01 May
|
|
|
|
Baboszewo Memorial Andrzeja Trochanowskiego |
1.2 |
Race |
POL | |
|
|
|
Balmazújváros Balmaz GP |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
Boortmeerbeek (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Boortmeerbeek, Juniors (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Boortmeerbeek, Novices (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Borlo, Chrono (F) Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Borlo, Chrono, Juniors Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Borlo, Chrono, Juniors (F) Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Borlo, Chrono, Novices Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Borlo, Chrono, Novices (F) Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Borlo, Chrono, U23 Testtijdrit |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Bourg Bourg - Arbent - Bourg / Arbent - Bourg - Arbent |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
Chambois G.P.du Muguet à Chambois |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Contern GP Ostfenster, GP Ost Manufaktur |
NE |
Race |
LUX | |
|
|
|
Corozal Pablo Marin Labor Day Classic |
NE |
Race |
BIZ | |
|
|
|
1º stage Delta Bike Tour |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
2º stage Delta Bike Tour |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
Dingé Boucles Dingéennes |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
5º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
Frankfurt am Main Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm, GP van Frankfurt, Rund um den Finanzplatz |
1.HC |
Race |
GER | |
|
|
|
Frankfurt am Main, U23 Eschborn-Frankfurt City Loop, Rund um den Henninger Turm |
1.2 |
Race |
GER | |
|
|
|
Frei Vårmila |
NE |
Race |
NOR | |
|
|
|
Harchies GP de l'Administration Communale |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hoboken Grote 1-Mei Prijs, Ereprijs Victor De Bruyne |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Indaiatuba Prova Ciclistica 1° de Maio - GP Ayrton Senna |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Kortenaken (b) Kortenaken-Stok |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kortessem (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kuala Lumpur, 500 m (F) South East Asian GP |
NE |
|
MAS | |
|
|
|
Legazpia Santikutz Klasika - Prueba Santa Cruz |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Luchapt Grand Prix de Luchapt |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Luxembourg Grand Prix Francois Faber |
NE |
Race |
LUX | |
|
|
|
Mauren (F) |
NE |
|
LIE | |
|
|
|
Mauren, Criterium Rund um den Weiherring |
NE |
|
LIE | |
|
|
|
Prologue Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Moscou (b) Mayor Cup - Moscow Cup |
1.2 |
Race |
RUS | |
|
|
|
Nenzing GP Vorarlberg |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
Nevers (b) Prix de Nevers |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Pan American Championships, Road, ITT, U23 |
CC |
|
| |
|
|
|
Penna Coppa Penna |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Elite, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Puymiclan Prix de la Municipalité de Puymiclan |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Quatre Jours de Dunkerque Vierdaagse van Duinkerken |
2.HC |
|
FRA | |
|
|
|
Salta Clasica 1° de Mayo Argentina Salta |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Sora (a) La Ciociarissima |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Stagno Lombardo Coppa 1.º de Maggio |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Thann Prix Europe Environnement |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
86º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
1º stage Tour de Azerbaijan |
2.2 |
|
AZE | |
|
|
|
7º stage Tour de Bretagne |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour of Egat Kanchanaburi Tour of Friendship |
NE |
|
THA | |
|
|
|
1º stage Tour of the Gila |
2.2 |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Tour of the Gila, Amateurs |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
USA Crits Series Speed Week |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Vence (a) Grand Prix de Vence |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Vila Chã de Ourique, Novices Circuito de Vila Chã de Ourique |
NE |
|
POR | |
|
|
|
Villaines-la-Juhel |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Walterboro, Criterium USA CRITS Speed Week |
NE |
|
USA | |
02 May
|
|
|
|
2º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
6º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
Legnica, Criterium Szlakiem Grodow Piastowskich Criterium |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Moscou, U23 Memorial Oleg Dyachenko |
1.2 |
Race |
RUS | |
|
|
|
Pan American Championships, Road, ITT, Elite |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Road, ITT, Elite (F) |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
2º stage Quatre Jours de Dunkerque Vierdaagse van Duinkerken |
2.HC |
|
FRA | |
|
|
|
87º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
2º stage Tour de Azerbaijan |
2.2 |
|
AZE | |
|
|
|
1º stage Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Tweed Battle on the Border |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
2º stage Tour of the Gila |
2.2 |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Tour of the Gila, Amateurs |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
1º stage Závod Míru, Juniors Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race |
2.Ncup |
|
| |
03 May
|
|
|
|
3º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
Moscou GP of Moscow |
1.2 |
Race |
RUS | |
|
|
|
Nancy (b) Ronde Nancéienne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, United Arab Emirates |
CN |
|
UAE | |
|
|
|
1º stage Oran (b) Tour d'Oran |
NE |
|
ALG | |
|
|
|
3º stage Quatre Jours de Dunkerque Vierdaagse van Duinkerken |
2.HC |
|
FRA | |
|
|
|
São João del Rei, Mountainbike |
1 |
XCO |
BRA | |
|
|
|
São João del Rei, Mountainbike (F) |
NE |
XCE |
BRA | |
|
|
|
Spartanburg, Criterium USA CRITS Speed Week |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Szlakiem Grodow Piastowskich CCC Tour |
2.1 |
|
POL | |
|
|
|
88º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
3º stage Tour de Azerbaijan |
2.2 |
|
AZE | |
|
|
|
2º stage Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Tweed Battle on the Border |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
3º stage Tour of the Gila |
2.2 |
|
USA | |
|
|
|
3º stage Tour of the Gila, Amateurs |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage part b Závod Míru, Juniors Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race |
2.Ncup |
|
| |
|
|
|
2º stage part a Závod Míru, Juniors Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race |
2.Ncup |
|
| |
04 May
|
|
|
|
Belmont, Criterium Caromont Health Criterium |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Bern Berner Rundfahrt/Ronde van Bern/Tour de Berne/GP di Berna/Tour du Nord-Ouest Suisse |
1.2 |
Race |
SUI | |
|
|
|
Bern (F) Berner Rundfahrt/Ronde van Bern/Tour de Berne/GP di Berna/Tour du Nord-Ouest Suisse |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Bern, Amateurs Berner Rundfahrt |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Bern, U19 Berner Rundfahrt/Ronde van Bern/Tour de Berne/GP di Berna/Tour du Nord-Ouest Suisse |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Borghetto Lodigiano Giro del Lodigiano |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Bourg-en-Bresse |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Brian Hartford Mini-Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
2º stage Brian Hartford Mini-Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
3º stage Brian Hartford Mini-Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
2º stage Campeonato de Invierno CC Sanducero |
NE |
|
URU | |
|
|
|
4º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Casablanca (d) |
NE |
|
MAR | |
|
|
|
Castiglion Fiorentino Coppa Comune di Castiglion Fiorentino, Trofeo Menci Spa |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Championship of Aragon, Road, ITT Elite w/o contract, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Clarens, Mountainbike-Marathon |
NE |
Marathon |
RSA | |
|
|
|
Clarens, Mountainbike-Marathon (F) |
NE |
Marathon |
RSA | |
|
|
|
1º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
Gory, Mountainbike |
2 |
XCO |
POL | |
|
|
|
Gory, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
POL | |
|
|
|
Hønefoss Hadeland GP |
1.2 |
Race |
NOR | |
|
|
|
Knokke-Heist - Bredene (F) |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Los Gatos Cat's Hill Classic |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
Monte Urano Memorial Secondo Marziali |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Nancy (c) Ronde Nancéienne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Nancy (d) Ronde Nancéienne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Nieuwrode, Juniors Nieuwrode-Rot |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Oran (b) Tour d'Oran |
NE |
|
ALG | |
|
|
|
Osteria Grande (a) Memorial Benfenati |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Ovidiopol (a) Trophy Ovdyopolya |
NE |
Race |
UKR | |
|
|
|
Pan American Championships, Road, Elite (F) |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
4º stage Quatre Jours de Dunkerque Vierdaagse van Duinkerken |
2.HC |
|
FRA | |
|
|
|
Rijssen Ronde van Overijssel |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
Sønderborg |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Saint-Pompon, Mountainbike |
1 |
XCO |
FRA | |
|
|
|
Saint-Pompon, Mountainbike (F) (a) |
1 |
XCO |
FRA | |
|
|
|
Prologue Satakunnan Ajo |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
1º stage Satakunnan Ajo |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
Shanghai (a) Shanghai China Road Race Series 1 |
NE |
Race |
CHN | |
|
|
|
Solothurn, Mountainbike Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn |
2 |
XCO |
SUI | |
|
|
|
Solothurn, Mountainbike (F) Swiss Bike Cup / Bike Days Solothurn |
2 |
XCO |
SUI | |
|
|
|
Szczawno-Zdroj, Mountainbike Skoda Auto Gran Prix MTB |
1 |
4-cross |
POL | |
|
|
|
Szczawno-Zdroj, Mountainbike (F) |
1 |
4-cross |
POL | |
|
|
|
3º stage Szlakiem Grodow Piastowskich CCC Tour |
2.1 |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Szlakiem Grodow Piastowskich CCC Tour |
2.1 |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
1º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
4º stage Tour de Azerbaijan |
2.2 |
|
AZE | |
|
|
|
3º stage Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour de Tweed Battle on the Border |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
3º stage Tour de Tweed Battle on the Border |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
1º stage Tour des Mauges |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour des Mauges |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour of the Gila |
2.2 |
|
USA | |
|
|
|
4º stage Tour of the Gila, Amateurs |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
1º stage Tour of Ulster |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
2º stage Tour of Ulster |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
1º stage Tour Val de Saintonge |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Trophée Cycliste de Lyon |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Trophée Cycliste de Lyon |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Valdáliga Trofeo Ayuntamiento Valdáliga |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Viljandi, Criterium Viljandi Tänavasõit |
NE |
|
EST | |
|
|
|
Vuelta a la Comunidad de Madrid |
1.1 |
Race |
ESP | |
|
|
|
1º stage Week-end Béarnais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Wendes 2 dagars |
NE |
|
SWE | |
|
|
|
2º stage Wendes 2 dagars |
NE |
|
SWE | |
|
|
|
Wittenberg, Criterium Rund um die Wittenberger Altstadt |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
3º stage Závod Míru, Juniors Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race |
2.Ncup |
|
| |
05 May
|
|
|
|
Azpeitia Subida a Urraki |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Badia Agnano Trofeo Learco Guerra |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Barcelona Clasico Ciudad de Barcelona |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
5º stage Carpathia Couriers Path |
2.2 |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Casablanca (d) |
NE |
|
MAR | |
|
|
|
3º stage Copa Río de Janeiro |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
Cremona (a) Circuito del Porto - Trofeo Arvedi |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Dana Point |
1.CRT |
|
USA | |
|
|
|
Dozulé (a) Maillot des Jeunes |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Essor Breton |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Prologue Five rings of Moscow |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
Flacq (a) GP Rotary Club de Flacq - GP Swan |
NE |
Race |
MRI | |
|
|
|
Gashora, Chrono Bugesera District Time Trial |
NE |
|
RWA | |
|
|
|
2º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
GP Israel de Freitas |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Gran Cursa Ciclista Les Corts |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Graz, Mountainbike Grazer Bike-Opening Stattegg |
1 |
XCO |
AUT | |
|
|
|
Graz, Mountainbike (F) Grazer Bike-Opening Stattegg |
1 |
XCO |
AUT | |
|
|
|
Graz, Mountainbike, U23 |
1 |
XCO |
AUT | |
|
|
|
Herenthout (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
København, Mountainbike |
2 |
XCO |
DEN | |
|
|
|
København, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
DEN | |
|
|
|
Kayl Festival de la Petite Reine LC Kayl |
NE |
Race |
LUX | |
|
|
|
Kortrijk (d) Kortrijk-Heule |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
La Vega Clásico Leonardo Grullón |
NE |
Race |
DOM | |
|
|
|
Laarne (c) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Lahore - Gujranwala |
NE |
Race |
PAK | |
|
|
|
Lamosano, Mountainbike Alpago Trophy |
1 |
XCO |
ITA | |
|
|
|
Lamosano, Mountainbike (F) Alpago Trophy |
1 |
XCO |
ITA | |
|
|
|
London GP Springbank |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
Luzern |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Luzern |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Luzern (F) |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Luzern, U19 |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
1º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Milan Cone-Azalia Classic Road Race |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
2º stage Montbenoît Saugeais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Montbenoît Saugeais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Monte San Pietrangeli Memorial Matricardi Ippolito |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Mulgi, Mountainbike Mulgi Rattamaraton |
NE |
|
EST | |
|
|
|
Nancy (e) Ronde Nancéienne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Othée Challenge Joseph Swerts |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Pan American Championships, Road, Elite |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
Pan American Championships, Road, U23 |
CC |
Continental Championship |
| |
|
|
|
Poysdorf GP Sportland Niederösterreich Poysdorf |
NE |
Race |
AUT | |
|
|
|
Provincial Championship Antwerpen, Road, Novices, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Antwerpen, Road, Novices, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Limburg -B-, Road, Novices, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Novices, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Novices, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Novices, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
5º stage Quatre Jours de Dunkerque Vierdaagse van Duinkerken |
2.HC |
|
FRA | |
|
|
|
Rødekro |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Reina Subida la Reina |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Ringerike Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup |
1.2 |
Race |
NOR | |
|
|
|
Rogaščovci Pokal občine Rogaščovci |
NE |
Race |
SLO | |
|
|
|
Sandy Springs, Criterium USA CRITS Speed Week |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Sant Llorenç de Morunys, Mountainbike Vall de Lord |
2 |
XCO |
ESP | |
|
|
|
Sant Llorenç de Morunys, Mountainbike (F) Vall de Lord |
2 |
XCO |
ESP | |
|
|
|
2º stage Satakunnan Ajo |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
Sempy La Cantonale à Sempy |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Soraluze Soraluzeko Saria |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
4º stage Szlakiem Grodow Piastowskich CCC Tour |
2.1 |
|
POL | |
|
|
|
Thonon-les-Bains Tour du Chablais |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
3º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
89º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
5º stage Tour de Azerbaijan |
2.2 |
|
AZE | |
|
|
|
5º stage Tour de la Manche |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour de Tweed Battle on the Border |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
3º stage Tour des Mauges |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour of the Gila |
2.2 |
|
USA | |
|
|
|
5º stage Tour of the Gila, Amateurs |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
3º stage Tour of Ulster |
NE |
|
IRL | |
|
|
|
3º stage Tour Val de Saintonge |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour Val de Saintonge |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Trinidad (b) Campeonato Invierno de Trinidad |
NE |
|
URU | |
|
|
|
3º stage Trophée Cycliste de Lyon |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
USA Crits Series Speed Week |
2.CRT |
|
USA | |
|
|
|
Varignana (a) Coppa Varignana |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Vignoux-sur-Barangeon Souvenir Jean Graczyk |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Voerendaal Hel van Voerendaal |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Walhain Grand Prix Emile Degueldre |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Walloon Championships FCWB, Road, Novices, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Wanfercée-Baulet Circuit du Wallonie-Hainaut |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Week-end Béarnais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Week-end Béarnais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Wendes 2 dagars |
NE |
|
SWE | |
|
|
|
4º stage Závod Míru, Juniors Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race |
2.Ncup |
|
| |
06 May
|
|
|
|
2º stage Essor Breton |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Five rings of Moscow |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
3º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
Sinaai (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
90º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
4º stage Tour of Ulster |
NE |
|
IRL | |
07 May
|
|
|
|
3º stage Essor Breton |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Five rings of Moscow |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
4º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
91º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
08 May
|
|
|
|
Beauchamps Prix de Beauchamps |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Bidasoa Itzulia Vuelta a Bidasoa |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Clasica International de Tulcan |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
Cuillé Grand Prix de Cuillé |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
4º stage Essor Breton |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Five rings of Moscow |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Flèche du Sud Fleche du Sud |
2.2 |
|
LUX | |
|
|
|
5º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors |
NE |
|
BUL | |
|
|
|
Reykjavík, Chrono Krýsuvik |
NE |
|
ISL | |
|
|
|
Saint-Maximin |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Sansac-de-Marmiesse |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Sauveterre-de-Béarn Classique de Sauveterre-de-Béarn |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
92º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
1º stage Tour of Chongming Island (F) |
2.1WE |
|
CHN | |
|
|
|
2º stage Vendeuvre-du-Poitou Prix Gérard Gautier |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Vendeuvre-du-Poitou Prix Gérard Gautier |
NE |
|
FRA | |
09 May
|
|
|
|
Aix-en-Othe |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Bègles G.P du CA Beglais et de la Ville de Bègles |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Berlin, U23 Tour de Berlin |
2.2 |
|
GER | |
|
|
|
2º stage Bidasoa Itzulia Vuelta a Bidasoa |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Buchholz GP Buchholz |
NE |
|
GER | |
|
|
|
Championship of Murcia, Road, ITT, Elite, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Murcia, Road, ITT, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
2º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
2º stage Clasica International de Tulcan |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
Diessenhofen Auffahrtskriterium Diessenhofen |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Diessenhofen (F) Auffahrtskriterium Diessenhofen |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Diessenhofen, U19 |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Dortmund (o) Westfalen Preis |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
1º stage Douchy-les-Mines GP des Hauts de France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Five rings of Moscow |
2.2 |
|
RUS | |
|
|
|
2º stage Flèche du Sud Fleche du Sud |
2.2 |
|
LUX | |
|
|
|
Fourchambault Grand prix de la Brasserie |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
6º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Hvidovre |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Kumtich, Elite/U23 Kumtich-Tienen |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
La Rouchouse |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Memorial Dimitr Yankov, Juniors |
NE |
|
BUL | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT Elite w/o contract, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Austria (F) |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Austria (F) |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Austria (F) |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Austria (F) |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
Nersac G.P-de Nersac |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Rhône-Alpes Isère Tour |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Saint-Étienne-lès-Remiremont |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Saint-Barthelemy-d'Agenais |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Silenen - Bristen Silenen - Amsteg - Bristen |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
Skogbygd, Chrono Nes Mila |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Tongeren Ronde van Limburg |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
93º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
2º stage Tour of Chongming Island (F) |
2.1WE |
|
CHN | |
|
|
|
1º stage Tour of Toowoomba |
NE |
|
AUS | |
10 May
|
|
|
|
Begijnendijk, Elite/U23 (F) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Berlin, U23 Tour de Berlin |
2.2 |
|
GER | |
|
|
|
3º stage Berlin, U23 Tour de Berlin |
2.2 |
|
GER | |
|
|
|
3º stage Bidasoa Itzulia Vuelta a Bidasoa |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
3º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
3º stage Clasica International de Tulcan |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
1º stage Copa Nordeste |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
2º stage Douchy-les-Mines GP des Hauts de France |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors |
2.1MJ |
|
GER | |
|
|
|
3º stage Flèche du Sud Fleche du Sud |
2.2 |
|
LUX | |
|
|
|
7º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Marrakech (b) Challenge du Prince - Trophée Princier |
1.2 |
Race |
MAR | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Cross Country Eliminator, Germany |
CN |
|
GER | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus |
CN |
|
CYP | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Cyprus (F) |
CN |
|
CYP | |
|
|
|
2º stage Rhône-Alpes Isère Tour |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Picardie Tour de l'Oise |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour du Loiret |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Chongming Island (F) |
2.1WE |
|
CHN | |
|
|
|
2º stage Tour of Toowoomba |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
1º stage Triptyque Ardennaise |
NE |
|
BEL | |
11 May
|
|
|
|
Asian Cycling Championships, Mountainbike, Downhill, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Balkan Championships, Road, Elite |
NE |
|
| |
|
|
|
Beograd - Čačak |
1.2 |
Race |
SRB | |
|
|
|
4º stage Berlin, U23 Tour de Berlin |
2.2 |
|
GER | |
|
|
|
4º stage Bidasoa Itzulia Vuelta a Bidasoa |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Bled Ob Blejskem Jezeru |
NE |
Race |
SLO | |
|
|
|
Botticino GP Industria Commercio Artigianato - Botticino |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
1º stage Boucles Nationales du Printemps |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Calder Stewart Elite Series Benchmark Homes Tour |
NE |
|
NZL | |
|
|
|
Casablanca (a) Challenge du Prince - Trophée de l'Anniversaire |
1.2 |
Race |
MAR | |
|
|
|
4º stage Clásica Carmen de Viboral |
NE |
|
COL | |
|
|
|
4º stage Clasica International de Tulcan |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
Collected Race |
NE |
Race |
ISR | |
|
|
|
2º stage Copa Nordeste |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
Cottbus, Sprint |
2 |
|
GER | |
|
|
|
Donja Lomnica Putevima Cvijeća |
NE |
Race |
CRO | |
|
|
|
Doué-la-Fontaine |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors |
2.1MJ |
|
GER | |
|
|
|
4º stage Flèche du Sud Fleche du Sud |
2.2 |
|
LUX | |
|
|
|
Fort William, Downhill |
1 |
Downhill |
GBR | |
|
|
|
Fort William, Downhill (F) |
1 |
Downhill |
GBR | |
|
|
|
8º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
4º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Gorizia, Mountainbike |
2 |
XCO |
ITA | |
|
|
|
Gorizia, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
ITA | |
|
|
|
Houthalen/Helchteren (c) Trofee Maarten Wynants |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Lanfains |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Los Navalucillos (a) Trofeo del Ausente |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Lourdes, Downhill |
2 |
Downhill |
FRA | |
|
|
|
Lourdes, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
FRA | |
|
|
|
Maryland Maryland Wheelers - Tommy Givan Memorial Trophy |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Melesse |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Néchin |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Cross Country Eliminator, Germany (F) |
CC |
|
GER | |
|
|
|
Padela, Downhill |
2 |
Downhill |
POR | |
|
|
|
Padela, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
POR | |
|
|
|
Phillip Island |
NE |
Race |
AUS | |
|
|
|
Pride of Coorg |
NE |
Race |
IND | |
|
|
|
Princetown, Chrono Mother's Day Time Trial |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
Provincial Championship Antwerpen, Road, Juniors, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Henegouwen, Road, Juniors, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Juniors, first year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Juniors, second year, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
3º stage Rhône-Alpes Isère Tour |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Saint Louis (c) Tour de Grove |
1.CRT |
|
USA | |
|
|
|
San Isidro de Albatera Trofeo San Isidro |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Santiago de Compostela Carrera de la Ascensión CC Compostelano |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
94º stage Tour d'Afrique |
NE |
|
| |
|
|
|
2º stage Tour de Picardie Tour de l'Oise |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour du Loiret |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Toowoomba |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
4º stage Tour of Toowoomba |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
2º stage Triptyque Ardennaise |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Unterägeri GP Ägerisee |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Uppsala Skandisloppet - Scandinavian Race |
1.2 |
Race |
SWE | |
|
|
|
Vilanova I La Geltru (a) Classica Isaac Galvez |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Asturias Ronde van Asturië |
2.1 |
|
ESP | |
12 May
|
|
|
|
Apeldoorn, Mountainbike |
2 |
XCO |
NED | |
|
|
|
Apeldoorn, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
NED | |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Mountainbike, Downhill, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Mountainbike, XC, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Mountainbike, XC, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Mountainbike, XC, Juniors |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Asian Cycling Championships, Mountainbike, XC, Juniors (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
Balkan Championships, Road, ITT, Elite |
NE |
|
| |
|
|
|
Baroville |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Bastogne |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
5º stage Berlin, U23 Tour de Berlin |
2.2 |
|
GER | |
|
|
|
Bolivar Clásico Gobernador del Estado Bolivar |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
2º stage Boucles Nationales du Printemps |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Boutersem (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bray Bray Wheelers - Shay Elliott Memorial |
NE |
Race |
IRL | |
|
|
|
Buzet, Downhill |
2 |
Downhill |
CRO | |
|
|
|
Buzet, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
CRO | |
|
|
|
3º stage Campeonato de Invierno CC Sanducero |
NE |
|
URU | |
|
|
|
Casablanca (b) Challenge du Prince - Trophée de la Maison Royale |
1.2 |
Race |
MAR | |
|
|
|
Championship of Catalonia, Road, ITT, Elite, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Catalonia, Road, ITT, Elite, Spain (F) |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Catalonia, Road, ITT, Juniors, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Catalonia, Road, ITT, Juniors, Spain (F) |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Catalonia, Road, ITT, Novices, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Catalonia, Road, ITT, Novices, Spain (F) |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Catalonia, Road, ITT, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Champteussé-sur-Baconne |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Clasica International de Tulcan |
NE |
|
ECU | |
|
|
|
Copa Cabildo de Tenerife |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
3º stage Copa Guanacasteca |
NE |
|
CRC | |
|
|
|
3º stage Copa Nordeste |
NE |
|
BRA | |
|
|
|
Częstochowa, Criterium GP Czestochowa |
NE |
Race |
POL | |
|
|
|
Düsseldorf Rund um die Kö |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
3º stage Drei Etappen Rundfahrt Frankfurt, Juniors |
2.1MJ |
|
GER | |
|
|
|
Esztergom Kínok Kínja |
NE |
Race |
HUN | |
|
|
|
Etten-Leur Ronde van de Leur |
NE |
|
NED | |
|
|
|
European Championship, Mountainbike, Marathon, Elite |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
European Championship, Mountainbike, Marathon, Elite (F) |
CC |
Regional Championship |
| |
|
|
|
5º stage Flèche du Sud Fleche du Sud |
2.2 |
|
LUX | |
|
|
|
Free Rate, Downhill |
2 |
Downhill |
UKR | |
|
|
|
Free Rate, Downhill (F) |
2 |
|
UKR | |
|
|
|
Geluwe, Elite/U23 Lenteprijs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
9º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
5º stage Giro del Friuli Venezia Giulia |
2.2 |
|
ITA | |
|
|
|
Herderen Herderen-Riemst |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Iwuy Grand Prix du Muguet |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Jiangxu (F) Tour of Chongming Island |
CDM |
|
CHN | |
|
|
|
Köln (a) Rund um Köln |
1.1 |
Race |
GER | |
|
|
|
Kicevo Kicevo - Prilep - Kicevo |
NE |
Race |
MKD | |
|
|
|
Las Flores (a) GP Sindicato Argentino de Television |
NE |
Race |
ARG | |
|
|
|
Leon Clásica León - San Luis - León |
NE |
Race |
MEX | |
|
|
|
Lincoln Lincoln Grand Prix |
NE |
Race |
GBR | |
|
|
|
Londerzeel (e) Londerzeel-Sint Jozef |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Maisod Souvenir Jean Lacroix |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Mandelieu Gran Prix du Mimosa |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Maracay (b) Clásico Día de las Madres |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
Monsumanno Terme GP Citta di Monsummano Terme, Trofeo Alessio Pistolesi, Trofeo Antonj Orsani, Trofeo Anico |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Nachitua San Isidro Sari Nagusia |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Narita, Criterium Shimousa Criterium of spring Elite |
NE |
|
JPN | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Bolivia |
CN |
|
BOL | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Brunei |
CN |
|
BRU | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Cyprus Pagkyprio Protathima Dromou |
CN |
|
CYP | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Cyprus (F) Pagkyprio Protathima Dromou |
CN |
|
CYP | |
|
|
|
Ngong Ngong Hills Tme Trial |
NE |
|
KEN | |
|
|
|
Nieuw-Vossemeer |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Palmeira, Juniors Prémio de Ciclismo de Palmeira, Prémio Peixoto Alves |
NE |
|
POR | |
|
|
|
1º stage Pla de Mallorca, Criterium |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Provincial Championship Limburg -B-, Road, Juniors, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, Juniors, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, Juniors, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Rain Rund um Rain |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
4º stage Rhône-Alpes Isère Tour |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Sérent Les Boucles Sérentaises |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Saint John's ABACA Circuit Race |
NE |
|
ANT | |
|
|
|
San Bernardino GP Camon |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Schoten, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Sentheim |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Thionville Commerçants de Thionville |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Picardie Tour de l'Oise |
2.1 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour du Loiret |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
5º stage Tour of Toowoomba |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
1º stage Tour Ralí Provincias Centrales |
NE |
|
PAN | |
|
|
|
Trans Kalahari Challenge |
NE |
Race |
BOT | |
|
|
|
3º stage Triptyque Ardennaise |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Trophée des Grimpeurs |
NE |
Race |
MRI | |
|
|
|
Uppsala Skandis GP |
NE |
Race |
SWE | |
|
|
|
Vejen |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Volta del Llagostí |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Asturias Ronde van Asturië |
2.1 |
|
ESP | |
|
|
|
Walloon Championships FCWB, Road, Elite, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Walloon Championships FCWB, Road, Juniors, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Walloon Championships FCWB, Road, Novices, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
13 May
|
|
|
|
Douchy-les-Mines (a) |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Prologue Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
Puivelde, U23 Belsele |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
14 May
|
|
|
|
Aubervilliers Nocturne d´Aubervilliers |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Booischot (c) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Cicogna Coppa Cicogna |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
10º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
Kirkcaldy, Criterium |
1.CRT |
Race |
GBR | |
|
|
|
Lambres-lez-Douai |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
1º stage Samara Region : Volga County |
NE |
Couple Time Trial |
RUS | |
|
|
|
3º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
15 May
|
|
|
|
Angers (c) |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
11º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
Plzen |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Puivelde Belsele - Puivelde Koerse |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
4º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Tour of Norway Ronde van Noorwegen |
2.1 |
|
NOR | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
1º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli |
NE |
|
LAT | |
|
|
|
Yerevan, Criterium |
NE |
|
ARM | |
16 May
|
|
|
|
Championship of Galicia, Road, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Durham |
1.CRT |
Race |
GBR | |
|
|
|
12º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
Pardubice Memoriál Josefa Křivky |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
1º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Samara Region : Volga County |
NE |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Tour de Franche Comté Cycliste |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Tour of Norway Ronde van Noorwegen |
2.1 |
|
NOR | |
|
|
|
1º stage Tour of Zhoushan Island I (F) |
2.2 |
|
CHN | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
17 May
|
|
|
|
Albstadt, Mountainbike |
CDM |
XCE |
GER | |
|
|
|
Albstadt, Mountainbike (F) |
CDM |
XCE |
GER | |
|
|
|
Championship of Galicia, Road, Elite, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
1º stage Cupa Mun. Reghin |
NE |
|
ROM | |
|
|
|
13º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage King's Cup 4 |
NE |
|
THA | |
|
|
|
Lisboa (e) Subida da Calçada da Glória |
NE |
|
POR | |
|
|
|
Lisboa (F) Subida da Calçada da Glória |
NE |
|
POR | |
|
|
|
4º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
2º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Samara Region : Volga County |
NE |
Race |
RUS | |
|
|
|
2º stage Tour de Franche Comté Cycliste |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour Languedoc Roussillon (F) |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
6º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
3º stage Tour of Norway Ronde van Noorwegen |
2.1 |
|
NOR | |
|
|
|
2º stage Tour of Zhoushan Island I (F) |
2.2 |
|
CHN | |
|
|
|
5º stage part a Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
5º stage part b Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
18 May
|
|
|
|
Albstadt, Mountainbike |
CDM |
XCO |
GER | |
|
|
|
Albstadt, Mountainbike, Juniors |
NE |
XCO |
GER | |
|
|
|
Albstadt, Mountainbike, Juniors (F) |
NE |
XCO |
GER | |
|
|
|
Albstadt, Mountainbike, U23 |
CDM |
XCO |
GER | |
|
|
|
Beasain Loinaz Proba |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Bela Bela |
NE |
Race |
RSA | |
|
|
|
Benicarló Ronda Ciclista al Maestrazgo |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Blatna Memoriálu Christiana Battaglii |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Castelfidardo Trofeo Città di Castelfidardo, GP Cibes |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Championship of Aragon, Road, Elite w/o contract, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Aragon, Road, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Circuit des Vignes |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Clássica de Amarante |
NE |
|
POR | |
|
|
|
2º stage Cupa Mun. Reghin |
NE |
|
ROM | |
|
|
|
Dampierre-sous-Brou, Chrono Chrono Nogentais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Deux-Acren GP Claude Criquielion, GP du Prèsident |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Drei Bahnen Tournee, Keirin |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
Drei Bahnen Tournee, Madison |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
Drei Bahnen Tournee, Madison, Juniors |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
Drei Bahnen Tournee, Points race |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
Drei Bahnen Tournee, Points race, Juniors |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
Drei Bahnen Tournee, Sprint |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
Empoli Gran Premio Città di Empoli |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Fuencarral GP Nuestra Señora de Valverde |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
14º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
1º stage GP Cycliste de Gemenc |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
Houthalen/Helchteren (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Independence Stage Race Tour of Guyana |
NE |
|
GUY | |
|
|
|
2º stage Independence Stage Race Tour of Guyana |
NE |
|
GUY | |
|
|
|
Kapelle-op-den-Bos, Amateurs |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Kernével Grand Prix du Printemps |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Kuresaare, Criterium Kuresaare Tänavasõit |
NE |
|
EST | |
|
|
|
Leefdaal, Juniors |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Linden |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Mont-Tremblant, Downhill VéloMotion Canada Cup |
2 |
Downhill |
CAN | |
|
|
|
Mont-Tremblant, Downhill (F) |
2 |
Downhill |
CAN | |
|
|
|
Mont-Tremblant, Mountainbike VéloMotion Canada Cup |
1 |
XCO |
CAN | |
|
|
|
Mont-Tremblant, Mountainbike (F) |
1 |
XCO |
CAN | |
|
|
|
Monzón Premio Monzon |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Slovakia |
CN |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Slovakia (F) |
CN |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Brazil |
CN |
|
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Brazil (F) |
CN |
|
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Brazil |
CN |
|
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Novices, Brazil (F) |
CN |
Race |
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, U23, Italy |
CN |
|
ITA | |
|
|
|
5º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
6º stage Olympia's Tour Olympia's Tour door Nederland |
2.2 |
|
NED | |
|
|
|
1º stage Paris - Arras Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Perlis Kej. Keputeraan Perlis |
NE |
Race |
MAS | |
|
|
|
2º stage Pla de Mallorca, Criterium |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Pribram GP Mesta Pribram |
NE |
Race |
CZE | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Juniors, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, Novices, Belgium (F) |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
3º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Saint-Denis-de l'Hotel, Chrono Chrono de Saint-Denis-de l'Hotel |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Silkeborg |
NE |
Race |
DEN | |
|
|
|
Sunapee Lake Sunapee |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
Tampere Tampere Kortelli |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
1º stage Tour de Beaujolais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour de Franche Comté Cycliste |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Franche Comté Cycliste |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Sask Bikes on Broadway |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
2º stage Tour Languedoc Roussillon (F) |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
7º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
4º stage Tour of Norway Ronde van Noorwegen |
2.1 |
|
NOR | |
|
|
|
2º stage Tour of Subic |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
1º stage Tour of Subic |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
3º stage Tour of Zhoushan Island I (F) |
2.2 |
|
CHN | |
|
|
|
Varennes - Saint-Sauver |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
6º stage Vuelta a Barinitas |
NE |
|
VEN | |
|
|
|
Wilmington Wilmington GP |
1.CRT |
|
USA | |
19 May
|
|
|
|
Albstadt, Mountainbike (F) (a) |
CDM |
|
GER | |
|
|
|
Bain-de-Bretagne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Baltimore Kelly Cup, Bike Jam |
NE |
Race |
USA | |
|
|
|
Prologue Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Barentin (a) Boucles de l'Austreberthe |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Bergara (c) Pentekostes Saria - Arcelor Mittal |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Castelfidardo (d) GP Santa Rita |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
2º stage Clássica de Amarante |
NE |
|
POR | |
|
|
|
3º stage Clássica de Amarante |
NE |
|
POR | |
|
|
|
Colindres Memorial Juan Manuel Santisteban |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
3º stage Cupa Mun. Reghin |
NE |
|
ROM | |
|
|
|
Don Benito (a) Challenger Don Benito |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Drei Bahnen Tournee, Scratch |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
Drei Bahnen Tournee, Scratch, Juniors (F) |
C1 |
|
GER | |
|
|
|
7º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
8º stage Dunavski Kup Danube Cup |
NE |
|
SRB | |
|
|
|
Facey Trading 50 Mile 2-leg Race |
NE |
Race |
VIN | |
|
|
|
Fuenlabrada (d) Trofeo Peña Ciclista Paloma |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
15º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
3º stage GP Cycliste de Gemenc |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
2º stage GP Cycliste de Gemenc |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
Guanare Clásico Aniversario Federacion Ciclista de Venezuela |
NE |
Race |
VEN | |
|
|
|
3º stage Independence Stage Race Tour of Guyana |
NE |
|
GUY | |
|
|
|
2º stage King's Cup 4 |
NE |
|
THA | |
|
|
|
Lauwe |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Lieshout Ronde van Lieshout |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Meilen |
NE |
|
SUI | |
|
|
|
3º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Montamisé Grand Prix de Montamisé |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Chile (F) |
CN |
|
CHI | |
|
|
|
National Championship, Road, Criterium, Elite, Ukraine |
CN |
|
UKR | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Brazil |
CN |
|
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Brazil (F) |
CN |
|
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Latvia |
CN |
|
LAT | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Brazil |
CN |
|
BRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Brazil (F) |
CN |
Race |
BRA | |
|
|
|
Oberhausen nt. Grosser Preis der Möbelstadt Rück |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
Oudenbosch |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Oujda - Guenfouda |
NE |
Race |
MAR | |
|
|
|
Oupeye, Novices Tour de la Basse Meuse |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
2º stage Paris - Arras Paris - Arras Tour - A Travers les Hauts de France |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Pelham Niagara Classic - Steve Bauer Classic |
NE |
Race |
CAN | |
|
|
|
Pescara, Elite/U23 Trofeo Matteotti |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Pieve di Soligo, Juniors Trofeo Dorigo Porte, GP GD Dorigo Porte |
1.1MJ |
Race |
ITA | |
|
|
|
Pont-de-Vaux |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Pyhäjärvi Pyhäjärvi ajot |
NE |
|
FIN | |
|
|
|
1º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
Rio de Janeiro, Mountainbike |
2 |
XCO |
BRA | |
|
|
|
Rio de Janeiro, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
BRA | |
|
|
|
Rio de Janeiro, Mountainbike, U23 |
2 |
XCO |
BRA | |
|
|
|
1º stage Robert Peters Race |
NE |
|
ANT | |
|
|
|
2º stage Robert Peters Race |
NE |
|
ANT | |
|
|
|
4º stage Ronde de l'Isard d'Ariège, U23 |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Rosendal Fuji Peloton GP |
NE |
Race |
FIN | |
|
|
|
Sakai, Criterium |
1.CRT |
|
JPN | |
|
|
|
Salme Audi Saaremaa GP Ülo Arge |
NE |
Race |
EST | |
|
|
|
Segovia (b) Vuelta a los Pinares |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Seriate Medaglia d'Oro Domenico e Anita Colleoni |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Seychelles Road Race |
NE |
Race |
SEY | |
|
|
|
Srinagar Cycling Championship, Road, India |
NE |
|
IND | |
|
|
|
Thorigny-sur-Marne |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
1º stage Torneo CC Bicileo Trujillo, Elite/U23 |
NE |
|
PER | |
|
|
|
Torres Vedras, Mountainbike |
3 |
XCO |
POR | |
|
|
|
Torres Vedras, Mountainbike (F) |
3 |
XCO |
POR | |
|
|
|
2º stage Tour de Beaujolais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Beaujolais |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour de Franche Comté Cycliste |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Polynésie |
NE |
|
PYF | |
|
|
|
2º stage Tour de Sask Bikes on Broadway |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
3º stage Tour Languedoc Roussillon (F) |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
8º stage Tour of California |
2.HC |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
|
|
|
5º stage Tour of Norway Ronde van Noorwegen |
2.1 |
|
NOR | |
|
|
|
3º stage Tour of Subic |
NE |
|
PHI | |
|
|
|
Veldhoven Omloop der Kempen |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
Walhain (a) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Walloon Championships FCWB, Road, Juniors, Belgium |
NE |
|
BEL | |
|
|
|
Waziers |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Winterberg, Downhill |
2 |
Downhill |
GER | |
|
|
|
Winterberg, Mountainbike |
3 |
4-cross |
GER | |
|
|
|
Winterberg, Mountainbike (F) |
3 |
4-cross |
GER | |
|
|
|
Yawatahama-shi, Mountainbike Yawatahama City |
3 |
XCO |
JPN | |
|
|
|
Yawatahama-shi, Mountainbike (F) Yawatahama City |
3 |
XCO |
JPN | |
20 May
|
|
|
|
Attert |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Bécon-les-Granits Ronde du Granit |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Baden Memorial Leo Wirth |
NE |
Race |
GER | |
|
|
|
1º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Borsbeek (a) Stan Ockers Classic - Borsbeek Individueel |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Colin Mayer Classic |
NE |
Race |
MRI | |
|
|
|
Districtskampioenschap West-Nederland, Road, The Netherlands (F) |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
Draguignan (a) Ronde de la Sainte Hermentaire |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Foissiat |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Gatineau (F) Grand Prix Cycliste de Gatineau |
1.1WE |
|
CAN | |
|
|
|
Gatineau, Chrono (F) La visite chrono du Gatineau |
1.1WE |
|
CAN | |
|
|
|
Grâce-Hollogne |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Incourt |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Luneray |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Moncontour Grand Prix de la Pentecôte |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Belgium (F) |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Mountainbike, Marathon, Elite, Chile |
CN |
|
CHI | |
|
|
|
Newcastle, Chrono Marion Bunton Trophy Mountain Time Trial |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
2º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
Schweighausen-sur-Moder Prix des Vallons |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Temse (b) |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage Tour de Sask Bikes on Broadway |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
4º stage Tour Languedoc Roussillon (F) |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
Wernhout |
NE |
Race |
NED | |
21 May
|
|
|
|
Axel, Amateurs |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
2º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Critérium des As |
NE |
|
NIG | |
|
|
|
Giberville |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
16º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
Moscou, Sprint (b) Tula |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
Moscou, Sprint (F) (a) Tula |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
Pre-SEA Games, Road, ITT, Elite |
JR |
|
| |
|
|
|
Pre-SEA Games, Road, ITT, Elite (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
3º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
Stoke-on-Trent, Criterium |
1.CRT |
Race |
GBR | |
|
|
|
5º stage Tour Languedoc Roussillon (F) |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
22 May
|
|
|
|
3º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
4º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Bandar Seri Begawan Pehin Yahya Cycling Race |
NE |
Race |
BRU | |
|
|
|
1º stage Bayern Rundfahrt Ronde van Beieren |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
17º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
Higueruela Trofeo Santa Quiteria |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Kermanshah |
NE |
Race |
IRI | |
|
|
|
Moscou, 500 m (F) (a) Tula |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
Pre-SEA Games, Road, TTT, Elite |
JR |
|
| |
|
|
|
1º stage President Tour of Iran |
2.2 |
|
IRI | |
|
|
|
Provincial Championship of Luanda, Road, ITT, Elite, Angola |
NE |
|
ANG | |
|
|
|
4º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
1º stage Ronde van België Tour de Belgique |
2.HC |
|
BEL | |
|
|
|
Ruelle-sur-Touvre |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
6º stage Tour Languedoc Roussillon (F) |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
|
|
|
Tula, Keirin Tula |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
Tula, Keirin (F) Tula |
2 |
|
RUS | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Antioquia |
NE |
|
COL | |
23 May
|
|
|
|
Aberystwyth Aberystwyth Criterium |
1.CRT |
Race |
GBR | |
|
|
|
Prologue Auksinių kopų |
NE |
|
LTU | |
|
|
|
5º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
2º stage Bayern Rundfahrt Ronde van Beieren |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
Begijnendijk |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
18º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
2º stage President Tour of Iran |
2.2 |
|
IRI | |
|
|
|
5º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
2º stage Ronde van België Tour de Belgique |
2.HC |
|
BEL | |
|
|
|
1º stage Tour de Corse Ronde van Corsica |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Gironde |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Tour de Mýkonos |
NE |
|
GRE | |
|
|
|
6º stage Tour de Polynésie |
NE |
|
PYF | |
|
|
|
Prologue Tour du Pays de Vaud, Juniors |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
1º stage Tour du Piémont Pyrénéen |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Tuzla 25 Maj |
NE |
Race |
BIH | |
|
|
|
2º stage Vuelta a Antioquia |
NE |
|
COL | |
24 May
|
|
|
|
1º stage Adelaide Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
1º stage Auksinių kopų |
NE |
|
LTU | |
|
|
|
6º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
3º stage Bayern Rundfahrt Ronde van Beieren |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
1º stage Boucles de la Marne |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
1º stage Gal Zana Race |
NE |
|
ISR | |
|
|
|
1º stage Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
19º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
Kiev Horizon Park Race 1 for Peace - Green Race |
1.2 |
Race |
UKR | |
|
|
|
1º stage Košice - Tatry - Košice |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Nationale Olympic Games, Road, ITT, U23, Mexico |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Nationale Olympic Games, Road, ITT, U23, Mexico (F) |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Niamey GP de l'Impossible |
NE |
Race |
NIG | |
|
|
|
Plumelec |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Pre-SEA Games, Road, Elite |
JR |
|
| |
|
|
|
3º stage President Tour of Iran |
2.2 |
|
IRI | |
|
|
|
Provincial Championship of Luanda, Road, TTT, Elite, Angola |
NE |
|
ANG | |
|
|
|
6º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
1º stage Reunification Race |
NE |
|
CMR | |
|
|
|
3º stage Ronde van België Tour de Belgique |
2.HC |
|
BEL | |
|
|
|
Skara |
NE |
Race |
SWE | |
|
|
|
2º stage Tour de Corse Ronde van Corsica |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Gironde |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage Tour de Mýkonos |
NE |
|
GRE | |
|
|
|
1º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
2º stage Tour du Piémont Pyrénéen |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
|
|
|
Valkenburg aan de Geul (F) Holland Hills Classic, Valkenburg Hills Classic |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
1º stage Volta a Coruña |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Volta ao Conselho de Tavira Volta ao Município de Tavira |
NE |
Race |
POR | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Antioquia |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Vuelta a Cárdenas |
NE |
|
CUB | |
25 May
|
|
|
|
Aalburg (F) 7-Dorpenomloop |
1.2 |
Race |
NED | |
|
|
|
2º stage Adelaide Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
Alta Padovana Tour |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Assen Dorpenomloop door Drenthe |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
2º stage Auksinių kopų |
NE |
|
LTU | |
|
|
|
Baie-Saint-Paul, Mountainbike Canada Cup VM de Charlevoix |
1 |
XCO |
CAN | |
|
|
|
Baie-Saint-Paul, Mountainbike (F) Canada Cup VM de Charlevoix |
1 |
XCO |
CAN | |
|
|
|
Balcarce, Mountainbike (F) (b) |
2 |
|
ARG | |
|
|
|
7º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
8º stage Baltyk-Karkonosze-Tour |
NE |
|
POL | |
|
|
|
4º stage Bayern Rundfahrt Ronde van Beieren |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
Berlin, Criterium Lichterfelde |
NE |
|
GER | |
|
|
|
2º stage Boucles de la Marne |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Boucles de la Marne |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
Burlington, Criterium Snake Alley |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Championship of Navarre, Road, Elite, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of Navarre, Road, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of the Basque Country, Road, Elite, Spain |
NE |
Regional Championship |
ESP | |
|
|
|
Championship of the Basque Country, Road, Elite, Spain (F) |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of the Basque Country, Road, Juniors, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of the Basque Country, Road, Novices, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Championship of the Basque Country, Road, U23, Spain |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Commentry |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Drammen, Downhill (F) |
1 |
Downhill |
NOR | |
|
|
|
1º stage Durango Iron Horse Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Eidsvollrittet Kalas Cup/Norgescup |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Elva, Criterium Elva Tänavasõit |
NE |
|
EST | |
|
|
|
Fort Wayne, Criterium Fort 4 Fitness Twilight Criterium |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Gal Zana Race |
NE |
|
ISR | |
|
|
|
2º stage Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
20º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
Igantzi Bidasoaldeko Saria |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Kasanka, Mountainbike Kasanka Challenge |
NE |
|
ZAN | |
|
|
|
2º stage Košice - Tatry - Košice |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Mauku Mauku Mountain Classic |
NE |
Race |
NZL | |
|
|
|
4º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
5º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Malawi |
CN |
|
MWI | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Great Britain (F) |
NE |
|
GBR | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, United States of America |
CN |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, United States of America (F) |
CN |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Venezuela |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Juniors, Venezuela (F) |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike |
CDM |
XCE |
CZE | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike (F) |
CDM |
XCE |
CZE | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike, Juniors |
CDM |
XCO |
CZE | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike, Juniors (F) |
CDM |
XCO |
CZE | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 |
CDM |
XCO |
CZE | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike, U23 (F) |
CDM |
XCO |
CZE | |
|
|
|
3º stage Pla de Mallorca, Criterium |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Plumelec (a) GP Plumelec-Morbihan |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
4º stage President Tour of Iran |
2.2 |
|
IRI | |
|
|
|
Puttershoek Omloop van Hoeksche Waard |
NE |
Race |
NED | |
|
|
|
7º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
2º stage Reunification Race |
NE |
|
CMR | |
|
|
|
Rhenoy Ronde van Rhenoy |
NE |
|
NED | |
|
|
|
4º stage Ronde van België Tour de Belgique |
2.HC |
|
BEL | |
|
|
|
Rotselaar |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Sabiñánigo (b) Memorial Luis Muñoz |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Shanghai (i) Shanghai China Road Race Series 2 |
NE |
Race |
CHN | |
|
|
|
Tavira Circuito do Restaurante Alpendre/Circuito de Tavira |
NE |
Race |
POR | |
|
|
|
Thaba Trails, Mountainbike |
2 |
XCO |
RSA | |
|
|
|
Thaba Trails, Mountainbike (F) |
2 |
XCO |
RSA | |
|
|
|
Thorigny |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Corse Ronde van Corsica |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Gironde |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
2º stage part b Tour du Pays de Vaud, Juniors |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
2º stage part a Tour du Pays de Vaud, Juniors |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
3º stage Tour du Piémont Pyrénéen |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
5º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
|
|
|
2º stage Volta a Coruña |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Antioquia |
NE |
|
COL | |
|
|
|
1º stage Závod Miru, U23 Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa |
2.2 |
|
CZE | |
|
|
|
2º stage Závod Miru, U23 Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa |
2.2 |
|
CZE | |
26 May
|
|
|
|
3º stage Adelaide Tour |
NE |
|
AUS | |
|
|
|
3º stage Auksinių kopų |
NE |
|
LTU | |
|
|
|
4º stage Auksinių kopų |
NE |
|
LTU | |
|
|
|
Balcarce, Mountainbike (b) |
NE |
|
ARG | |
|
|
|
5º stage Bayern Rundfahrt Ronde van Beieren |
2.HC |
|
GER | |
|
|
|
4º stage Boucles de la Marne |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Campeonato de Invierno CC Sanducero |
NE |
|
URU | |
|
|
|
Castelnuovo di Val di Cecina Trofeo Ciclistico Castelnuovo Val di Cecina |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
Châteaulin Circuit de l'Aulne/GP Le Télégramme à Châteaulin, Boucles de l'Aulne |
1.1 |
Race |
FRA | |
|
|
|
Cham Cham-Hagendorn |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Cham (F) Cham-Hagendorn |
NE |
Race |
SUI | |
|
|
|
Circuit des Monts du Livradois |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Copa Riteve |
NE |
Race |
CRC | |
|
|
|
Drammen, Downhill |
1 |
Downhill |
NOR | |
|
|
|
2º stage Durango Iron Horse Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
2º stage Eidsvollrittet Kalas Cup/Norgescup |
NE |
|
NOR | |
|
|
|
Elva Elva Rattapäev, Elva Rattaralli, Elva Rattasõit |
NE |
Race |
EST | |
|
|
|
3º stage Giro Ciclistico Pesche Nettarine di Romagna |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
21º stage Giro d'Italia Ronde van Italië |
WT/WT/GT |
|
ITA | |
|
|
|
Gooik (F) (a) Gooik - Geraardsbergen - Gooik |
1.2 |
Race |
BEL | |
|
|
|
Hefei Continental Rider's Fiesta |
NE |
Race |
CHN | |
|
|
|
Hoksem - Hoegaarden |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
3º stage JYD Stage Race |
NE |
|
CAN | |
|
|
|
Kekaha Pedal to the Meadow |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Kiev Horizon Park Race 2 Maidan - Kiev Cup |
1.2 |
Race |
UKR | |
|
|
|
3º stage Košice - Tatry - Košice |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Koro-Koro |
NE |
Race |
LES | |
|
|
|
Laarne (a) GP Etienne de Wilde IC 1 |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Loulé (e) Challenge Cidade de Loulé |
NE |
Race |
POR | |
|
|
|
Maringá Copa Cidade Cancao |
NE |
Race |
BRA | |
|
|
|
Marquina Memorial Sabin Foruria |
NE |
Race |
ESP | |
|
|
|
Mazamet (a) Boucles du Tarn |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
6º stage Merida Cup |
NE |
|
SVK | |
|
|
|
Muscatine, Criterium Melon City |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Nantes (f) Nantes-Riaillé |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Belgium |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Belgium (F) |
CN |
|
BEL | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Venezuela |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
National Championship, Road, Juniors, Venezuela (F) |
CN |
|
VEN | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Austria |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Austria (F) |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Costa Rica |
CN |
|
CRC | |
|
|
|
National Championship, Road, Novices, Costa Rica (F) |
CN |
|
CRC | |
|
|
|
Nationale Olympic Games, Road, Team Classification, U23, Mexico (F) |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Nationale Olympic Games, Road, U23, Mexico |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Nationale Olympic Games, Road, U23, Mexico (F) |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
Nové Město na Moravě, Mountainbike |
CDM |
XCO |
CZE | |
|
|
|
Ochi - Mobay Race |
NE |
Race |
JAM | |
|
|
|
Omloop van Commewijne |
NE |
Race |
SUR | |
|
|
|
Oostnieuwkerke Oostnieuwkerke-Sleihage Grote Prijs Electro GABRIEL GEVAERT. |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Ouagadougou (e) GP des Caisses Populaires |
NE |
Race |
BUR | |
|
|
|
Palazzolo Milanese Trofeo Lindo e Sano |
NE |
|
ITA | |
|
|
|
Pleucadeuc Boucles du Val d´Oust et de Lanvaux |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
5º stage President Tour of Iran |
2.2 |
|
IRI | |
|
|
|
Provincial Championship of Luanda, Road, Elite, Angola |
NE |
|
ANG | |
|
|
|
Ramsel (b) Ramsel-Herselt |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
8º stage Ras Tailteann An Post Ras |
2.2 |
|
IRL | |
|
|
|
Reus, Criterium Trofeu Memorial Carles Ferran |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
Rieti Trofeo Adolfo Leoni, Memorial Lorenzo Aguzzi |
NE |
Race |
ITA | |
|
|
|
5º stage Ronde van België Tour de Belgique |
2.HC |
|
BEL | |
|
|
|
Rwamagana, Criterium |
NE |
|
RWA | |
|
|
|
Saint-Arnoult-des-Bois |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
San Vendemiano, U23 GP Industria e Commercio - Tr. Città di San Vendemiano |
1.2 |
Race |
ITA | |
|
|
|
Silly |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Sololá Clásica de Sololá |
NE |
Race |
GUA | |
|
|
|
Tarmo |
NE |
Race |
FIN | |
|
|
|
4º stage Tour de Corse Ronde van Corsica |
NE |
|
FRA | |
|
|
|
4º stage Tour de Gironde |
2.2 |
|
FRA | |
|
|
|
3º stage Tour de Pécs Tour de Pecs |
NE |
|
HUN | |
|
|
|
3º stage Tour du Pays de Vaud, Juniors |
2.1MJ |
|
SUI | |
|
|
|
Tour du Pays Naborien |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
6º stage Tour of Japan Ronde van Japan |
2.1 |
|
JPN | |
|
|
|
2º stage Tour Ralí Provincias Centrales |
NE |
|
PAN | |
|
|
|
Trofej Galicica |
NE |
Race |
MKD | |
|
|
|
3º stage Volta a Coruña |
NE |
|
ESP | |
|
|
|
5º stage Vuelta a Antioquia |
NE |
|
COL | |
|
|
|
4º stage Vuelta a Cárdenas |
NE |
|
CUB | |
|
|
|
3º stage Vuelta a Punata |
NE |
|
BOL | |
|
|
|
3º stage Závod Miru, U23 Vredeskoers / Course de la Paix / Friedensfahrt / Peace Race - GP Priessnitz Spa |
2.2 |
|
CZE | |
27 May
|
|
|
|
Davenport, Criterium Quad Cities / Kwik Star |
NE |
|
USA | |
|
|
|
3º stage Durango Iron Horse Classic |
NE |
|
USA | |
|
|
|
Ham |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, United States of America |
CN |
|
USA | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, United States of America (F) |
CN |
|
USA | |
|
|
|
6º stage President Tour of Iran |
2.2 |
|
IRI | |
|
|
|
Somerville Tour of Somerville |
1.CRT |
|
USA | |
|
|
|
1º stage Tour of Ghana |
NE |
|
GHA | |
28 May
|
|
|
|
Games of Small States of Europe, Road, ITT |
JR |
|
| |
|
|
|
Games of Small States of Europe, Road, ITT, Elite (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
Gullegem |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
Mol (b) Mol-Rauw |
NE |
Race |
BEL | |
|
|
|
1º stage Sayram Lake Stage Race Sailimu Lake Stage Race |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
Torquay (a) |
1.CRT |
Race |
GBR | |
|
|
|
2º stage Tour of Ghana |
NE |
|
GHA | |
29 May
|
|
|
|
Guéret (b) G.P. de la Trinité |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Jarnac |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Leende, Chrono (F) |
NE |
|
NED | |
|
|
|
Nant |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
National Championship, Road, Elite, Philippines |
CN |
|
PHI | |
|
|
|
1º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
Saint-Brieuc La Ronde Briochine |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
2º stage Sayram Lake Stage Race Sailimu Lake Stage Race |
NE |
|
CHN | |
|
|
|
3º stage Tour of Ghana |
NE |
|
GHA | |
|
|
|
Viimsi, Chrono |
NE |
|
EST | |
|
|
|
2º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli |
NE |
|
LAT | |
30 May
|
|
|
|
Basking Ridge Base camp international |
1.CRT |
|
USA | |
|
|
|
Châteaubriant La Castelbriantaise |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Colchester (e) |
1.CRT |
|
GBR | |
|
|
|
Games of Small States of Europe, Road, Elite |
JR |
|
| |
|
|
|
Games of Small States of Europe, Road, Elite (F) |
JR |
|
| |
|
|
|
1º stage Lidice |
NE |
|
CZE | |
|
|
|
Ludersdorf Arbö Rad GP |
NE |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, Criterium, Elite, Austria (F) |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, Criterium, Juniors, Austria (F) |
CN |
|
AUT | |
|
|
|
National Championship, Road, ITT, Elite, Philippines |
CN |
|
PHI | |
|
|
|
Nationale Olympic Games, Track, Keirin, U23, Mexico (F) |
NE |
|
MEX | |
|
|
|
2º stage Polska - Ukraina Memorial Colonel Skopenko |
NE |
|
POL | |
|
|
|
1º stage Quba - Qusar - Xaçmaz |
NE |
|
AZE | |
|
|
|
Taverny (a) |
NE |
Race |
FRA | |
|
|
|
Prologue Tour de Kumano |
2.2 |
|
JPN | |
|
|
|
1º stage part a Tour of Estonia |
2.1 |
|
EST | |
|
|
|
1º stage part b Tour of Estonia |
2.1 |
|
EST | |
|
|
|
4º stage Tour of Ghana |
NE |
|
GHA | |
|
|
|
1º stage Trofeo Karlsberg, Juniors Saarland Trofeo |
2.Ncup |
|
GER | |
|
|
|
Prologue Turul Dobrogei |
NE |
|
ROM | |
|
|
|
1º stage Turul Dobrogei |
NE |
|
ROM | |
31 May
|
|
|
|
Calais, Criterium |
1.CRT |
|
FRA | |
|
|
|
Hengelo, Criterium |
1.CRT |
|
NED | |
|
|
|
Jeux des Petits Etats de l'Europe, Mountainbike |
2 |
|
LUX | |
|
|
|
Jeux des Petits Etats de l'Europe, Mountainbike (F) |
2 |
|
LUX | |
|
|
|
2º stage Lidice | |