISL
  Takashima, Mountainbike 3 XCO JPN
  Takashima, Mountainbike (F) 3 XCO JPN
  90º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA

  1º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  1º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Czech Republic (F) CN CZE
  1º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  1º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  91º stage Tour d'Afrique NE
  1º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  1º stage Tour de Ijen 2.2 INA
  5º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA

  2º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  Bitlis, Mountainbike 2 XCO TUR
  Bitlis, Mountainbike (F) 2 XCO TUR
  2º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  Marrakech (b)
Challenge du Prince - Trophée Princier
1.2 Race MAR
  Pan American Championships, Road, ITT, Elite CC
  Pan American Championships, Road, ITT, Elite (F) CC
  Pan American Championships, Road, ITT, U23 CC
  Prostejov, 1 km 3 CZE
  Prostejov, 500 m (F) 3 CZE
  Prostejov, Keirin
GP CZECH CYCLING FEDERATION
3 CZE
  Prostejov, Points race
GP CZECH CYCLING FEDERATION
3 CZE
  Prostejov, Points race (F)
GP CZECH CYCLING FEDERATION
3 CZE
  Prostejov, Scratch
GP CZECH CYCLING FEDERATION
3 CZE
  Prostejov, Scratch (F)
GP CZECH CYCLING FEDERATION
3 CZE
  Prostejov, Sprint
GP CZECH CYCLING FEDERATION
3 CZE
  Prostejov, Team Pursuit 3 CZE
  Prostejov, Team Pursuit (F) 3 CZE
  2º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  2º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  92º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  2º stage Tour de Ijen 2.2 INA
  1º stage Tour de la Manche NE FRA
  1º stage Tour de Sidi Bel Abbes NE ALG
  1º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  3º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  3º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus (F) CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Cyprus NE CYP
  National Championship, Road, ITT, Novices, Cyprus (F) CN CYP
  Ploeuc, Mountainbike 3 XCE FRA
  Ploeuc, Mountainbike (F) 3 XCE FRA
  3º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  3º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  93º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  3º stage Tour de Ijen 2.2 INA
  2º stage part a Tour de la Manche NE FRA
  2º stage part b Tour de la Manche NE FRA
  2º stage Tour de Sidi Bel Abbes NE ALG
  1º stage Tour of California (F) 2.1WE USA
  2º stage part b Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup
  2º stage part a Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  Aalburg (F)
7-Dorpenomloop
1.2 Race NED
  African Championship, Mountainbike, XC, Juniors CC Regional Championship
  African Championship, Mountainbike, XC, Juniors (F) CC Regional Championship
  Assebroek (b) NE Race BEL
  Bern
Berner Rundfahrt, Ronde van Bern / Tour de Berne / GP di Berna / Tour du Nord-Ouest Suisse
1.2 Race SUI
  Bern, Amateurs
Berner Rundfahrt
NE Race SUI
  4º stage Bidasoa Itzulia
Vuelta a Bidasoa
NE ESP
  Breendonk (b) NE Race BEL
  3º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  Casablanca (a)
Challenge du Prince - Trophée de l'Anniversaire
1.2 Race MAR
  Farum
Road Bike Shop Løbet/ABC
NE Race DEN
  4º stage Five rings of Moscow 2.2 RUS
  1º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Hønefoss
Hadeland GP
1.2 Race NOR
  Kopong
Kopong Race
NE Race BOT
  Kulmbach NE Race GER
  Nieuwrode, Juniors
Nieuwrode-Rot
NE Race BEL
  Nongsa
Casio Nongsa Challenge
NE Race INA
  Pan American Championships, Road, Elite (F) CC Race
  Pan American Championships, Road, U23 CC
  Phillip Island NE Race AUS
  Princetown, Chrono
Mother's Day Time Trial
NE CAN
  Puivelde, U23
Belsele
NE Race BEL
  4º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  Rijsoord
Draai rond de Kraai
NE NED
  Rijsoord (F)
Draai rond de Kraai
NE NED
  Schellebelle, Elite/U23 NE Race BEL
  Solothurn, Mountainbike
Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn
2 XCO SUI
  Solothurn, Mountainbike (F)
Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn
2 XCO SUI
  4º stage Szlakiem Grodow Piastowskich
CCC Tour
2.2 POL
  94º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  4º stage Tour de Ijen 2.2 INA
  3º stage Tour de la Manche NE FRA
  2º stage Tour of California (F) 2.1WE USA
  Uppsala
Skandisloppet - Scandinavian Race
1.2 Race SWE
  1º stage Vuelta a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  3º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup

  Érezée, Mountainbike 2 XCO BEL
  Érezée, Mountainbike (F) 2 XCO BEL
  African Championship, Mountainbike, XC, Elite CC Regional Championship
  African Championship, Mountainbike, XC, Elite (F) CC Regional Championship
  Boutersem (b) NE Race BEL
  Bray
Shay Elliott Memorial
NE Race IRL
  Buzet, Downhill C1 Downhill CRO
  Buzet, Downhill (F) C1 Downhill CRO
  Casablanca (b)
Challenge du Prince - Trophée de la Maison Royale
1.2 Race MAR
  5º stage Copa Azucar Natural NE ESA
  Düsseldorf
Rund um die Kö
NE Race GER
  Esztergom
Kínok Kínja
NE Race HUN
  European Championship, Mountainbike, Marathon, Elite CC Regional Championship
  European Championship, Mountainbike, Marathon, Elite (F) CC Regional Championship
  Flèche Ardennaise
Ardense Pijl
1.2 Race BEL
  2º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Graz, Mountainbike
Grazer Bike-Opening Stattegg
C1 XCO AUT
  Graz, Mountainbike (F)
Grazer Bike-Opening Stattegg
C1 XCO AUT
  Graz, Mountainbike, U23 C1 XCO AUT
  Kaunas NE Race LTU
  Kayl
Festival de la Petite Reine LC Kayl
NE Race LUX
  Kolding, Mountainbike CN XCO DEN
  Kolding, Mountainbike (F) C1 XCO DEN
  La Baraque
GP Omnicane
NE Race MRI
  2º stage Memorial Andrei Antoshenko NE UKR
  1º stage Memorial Andrei Antoshenko NE UKR
  National Championship, Road, Elite, Cyprus
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  National Championship, Road, Elite, Cyprus (F)
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  National Championship, Road, ITT, Elite, Antigua and Barbuda CN ANT
  National Championship, Road, ITT, Elite, Antigua and Barbuda (F) CN ANT
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Antigua and Barbuda CN ANT
  National Championship, Road, Juniors, Cyprus
Pagkyprio Protathima Dromou
CN CYP
  National Championship, Road, Juniors, Cyprus (F) CN CYP
  National Hill Climb Championship, Road, Elite, Macedonia CN MKD
  Nieuw-Vossemeer NE Race NED
  Nogent-sur-Oise 1.2 Race FRA
  Oslo, Mountainbike (a) S2 XCO NOR
  Oslo, Mountainbike (F) (a) S2 XCO NOR
  Palencia, Mountainbike 2 XCO ESP
  Palencia, Mountainbike (F) 2 XCO ESP
  Pan American Championships, Road, Elite CC
  Pescara, Elite/U23
Trofeo Matteotti
NE Race ITA
  Ploeuc, Mountainbike C1 XCO FRA
  Ploeuc, Mountainbike (F) (a) C1 XCO FRA
  Poysdorf
GP Sportland Niederösterreich Poysdorf
NE Race AUT
  Provincial Championship Antwerpen, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Novices, second year, Belgium NE BEL
  5º stage Quatre Jours de Dunkerque
Vierdaagse van Duinkerken
2.HC FRA
  1º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  Ringerike
Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup
1.2 Race NOR
  San Vendemiano, U23
GP Industria e Commercio - Tr. Città di San Vendemiano
1.2 Race ITA
  Santiago, Mountainbike (b) 2 XCO CHI
  Santiago, Mountainbike (F) (b) 2 XCO CHI
  Ta'Penellu Circuit NE Race MLT
  5º stage Tour de Azerbaijan 2.1 AZE
  4º stage Tour de la Manche NE FRA
  1º stage Tour of California 2.HC USA
  3º stage Tour of California (F) 2.1WE USA
  Treichville NE Race CIV
  Uppsala
Skandis GP
NE Race SWE
  Velky Hores NE Race SVK
  2º stage Vuelta a la Comunidad de Madrid 2.1 ESP
  Wiltshire
Wiltshire Grand Prix
NE Race GBR
  4º stage Závod Míru, Juniors
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race
2.Ncup
  Ziersdorf NE Race AUT

  3º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  2º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  1º stage Tour du Togo NE TOG
  2º stage Tour of California 2.HC USA

  Championship of Murcia, Road, ITT, Elite, Spain NE ESP
  4º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Lincoln (F)
Lincoln Grand Prix
NE Race GBR
  1º stage part b Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2 NED
  1º stage part a Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2 NED
  3º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  2º stage Tour du Togo NE TOG
  3º stage Tour of California 2.HC USA

  1º stage Bayern Rundfahrt
Ronde van Beieren
2.HC GER
  Championship of Murcia, Road, ITT, Elite, Spain NE ESP
  1º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  5º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Azerbaijan CN AZE
  National Championship, Road, ITT, Elite, Azerbaijan (F) CN AZE
  National Championship, Road, ITT, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Azerbaijan CN AZE
  2º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2 NED
  Pardubice
Memoriál Josefa Křivky
NE Race CZE
  Puivelde
Belsele Individueel
NE Race BEL
  4º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  3º stage Tour du Togo NE TOG
  4º stage Tour of California 2.HC USA
  1º stage Tour of Chongming Island (F) 2.1WE CHN

  2º stage Bayern Rundfahrt
Ronde van Beieren
2.HC GER
  1º stage Berlin, U23
Tour de Berlin
2.2 GER
  Buchholz
GP Buchholz
NE Race GER
  Championship of Flanders, Road, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Championship of Flanders, Road, Novices, second year, Belgium NE Race BEL
  1º stage Clásica de Fusagasugá NE COL
  Diessenhofen
Auffahrtskriterium Diessenhofen
NE Race SUI
  2º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  6º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Grünbachtal, Chrono NE AUT
  Gylne Gutuer NE Race NOR
  Herk-de-Stad (a) NE Race BEL
  Kumtich, Elite/U23
Kumtich-Tienen
NE Race BEL
  Lekkerkerk NE NED
  Lekkerkerk (F) NE NED
  Moorslede
Slypskapelle
NE Race BEL
  National Championship, Road, Elite, Azerbaijan CN AZE
  National Championship, Road, Elite, Egypt CN EGY
  National Championship, Road, Elite, Iran CN IRI
  National Championship, Road, Juniors, Azerbaijan CN AZE
  3º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2 NED
  5º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  1º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2U FRA
  Ryde 1.CRT GBR
  Santiago de Compostela
Carrera de la Ascensión CC Compostelano
NE Race ESP
  Silenen - Bristen
Silenen - Amsteg - Bristen
NE SUI
  4º stage Tour du Togo NE TOG
  5º stage Tour of California 2.HC USA
  2º stage Tour of Chongming Island (F) 2.1WE CHN
  1º stage Vuelta a Guanacaste NE CRC
  1º stage Vuelta Internacional 100 Años de Chuquicamata NE CHI

  3º stage Bayern Rundfahrt
Ronde van Beieren
2.HC GER
  Begijnendijk, Elite/U23 (F) NE Race BEL
  2º stage Berlin, U23
Tour de Berlin
2.2 GER
  3º stage Berlin, U23
Tour de Berlin
2.2 GER
  Big Bear Lake (F)
Tour of California Invitational Time Trial
1.1WE USA
  2º stage Clásica de Fusagasugá NE COL
  3º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  7º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  1º stage King's Cup 3 NE THA
  National Championship, Road, Elite, Azerbaijan (F) CN AZE
  National Championship, Road, Elite, Syrian Arab Republic CN SYR
  National Championship, Road, Juniors, Syrian Arab Republic CN SYR
  National Championship, Road, U23, Syrian Arab Republic CN SYR
  4º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2 NED
  6º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  2º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2U FRA
  1º stage Tour de Picardie
Tour de l'Oise
2.1 FRA
  1º stage Tour de Wijaya Kusuma NE INA
  5º stage Tour du Togo NE TOG
  6º stage Tour of California 2.HC USA
  3º stage Tour of Chongming Island (F) 2.1WE CHN
  1º stage Volta a Coruña NE ESP
  2º stage Vuelta a Guanacaste NE CRC
  1º stage Vuelta a la Costa Ecuador NE ECU

  Alta Padovana Tour NE Race ITA
  4º stage Bayern Rundfahrt
Ronde van Beieren
2.HC GER
  4º stage Berlin, U23
Tour de Berlin
2.2 GER
  Boldesti-Scaeni
Drumul Vinului
NE Race ROM
  Braunau NE Race AUT
  3º stage Clásica de Fusagasugá NE COL
  4º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  8º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Guanare
Clásico Aniversario Federacion Ciclista de Venezuela
1.2 Race VEN
  Houthalen/Helchteren (c)
Trofee Maarten Wynants
NE Race BEL
  Houthalen/Helchteren (F)
Trofee Maarten Wynants
1.2 Race BEL
  Maryland
Tommy Givan Memorial
NE Race GBR
  2º stage Merida Cup NE SVK
  Minas Gerais, Mountainbike 3 XCE BRA
  Minas Gerais, Mountainbike (F) 3 XCE BRA
  Misgav, Mountainbike C1 XCO ISR
  Misgav, Mountainbike (F) C1 XCO ISR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Syrian Arab Republic CN SYR
  5º stage part a Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2 NED
  5º stage part b Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2 NED
  Praha
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Czech Republic
1.2 Race CZE
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, Juniors, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, Juniors, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Amateurs, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Masters A, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Masters B, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Masters C, Belgium NE BEL
  7º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  3º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2U FRA
  2º stage Rocky Mountain Stage Race NE USA
  1º stage Rocky Mountain Stage Race NE USA
  Sabiñánigo (b)
Memorial Luis Muñoz
NE Race ESP
  San Felipe (F)
Copa Federacion Venezolana de Ciclismo
1.2 Race VEN
  Sunapee
Lake Sunapee
NE Race USA
  Tampere
Tampere Kortelli
NE Race FIN
  2º stage Tour de Pécs
Tour de Pecs
NE HUN
  2º stage Tour de Picardie
Tour de l'Oise
2.1 FRA
  1º stage Tour de Sask
Bikes on Broadway
NE CAN
  2º stage Tour de Wijaya Kusuma NE INA
  6º stage Tour du Togo NE TOG
  1º stage Tour of Black Sea 2.2 TUR
  7º stage Tour of California 2.HC USA
  2º stage Volta a Coruña NE ESP
  3º stage Vuelta a Guanacaste NE CRC
  4º stage Vuelta a Guanacaste NE CRC
  2º stage Vuelta a la Costa Ecuador NE ECU
  Wilmington
Wilmington GP
1.CRT USA
  Yilan NE Race TPE
  Yousaf Khel - Eka Ghund
Tour de Mohmand
NE Race PAK

  1º stage An Post Ras
Ras Tailteann
2.2 IRL
  Baltimore
Kelly Cup, Bike Jam
NE Race USA
  5º stage Bayern Rundfahrt
Ronde van Beieren
2.HC GER
  Belém (b)
Copa Metropolitana de Ciclismo
NE Race BRA
  Calliaqua NE Race VIN
  Carrara
GP Industrie del Marmo
1.2 Race ITA
  Centurion
BestMed Capital Classic
NE Race RSA
  Chalcidice, Mountainbike
Halkidiki
S2 XCO GRE
  Chalcidice, Mountainbike (F)
Halkidiki
S2 XCO GRE
  Championship of Cantabria, Road, Elite w/o contract, Spain NE ESP
  Championship of Cantabria, Road, U23, Spain NE ESP
  3º stage Copa Río de Janeiro NE BRA
  Cottbus, 1 km 2 GER
  Cottbus, 500 m (F) 2 GER
  Cottbus, Keirin 2 GER
  Cottbus, Keirin (F) 2 GER
  Cottbus, Keirin, Juniors 2 GER
  Cottbus, Keirin, Juniors (F)
Cottbuser SprintCup
2 GER
  Cottbus, Sprint 2 GER
  Cottbus, Sprint (F) (a) 2 GER
  Cottbus, Sprint, Juniors 2 GER
  Cottbus, Sprint, Juniors (F) 2 GER
  Derby, Mountainbike-Marathon 3 Marathon AUS
  Derby, Mountainbike-Marathon (F) 3 Marathon AUS
  Deux-Acren
GP Claude Criquielion, GP du Prèsident
1.2 Race BEL
  5º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  6º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  Etten-Leur
Ronde van de Leur
NE Race NED
  Felsotarkany, Mountainbike (F) 2 XCO HUN
  5º stage Flèche du Sud
Fleche du Sud
2.2 LUX
  Fort William, Downhill C1 Downhill GBR
  Fort William, Downhill (F) C1 Downhill GBR
  9º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Guanare (F)
Clasico Corre Por La Vida
1.2 Race VEN
  Jiangxu (F)
Tour of Chongming Island
CDM/F Race CHN
  2º stage King's Cup 3 NE THA
  Kolegem
Mariakerke-Kolegem
NE Race BEL
  Kransjka Gora, Downhill C1 Downhill SLO
  Kransjka Gora, Downhill (F) C1 Downhill SLO
  La Rioja, Mountainbike 2 XCO ARG
  La Rioja, Mountainbike (F) 2 XCO ARG
  La Roche-en-Ardenne, Mountainbike S2 XCO BEL
  La Roche-en-Ardenne, Mountainbike (F) S2 XCO BEL
  Leipzig (a)
Neuseen Classics - Rund um die Braunkohle
NE Race GER
  Lieshout
Ronde van Lieshout
NE Race NED
  Logroño, Mountainbike S2 XCO ESP
  Logroño, Mountainbike (F) S2 XCO ESP
  Londerzeel (e)
Londerzeel-Sint Jozef
NE Race BEL
  Maringá
Copa Cidade Cancao
NE Race BRA
  Mazenzele, Derny
Mazenzele - Opwijk
1.CRT BEL
  3º stage Merida Cup NE SVK
  Minas Gerais, Mountainbike C1 XCO BRA
  Minas Gerais, Mountainbike (F) C1 XCO BRA
  Minas Gerais, Mountainbike, Juniors 1 XCO BRA
  Minas Gerais, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO BRA
  Mont-Tremblant, Downhill (F) 2 Downhill CAN
  Mont-Tremblant, Mountainbike, Juniors 1 XCO CAN
  Mont-Tremblant, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO CAN
  Mostar
Hercegovina Classic
NE Race BIH
  1º stage Nocturne d'Ongola NE CIV
  2º stage Nocturne d'Ongola NE CIV
  6º stage Olympia's Tour
Olympia's Tour door Nederland
2.2 NED
  Pelham
Niagara Classic - Steve Bauer Classic
NE Race CAN
  Polkowice - Wrocław
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Ordra
1.2 Race POL
  Praha, Mountainbike
Czech Strabag MTB cup
C1 XCO CZE
  Praha, Mountainbike (F)
Czech Strabag MTB cup
C1 XCO CZE
  Premio Albergaria NE Race POR
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, second year, Belgium NE BEL
  Puerto La Cruz
Clásico Memorial Jesús 'Araña' González
NE Race VEN
  8º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  4º stage Rhône-Alpes Isère Tour 2.2U FRA
  3º stage Rocky Mountain Stage Race NE USA
  Rosendal
Fuji Peloton GP
NE Race FIN
  Roskilde NE Race DEN
  Saint John (b)
Harvey's Maintenance Service Pares Race
NE Race ANT
  San Felipe
Clasico Corre Por La Vida/Dile NO a las Drogas
1.2 Race VEN
  Settat
Settat - AGCS
NE Race MAR
  Tegucigalpa - Talanga NE Race HON
  3º stage Tour de Picardie
Tour de l'Oise
2.1 FRA
  2º stage Tour de Sask
Bikes on Broadway
NE CAN
  3º stage Tour de Wijaya Kusuma NE INA
  7º stage Tour du Togo NE TOG
  8º stage Tour du Togo NE TOG
  2º stage Tour of Black Sea 2.2 TUR
  8º stage Tour of California 2.HC USA
  Prologue Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  Tour of Subic NE Race PHI
  Vårgårda, Mountainbike C1 XCO SWE
  Vårgårda, Mountainbike (F) C1 XCO SWE
  Verrebroek, Novices NE Race BEL
  3º stage Volta a Coruña NE ESP
  5º stage Vuelta a Guanacaste NE CRC
  3º stage Vuelta a la Costa Ecuador NE ECU
  Yawatahama-shi, Mountainbike (F)
Yawatahama City
2 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike, Juniors
Yawatahama City
2 XCO JPN

  2º stage An Post Ras
Ras Tailteann
2.2 IRL
  Mont-Tremblant, Downhill
VéloMotion Canada Cup
2 Downhill CAN
  Mont-Tremblant, Mountainbike
VéloMotion Canada Cup
C1 XCO CAN
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Belgium CN BEL
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, France CN FRA
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Serbia CN SCG
  9º stage Return to the Countryside
An Giang Plant Protection Cup
NE VIE
  3º stage Tour de Sask
Bikes on Broadway
NE CAN
  3º stage Tour of Black Sea 2.2 TUR

  3º stage An Post Ras
Ras Tailteann
2.2 IRL
  Booischot (c) NE Race BEL
  10º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Minsk, 1 km
GP Minsk
C1 BLR
  Minsk, 500 m (F) C1 BLR
  Minsk, Points race
GP Minsk
C1 BLR
  Minsk, Points race (F)
GP Minsk
C1 BLR
  Minsk, Scratch, Juniors C1 BLR
  Minsk, Scratch, Juniors (F) C1 BLR
  Minsk, Sprint
Grand Prix Minsk
C1 BLR
  Minsk, Sprint (F)
GP Minsk
C1 BLR
  Minsk, Team Sprint
GP Minsk
C1 BLR
  Minsk, Team Sprint (F) C1 BLR
  National Championship, Mountainbike, XC, Novices, Belgium NE BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Iran (F) CN IRI
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Iran (F) CN IRI
  Newcastle, Chrono
Tyneside Vagabonds - Marion Bunton Trophy Mountain Time Trial
NE GBR
  Saint-Pompon, Mountainbike C1 XCO FRA
  4º stage Tour of Black Sea 2.2 TUR
  1º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  1º stage Volta de Goias NE BRA

  4º stage An Post Ras
Ras Tailteann
2.2 IRL
  1º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  11º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Kupës Agim Tafili NE Race ALB
  Minsk, Keirin
Grand Prix Minsk
C1 BLR
  Minsk, Keirin (F) C1 BLR
  Minsk, Madison
GP Minsk
C1 BLR
  Minsk, Omnium
GP Minsk
C1 BLR
  Minsk, Omnium (F)
GP Minsk
C1 BLR
  Minsk, Points race, Juniors C1 BLR
  Minsk, Points race, Juniors (F) C1 BLR
  Minsk, Scratch
GP Minsk
C1 BLR
  Minsk, Scratch (F)
GP Minsk
C1 BLR
  National Championship, Road, Elite, Iran (F) CN IRI
  National Championship, Road, Juniors, Iran (F) CN IRI
  Plzen NE Race CZE
  Redditch, Criterium
Redditch Criterium
NE GBR
  2º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  1º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  1º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN
  2º stage Volta de Goias NE BRA

  5º stage An Post Ras
Ras Tailteann
2.2 IRL
  2º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Fontana, Mountainbike 1 XCO USA
  12º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  National Championship, Road, Juniors, Norway (F) CN NOR
  1º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  3º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  2º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  1º stage Tour of Toowoomba NE AUS
  2º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN
  3º stage Volta de Goias NE BRA
  1º stage Vuelta a Barinitas NE VEN

  Aberystwyth
Aberystwyth Criterium
1.CRT GBR
  2º stage AHH ajo NE FIN
  1º stage AHH ajo NE FIN
  6º stage An Post Ras
Ras Tailteann
2.2 IRL
  3º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  1º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  13º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Moscou, Team Sprint (a)
Tula
2 RUS
  Moscou, Team Sprint (F) (b)
Tula
2 RUS
  Moscou, Team Sprint, Juniors
Tula
2 RUS
  National Championship, Road, Elite, Malaysia CN MAS
  National Championship, Road, Elite, Malaysia (F) CN MAS
  1º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France
2.2 FRA
  2º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  Singen, Omnium, Juniors C1 GER
  4º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  3º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  2º stage Tour of Toowoomba NE AUS
  3º stage Tour of Toowoomba NE AUS
  3º stage Tour of Zhoushan Island I (F) 2.2 CHN
  1º stage Triptyque Ardennaise NE BEL
  Prologue Volta a San Miguel NE POR
  Prologue Volta ao Alto Támega NE POR
  5º stage Volta de Goias NE BRA
  4º stage Volta de Goias NE BRA
  2º stage Vuelta a Barinitas NE VEN
  1º stage Vuelta a Chuquisaca NE BOL

  3º stage AHH ajo NE FIN
  7º stage An Post Ras
Ras Tailteann
2.2 IRL
  4º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Beasain (a)
Loinatz Proba
NE Race ESP
  Bela Bela NE Race RSA
  Berlin, Criterium
Lichterfelde
NE GER
  Budapest (d)
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary
1.2 Race HUN
  Burlington, Criterium
Snake Alley
NE USA
  1º stage Casablanca (c)
CCAS - Casablanca
NE MAR
  Castelfidardo (d)
GP Santa Rita
NE Race ITA
  Championship of Catalonia, Road, ITT, Elite, Spain NE ESP
  Championship of Catalonia, Road, ITT, Elite, Spain (F) NE ESP
  2º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  1º stage Durango
Iron Horse Classic
NE USA
  Elva, Criterium
Elva Tänavasõit
NE EST
  14º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Houthalen/Helchteren (a) NE Race BEL
  1º stage Lima - Cerro Azul - Lima NE PER
  Maleizen
Maleizen-Overijse
NE Race BEL
  Mauku (a)
Mauku Mountain Classic
NE Race NZL
  Melbourne, Keirin
DISC Grand Prix
C1 AUS
  Melbourne, Keirin (F)
DISC Grand Prix
C1 AUS
  Melbourne, Points race C1 AUS
  Melbourne, Sprint C1 AUS
  Melbourne, Sprint (F) C1 AUS
  4º stage Merida Cup NE SVK
  5º stage Merida Cup NE Couple Time Trial SVK
  Moscou, Scratch (F)
Tula
2 RUS
  Moscou, Sprint (b)
Tula
2 RUS
  Moscou, Sprint (F) (a)
Tula
2 RUS
  Moscou, Sprint, Juniors
Tula
2 RUS
  Moscou, Sprint, Juniors (F) 2 RUS
  National Championship, Road, ITT, Elite, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Road, ITT, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Brazil CN BRA
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Brazil (F) CN BRA
  National Championship, Road, ITT, Novices, Brazil CN BRA
  National Championship, Road, ITT, Novices, Brazil (F) CN BRA
  Nieuwrode, Novices (a)
Nieuwrode-Rot
NE Race BEL
  Oberhausen, Madison C1 GER
  Oberhausen, Points race C1 GER
  Oberhausen, Sprint (F) C1 GER
  2º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France
2.2 FRA
  Parma - La Spezia NE Race ITA
  3º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  Silkeborg NE Race DEN
  Slap - Lože NE Race SLO
  5º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  4º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  4º stage Tour of Toowoomba NE AUS
  2º stage Triptyque Ardennaise NE BEL
  1º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  Tula, Keirin, Juniors (F)
Tula
2 RUS
  Tuzla
25 Maj
NE Race BIH
  1º stage VI Clásica Elite Guatemala NE GUA
  1º stage Volta a San Miguel NE POR
  1º stage Volta ao Alto Támega NE POR
  6º stage Volta de Goias NE BRA
  3º stage Vuelta a Barinitas NE VEN
  2º stage Vuelta a Chuquisaca NE BOL
  1º stage World Ports Classic 2.1 NED
  Xinji NE Race CHN
  Yalta, Downhill C1 Downhill UKR
  Yalta, Downhill (F) C1 Downhill UKR

  4º stage AHH ajo NE FIN
  8º stage An Post Ras
Ras Tailteann
2.2 IRL
  Averbode
Averbode IC 2 Sinksenkoers
NE Race BEL
  6º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  5º stage Baltyk-Karkonosze-Tour 2.2 POL
  Bratislava
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia
1.2 Race SVK
  2º stage Casablanca (c)
CCAS - Casablanca
NE MAR
  Castelfidardo
Trofeo Città di Castelfidardo, GP Cibes
NE Race ITA
  Championship of Asturias, Road, ITT Elite w/o contract, Spain NE ESP
  Championship of Asturias, Road, ITT, Elite, Spain NE ESP
  3º stage Driedaagse van Axel, Juniors
SPIE Internationale Juniorendriedaagse
2.1MJ NED
  2º stage Durango
Iron Horse Classic
NE USA
  Elva
Elva Rattapäev, Elva Rattaralli, Elva Rattasõit
NE Race EST
  15º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Grâce-Hollogne NE Race BEL
  Hensies, Amateurs NE Race BEL
  Imst, Mountainbike 3 XCE AUT
  Imst, Mountainbike (F) 3 XCE AUT
  Kekaha
Pedal to the Meadow
NE Race USA
  Kekava
Ķekavas velomaratons
NE Race LAT
  Lauwe NE Race BEL
  2º stage Lima - Cerro Azul - Lima NE PER
  Mafutseni NE Race SWZ
  Malderen (F) NE Race BEL
  Malderen, Juniors (F) NE Race BEL
  Malderen, Novices (F) NE Race BEL
  Meilen NE SUI
  Meilen (F) NE SUI
  Meilen, Juniors NE SUI
  6º stage Merida Cup NE SVK
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Greece CN GRE
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Greece (F) CN GRE
  National Championship, Road, Elite, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, Elite, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, Juniors, Brazil NE BRA
  National Championship, Road, Juniors, Brazil (F) CN BRA
  National Championship, Road, Novices, Brazil CN BRA
  National Championship, Road, Novices, Brazil (F) CN BRA
  Nové Město na Moravě, Mountainbike CDM Worldcup CZE
  Nové Město na Moravě, Mountainbike (F) CDM Worldcup CZE
  Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 CDM Worldcup CZE
  Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 (F) CDM Worldcup CZE
  Oberhausen
nt. Grosser Preis der Möbelstadt Rück
NE Race GER
  Othée
Challenge Joseph Swerts
NE Race BEL
  3º stage Paris - Arras
Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France
2.2 FRA
  Pieve di Soligo, Juniors
Trofeo Dorigo Porte, GP GD Dorigo Porte
1.1MJ Race ITA
  Praia
Giro Volta Praia
NE Race CPV
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, Belgium (F) NE BEL
  4º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 2.2U FRA
  San Miguelito
Reto a Los Altos de Santa María
NE Race PAN
  Sint-Kornelis-Horebeke NE Race BEL
  6º stage Tour of Japan
Ronde van Japan
2.1 JPN
  5º stage Tour of Norway
Ronde van Noorwegen
2.HC NOR
  5º stage Tour of Toowoomba NE AUS
  3º stage Triptyque Ardennaise NE BEL
  3º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  2º stage Trophée Centre Morbihan, Juniors 2.Ncup FRA
  Veldhoven
Omloop der Kempen
NE Race NED
  Verrebroek
GP Wase Polders
NE Race BEL
  2º stage VI Clásica Elite Guatemala NE GUA
  Viitasaari, Mountainbike 2 XCO FIN
  Viitasaari, Mountainbike (F) 2 XCO FIN
  2º stage Volta a San Miguel NE POR
  3º stage Volta ao Alto Támega NE POR
  2º stage Volta ao Alto Támega NE POR
  4º stage Vuelta a Barinitas NE VEN
  3º stage Vuelta a Chuquisaca NE BOL
  Walhain-Saint-Paul
GP Superette Delhaize-Tilman
NE Race BEL
  Winterberg, Downhill (F) 2 Downhill GER
  Winterberg, Mountainbike 2 4-cross GER
  Winterberg, Mountainbike (F) 2 4-cross GER
  2º stage World Ports Classic 2.1 NED
  Yalova, Mountainbike 2 XCO TUR
  Yalova, Mountainbike (F)
Yalova Aksa XCO Cup
2 XCO TUR

  Baden
Memorial Leo Wirth
NE Race GER
  Borsbeek (a)
Stan Ockers Classic - Borsbeek Individueel
NE Race BEL
  Davenport, Criterium
Quad Cities
NE USA
  Dudenhofen, Madison, Juniors C1 GER
  Dudenhofen, Points race, Juniors C1 GER
  Dudenhofen, Sprint C1 GER
  Dudenhofen, Sprint (F) C1 GER
  3º stage Durango
Iron Horse Classic
NE USA
  Lebanon Season Opener NE Race LBA
  Luneray NE Race FRA
  Meldert, Elite/U23
Meldert-Hoegaarden
NE Race BEL
  Merchtem, Novices NE Race BEL
  Muscatine, Criterium
Melon City
NE USA
  National Championship, Road, Elite, United States of America CN USA
  National Championship, Road, Elite, United States of America (F) CN USA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Slovakia CN SVK
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Sweden (F) CN SWE
  National Championship, Road, Juniors, Turkey (F) CN TUR
  Provincial Championship Antwerpen, Road, Elite, Belgium NE BEL
  Schweighausen-sur-Moder
Prix des Vallons
NE Race FRA
  Somerville
Tour of Somerville
1.CRT USA
  3º stage Volta a San Miguel NE POR

  16º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Motherwell, Criterium 1.CRT GBR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Portugal (F) CN POR
  Nationale Olympic Games, Road, ITT, U23, Mexico NE MEX
  1º stage Vuelta a Antioquia NE COL

  Adelaide, Keirin, Juniors (a)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Keirin, Juniors (F) (a)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Scratch, Juniors
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Sprint (b)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Sprint (F) (b)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  17º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Habana, 500 m (F)
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Scratch
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Scratch (F)
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Sprint
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Team Pursuit
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Team Pursuit (F)
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Team Sprint
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Team Sprint (F)
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Moscou, Points race
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  Moscou, Scratch (F) (b)
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  Moscou, Team Sprint (b)
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  Moscou, Team Sprint (F) (a)
Memorial of Alexander Lesnikov, Grand Prix of Russian Helicopters
C1 RUS
  Provincial Championship Antwerpen, Track, Omnium, Juniors, Belgium NE Regional Championship BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Track, Omnium, Juniors, Belgium (F) NE Regional Championship BEL
  Prologue Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  1º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  1º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná 2.2 BRA
  2º stage Vuelta a Antioquia NE COL

  Adelaide, 3 km (F) C1 AUS
  Adelaide, Keirin (b)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Keirin (F) (b)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Omnium (F) (b)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Points race, Juniors (a)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Points race, Juniors (F) (a)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Scratch, Juniors (b)
South Australian Track Classic
C1 AUS
  Adelaide, Scratch, Juniors (F) (a)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Scratch, Juniors (F) (c)
South Australian Track Classic
C1 AUS
  Adelaide, Sprint, Juniors (a)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Sprint, Juniors (F) (a)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Amiens, Criterium 1.CRT FRA
  1º stage Apple Race NE ISR
  Begijnendijk NE Race BEL
  Durham 1.CRT GBR
  18º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Habana, Omnium
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Omnium (F)
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Sprint (F)
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Sprint, Juniors 2 CUB
  Moscou, Pursuit (a)
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  Moscou, Sprint (c)
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  Moscou, Sprint (F) (b)
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  Moscou, Sprint, Juniors (a)
Memorial of Alexander Lesnikov, Grand Prix of Russian Helicopters
C1 RUS
  National Championship, Track, Keirin, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Omnium, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Sprint, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Team Pursuit, U23, Poland CN POL
  National Championship, Track, Team Sprint, U23, Poland CN POL
  1º stage President Tour of Iran 2.1 IRI
  1º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  1º stage Saguenay, U23
Coupe des nations Ville Saguenay
2.2 CAN
  Prologue Tour de Kumano 2.2 JPN
  1º stage Tour de Tweed
Battle on the Border
NE AUS
  2º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  Prologue Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  Prologue Turul Dobrogei NE ROM
  2º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná 2.2 BRA
  3º stage Vuelta a Antioquia NE COL

  2º stage Apple Race NE ISR
  Barrow 1.CRT GBR
  Prologue 1º stage Builders World Botswana Gabarone Classic NE BOT
  19º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  1º stage Kansas City
Tour of Kansas City
NE USA
  Kiev
Horizon Park Race 1 for Peace
1.2 Race UKR
  1º stage Lidice NE CZE
  Moscou, Keirin (b)
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  Moscou, Keirin (F) (b)
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  Moscou, Keirin, Juniors
Memorial of Alexander Lesnikov, Grand Prix of Russian Helicopters
C1 RUS
  Moscou, Omnium
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  Moscou, Omnium (F)
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  Moscou, Scratch (a)
Memorial of Alexander Lesnikov
C1 RUS
  National Championship, Road, Juniors, Algeria CN ALG
  2º stage President Tour of Iran 2.1 IRI
  2º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  2º stage Saguenay, U23
Coupe des nations Ville Saguenay
2.2 CAN
  Sittard-Geleen (F) (a)
Boels Rental Hills Classic
1.1WE Race NED
  1º stage Tour de Gironde 2.2 FRA
  1º stage Tour de Kumano 2.2 JPN
  2º stage Tour de Tweed
Battle on the Border
NE AUS
  3º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  1º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  1º stage Tour of Estonia 2.1 EST
  1º stage Turul Dobrogei NE ROM
  Vannes - Plumelec (F)
La Classique Morbihan
1.2 Race FRA
  3º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná 2.2 BRA
  4º stage Vuelta a Antioquia NE COL
  1º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP
  1º stage Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.Ncup CZE

  Adelaide, Keirin, Juniors (b)
Super Drome Cup
C1 AUS
  Adelaide, Scratch, Juniors (F) (b)
Super Drome Cup
C1 AUS
  Adelaide, Sprint (a)
Super Drome Trophy
C1 AUS
  Adelaide, Sprint (F) (a)
Super Drome Trophy
C1 AUS
  1º stage Berri (a)
Tour of the Riverland
NE AUS
  3º stage Builders World Botswana Gabarone Classic NE BOT
  2º stage Builders World Botswana Gabarone Classic NE BOT
  1º stage Campeonato de Invierno CC Sanducero NE URU
  Delta Bike Tour NE Race SRB
  Diex
Völkermarkter Radsporttage, Diexer Bergrennen
NE Race AUT
  Fuldabrück
Nacht von Fuldabrück
NE Race GER
  20º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Glencoe, Criterium
Glencoe GP
1.CRT USA
  1º stage GP Beira Baixa NE POR
  1º stage GP Cycliste de Gemenc NE HUN
  2º stage GP Cycliste de Gemenc NE HUN
  Habana, 1 km, Juniors 2 CUB
  Habana, Keirin
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Keirin (F)
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Points race
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Habana, Points race (F)
Copa Cuba de Pista
2 CUB
  Halle - Buizingen NE Race BEL
  Huntington (b)
McDonald's Tri-State Criterum
NE USA
  2º stage Independence Stage Race
Tour of Guyana
NE GUY
  1º stage Independence Stage Race
Tour of Guyana
NE GUY
  1º stage Kalgoorlie
Goldfields Classic, Menzies Classic
NE AUS
  2º stage Kansas City
Tour of Kansas City
NE USA
  Kiev
Horizon Park Race 2 Maidan
1.2 Race UKR
  2º stage Lidice NE CZE
  Merkem NE Race BEL
  Nakskov
Nakskov CC
NE Race DEN
  National Championship, Road, Amateurs, Austria NE Race AUT
  National Championship, Road, Elite, Malta CN MLT
  National Championship, Road, Novices, Algeria CN ALG
  Nerang, Cyclo-cross
Gold Coast
NE Race AUS
  Nerang, Cyclo-cross (F)
Gold Coast
NE Race AUS
  Nerang, Cyclo-cross, Juniors
Gold Coast
NE Race AUS
  Plumelec (a)
GP Plumelec-Morbihan
1.1 Race FRA
  Plumelec (F)
GP Plumelec-Morbihan
1.1WE Race FRA
  3º stage President Tour of Iran 2.1 IRI
  Puttershoek
Omloop van Hoeksche Waard
NE Race NED
  Rhenoy
Ronde van Rhenoy
NE Race NED
  3º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  Rotselaar, Elite/U23 NE Race BEL
  3º stage Saguenay, U23
Coupe des nations Ville Saguenay
2.2 CAN
  Tal-Maqluba NE Race MLT
  Tertre (a)
Grand Prix Michel Potiez
NE Race BEL
  Thun, Chrono NE SUI
  2º stage Tour de Gironde 2.2 FRA
  2º stage Tour de Kumano 2.2 JPN
  3º stage Tour de Tweed
Battle on the Border
NE AUS
  4º stage Tour de Tweed
Battle on the Border
NE AUS
  4º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  2º stage part b Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  2º stage part a Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  2º stage Tour of Estonia 2.1 EST
  1º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  2º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  2º stage Turul Dobrogei NE ROM
  4º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná 2.2 BRA
  5º stage Vuelta a Antioquia NE COL
  2º stage Vuelta a Navarra, Elite/U23 NE ESP
  Waasmunster (b)
Waasmunster-Ruiter
NE Race BEL
  Winston-Salem, Criterium
Winston-Salem Cycling Classic
1.CRT USA
  2º stage Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.Ncup CZE

  Adelaide, Omnium (a)
Adelaide Cycling Grand Prix
C1 AUS
  Adelaide, Omnium (F) C1 AUS
  Albstadt, Mountainbike CDM Worldcup GER
  Albstadt, Mountainbike (F) CDM Worldcup GER
  3º stage Apple Race NE ISR
  Asunción
Aniversario Paraguay Cycles Club
NE Race PAR
  Berlin (k)
ProRace/Velothon Berlin
1.1 Race GER
  2º stage Berri (a)
Tour of the Riverland
NE AUS
  4º stage Builders World Botswana Gabarone Classic NE BOT
  Cakovec NE Race CRO
  Castellón
Memorial Salvador March
NE Race ESP
  Châteaulin
Circuit de l'Aulne/GP Le Télégramme à Châteaulin, Boucles de l'Aulne
1.1 Race FRA
  Cham
Cham-Hagendorn
NE Race SUI
  Cham (F)
Cham-Hagendorn
1.2 Race SUI
  Diex
Völkermarkter Radsporttage, GP Südkärnten
NE Race AUT
  21º stage Giro d'Italia
Ronde van Italië
2.WT/WT/HC ITA
  Gooik (F) (a)
Gooik - Geraardsbergen - Gooik
1.1WE Race BEL
  3º stage GP Beira Baixa NE POR
  2º stage GP Beira Baixa NE POR
  3º stage GP Cycliste de Gemenc NE HUN
  Hillingdon (f)
Hillingdon Grand Prix
NE Race GBR
  3º stage Independence Stage Race
Tour of Guyana
NE GUY
  Ipoh
Perak Century Ride
NE Race MAS
  Isparta, Mountainbike 3 XCO TUR
  Ispartah, Mountainbike 3 XCO TUR
  Juriquilla
Veloton Spinser
NE Race MEX
  2º stage Kalgoorlie
Goldfields Classic, Menzies Classic
NE AUS
  3º stage Kansas City
Tour of Kansas City
NE USA
  Kiev
Horizon Park 3 Classic
1.2 Race UKR
  Laarne (a)
GP Etienne de Wilde IC 1
NE Race BEL
  Lamía, Mountainbike 2 XCO GRE
  3º stage Lidice NE CZE
  Llangollen, Downhill 2 Downhill GBR
  Llangollen, Downhill (F) 2 Downhill GBR
  Milan
Cone-Azalia Classic Road Race
NE Race USA
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Hungary CN HUN
  National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Hungary (F) CN HUN
  National Championship, Road, Juniors, Belgium NE BEL
  National Championship, Road, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Track, Points race, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Slovakia (F) CN SVK
  National Games, Road, Elite, Sri Lanka NE SRI
  Nationale Olympic Games, Road, U23, Mexico NE Race MEX
  Nundah, Cyclo-cross
Brisbane
NE Race AUS
  Nundah, Cyclo-cross (F)
Brisbane
NE Race AUS
  Nundah, Cyclo-cross, Juniors
Brisbane
NE Race AUS
  Nundah, Cyclo-cross, Juniors (F)
Brisbane
NE Race AUS
  Nynäshamn
Falkenloppet
NE Race SWE
  Ouagadougou (e)
GP des Caisses Populaires
NE Race BUR
  Paris - Roubaix, U23 1.2 Race FRA
  4º stage President Tour of Iran 2.1 IRI
  Ramsel (b)
Ramsel-Herselt
NE Race BEL
  Ribeira da Pena, Downhill (F) 2 Downhill POR
  Ribeira de Pena, Downhill 2 Downhill POR
  4º stage Ronde van België
Tour de Belgique
2.HC BEL
  4º stage Saguenay, U23
Coupe des nations Ville Saguenay
2.2 CAN
  Shrewsbury, Criterium
Shrewsbury Grand Prix
NE GBR
  Srinagar
Kashmir Cycling Challenge
NE Race IND
  Tartu (b)
Tartu Rattaralli
NE Race EST
  3º stage Tour de Gironde 2.2 FRA
  3º stage Tour de Kumano 2.2 JPN
  5º stage Tour de Tweed
Battle on the Border
NE AUS
  5º stage Tour des Fjords 2.1 NOR
  3º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors 2.Ncup SUI
  3º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  4º stage Tour of Taranaki
Queen's Birthday Tour
NE NZL
  3º stage Turul Dobrogei NE ROM
  Villa Nueva, Mountainbike
Copa Maya
2 XCO GUA
  Villa Nueva, Mountainbike (F)
Copa Maya
2 XCO GUA
  Vilnius
Vytauto Venciaus Tauré
NE Race LTU
  Voerendaal
Hel van Voerendaal
NE Race NED
  5º stage Volta Ciclistica Internacional do Paraná 2.2 BRA
  Waxahachie
Cow Country Classic
NE Race USA
  Wezembeek-Oppem
IC 2
NE Race BEL
  Winston-Salem
Winston-Salem Cycling Classic
1.2 Race USA
  Winston-Salem (F)
Winston-Salem Classic
1.2 Race USA
  3º stage Závod Miru, U23
Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa
2.Ncup CZE