Calendars April 2019

All races
Show:


  1º stage Tour of Thailand 2.1 THA

  2º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  1º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL

  Dwars door Vlaanderen (F) 1.1WE Race BEL
  Dwars door Vlaanderen / Dwars door België
À travers les Flandres / À travers la Belgique
1.WT/WT/PT Race BEL
  1º stage Giro di Sicilia
Ronde van Sicilië
2.1 ITA
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Team Sprint, Juniors, Australia (F) CN AUS
  3º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  2º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL

  2º stage Giro di Sicilia
Ronde van Sicilië
2.1 ITA
  1º stage Joe Martin Stage Race (F) 2.2 USA
  1º stage Joe Martin Stage Race International 2.2 USA
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Australia (F) CN AUS
  4º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  3º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL

  Anoca Zone Youth Games, Road, Juniors JR
  3º stage Giro di Sicilia
Ronde van Sicilië
2.1 ITA
  2º stage Joe Martin Stage Race (F) 2.2 USA
  2º stage Joe Martin Stage Race International 2.2 USA
  1º stage Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.2 BEL
  1º stage Memorial General Major F.A. Verovkin NE BLR
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Australia CN AUS
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, Australia CN AUS
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Points race, Juniors, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Points race, Juniors, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Australia (F) CN AUS
  OCA Race NE Race OMA
  1º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  5º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  Vitré
Route Adélie de Vitré
1.1 Race FRA
  4º stage Vuelta a Cundinamarca NE COL

  1º stage 505 Cycling Classic NE USA
  2º stage 505 Cycling Classic NE USA
  Abbotsford
Bradner Long Road Race
NE Race CAN
  Boulder - Roubaix NE Race USA
  1º stage Clasica Byron Arriola NE GUA
  2º stage Clasica Byron Arriola NE GUA
  Cuéllar, Chrono
Subida al Castillo de Cuéllar
NE Race ESP
  Dzierżoniów
GP Dzierzoniowa
NE POL
  Eijsden (F)
Volta Limburg Classic
NE Race NED
  Erpe
GP Maurice Cherretté
NE Race BEL
  Estella (c)
GP Miguel Indurain
1.1 Race ESP
  4º stage Giro di Sicilia
Ronde van Sicilië
2.1 ITA
  Gore - Invercargill NE Race NZL
  Hel van het Mergelland
Limburg Classic
1.1 Race NED
  3º stage Joe Martin Stage Race (F) 2.2 USA
  3º stage Joe Martin Stage Race International 2.2 USA
  2º stage Joe Martin Stage Race National Race NE USA
  1º stage Joe Martin Stage Race National Race NE USA
  La Nicolière, Chrono NE MRI
  2º stage part b Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.2 BEL
  2º stage part a Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.2 BEL
  2º stage Memorial General Major F.A. Verovkin NE BLR
  Milano - Busseto
Trofeo Auro Boreri
NE Race ITA
  Modi`in - Shoham NE Race ISR
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Brazil CN BRA
  National Championship, Track, Madison, Juniors, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Madison, Juniors, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Brazil CN BRA
  National Championship, Track, Points race, Elite, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Brazil CN BRA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Brazil CN BRA
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Australia CN AUS
  National Championship, Track, Team Pursuit, Juniors, Australia (F) CN AUS
  Portimão
GP Portimão
NE Race POR
  San Juan
GP Clausura de San Juan
NE Race ARG
  Sobešlav, Criterium NE CZE
  1º stage Sudak Stage Race NE RUS
  2º stage Totnes - Vire Twinning Town Stage Day NE GBR
  1º stage Totnes - Vire Twinning Town Stage Day NE GBR
  1º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  2º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  6º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  Trnava NE SVK
  Veendam
Grote Omloop van de Veenkolonien
NE Race NED
  3º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Ybbs, Chrono NE AUT

  3º stage 505 Cycling Classic NE USA
  7-11 Tour NE Race PHI
  Augsburg
Schwarzbräu-Straßenpreis
NE Race GER
  Backnang - Waldrems NE Race GER
  Baw Baw
Baw Baw Classic
NE Race AUS
  Beringen, Mountainbike NE BEL
  Campi Bisenzio (a)
Coppa Lanciotto Ballerini
NE Race ITA
  Championship of Budapest, Road, ITT, Hungary NE Race HUN
  3º stage Clasica Byron Arriola NE GUA
  Cuéllar
GP Cuellar
NE Race ESP
  Düren
Rund um Düren
NE Race GER
  Dilsen, Juniors
Dilsen (Rotem)
NE Race BEL
  Eibar
Memorial Valenciaga
NE Race ESP
  GP Adria Mobil 1.2 Race SLO
  Hong Kong, Criterium (a)
Hong Kong Criterium Series 4
NE HKG
  4º stage Joe Martin Stage Race (F) 2.2 USA
  4º stage Joe Martin Stage Race International 2.2 USA
  3º stage Joe Martin Stage Race National Race NE USA
  Koersel NE Race BEL
  Koersel, Novices NE Race BEL
  La Roue Tourangelle 1.1 Race FRA
  Laissac, Mountainbike-Marathon
Roc Laissagais - Laissac
NE Marathon FRA
  3º stage Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.2 BEL
  Mnich
Slezanski Mnich - Memorial Romana Regerowicza
NE Race POL
  Oploo
Ronde van Oploo
NE Race NED
  Oploo (F) NE NED
  Orapa NE Race BOT
  Paris - Mantes-la-Jolie
Paris - Mantes-en-Yvelines
NE Race FRA
  Portimão
GP Portimão 2
NE Race POR
  Pune, Chrono
WSSM Time Trial
NE IND
  Ronde van Vlaanderen
Tour des Flandres
1.WT/WT/PT Race BEL
  Ronde van Vlaanderen (F) 1.WWT Race BEL
  Ronde van Vlaanderen, Juniors 1.1MJ Race BEL
  Roseau Woodbridge Bay - Petite Savanne Bellevue Chopin Dominica NE Race
  Shizuoka-shi
Challenge Cycle Road Race
NE Race JPN
  Simão Pereira
Desafio Estrada Real
NE Race BRA
  Slagelse NE Race DEN
  Suchá nad Parnou NE Race SVK
  2º stage Sudak Stage Race NE RUS
  Thika
Gatamaiyu Forest Classic
NE Race KEN
  3º stage Totnes - Vire Twinning Town Stage Day NE GBR
  2º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  3º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  Vincenza, U23
Trofeo Piva Banca Popolare de Vincenza
1.2 Race ITA
  Vuelta a la Comarca y El Mar NE Race URU
  4º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Wels
Kirschblütenrennen
NE Race AUT

  Dottignies (F)
Gran Prix International Dottignies
1.2 Race BEL
  3º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  4º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  1º stage Tour of Thailand (F) 2.1WE THA
  1º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  1º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  4º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  5º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  2º stage Tour of Thailand (F) 2.1WE THA
  2º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  Ballymena, Chrono
Stan Finlay Memorial
NE GBR
  2º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  1º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE COL
  1º stage Energiewacht Tour (F) 2.1WE NED
  1º stage Giant Liga NE CZE
  Schoten (a)
Scheldeprijs
1.HC Race BEL
  Schoten (b)
Memorial Staf Segers Scheldeprijs IC 2
NE Race BEL
  5º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  6º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  1º stage Tour du Togo NE TOG
  3º stage Tour of Thailand (F) 2.1WE THA
  3º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  Belzele
Belzele-Evergem
NE Race BEL
  3º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  2º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE COL
  2º stage Energiewacht Tour (F) 2.1WE NED
  National Championship, Road, Novices, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, Novices, Mexico (F) CN MEX
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  1º stage Sea Otter Classic NE USA
  6º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  7º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  2º stage Tour du Togo NE TOG
  1º stage Tour ta'Malta NE MLT
  4º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  1º stage Bermuda GP NE BER
  4º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  1º stage Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  3º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE COL
  1º stage Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  3º stage Energiewacht Tour (F) 2.1WE NED
  1º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  1º stage GP Beiras e Serra da Estrela 2.1 POR
  Heist-op-den-Berg (e)
Heist-op-den-Berg/Zonderschot
NE Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Novices, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, ITT, Novices, Mexico (F) CN MEX
  2º stage Sea Otter Classic NE USA
  1º stage Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour NE POL
  7º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  8º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  3º stage Tour du Togo NE TOG
  2º stage Tour of Walla Walla NE USA
  1º stage Tour of Walla Walla NE USA
  2º stage Tour ta'Malta NE MLT
  5º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP
  1º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  Anniston
Sunny King
NE USA
  Ballymena (b)
Wallace Caldwell Memorial
NE Race GBR
  2º stage Bermuda GP NE BER
  2º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  Central American Championship, Road, ITT, Elite 1.2
  Central American Championship, Road, ITT, Elite (F) 1.2
  2º stage Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  Clarens (a)
Maluti Double 90
NE RSA
  2º stage Clasica International de Tulcan NE ECU
  Collecchio (a)
Trofeo Edil C
1.2 Race ITA
  2º stage part b Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  2º stage part a Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  4º stage part a Energiewacht Tour (F) 2.1WE NED
  4º stage part b Energiewacht Tour (F) 2.1WE NED
  2º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  2º stage GP Beiras e Serra da Estrela 2.1 POR
  Henefer
East Canyon-Echo Road Race
NE Race USA
  Hillingdon
Archer R.C. Spring Grand Prix
NE GBR
  1º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Hooglede
Memorial Eddy Louagie
NE Race BEL
  La Haye-du-Puits
La Gainsbarre
NE Race FRA
  Larvik
Ronde van Berg
NE Race NOR
  Lexmond
Ronde van Lexmond
NE Race NED
  Linden (a)
Linden-Lubbeek
NE Race BEL
  Nil-Saint-Vincent, Amateurs NE Race BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  Rollegem, U23
GP Tombroek
NE Race BEL
  Ronde van Vlaanderen, U23 1.Ncup Race BEL
  Saalhausen, Mountainbike, Elite w/o contract
Shark Attack Bike-Festival
NE GER
  Saalhausen, Mountainbike, Elite/U23 (F)
Shark Attack Bike-Festival
NE GER
  Saalhausen, Mountainbike, Juniors
Shark Attack Bike-Festival
NE GER
  Saalhausen, Mountainbike, Juniors (F)
Shark Attack Bike-Festival
NE GER
  Saalhausen, Mountainbike, Novices
Shark Attack Bike-Festival
NE GER
  Saalhausen, Mountainbike, Novices (F)
Shark Attack Bike-Festival
NE GER
  Saalhausen, Mountainbike, U23
Shark Attack Bike-Festival
NE GER
  1º stage Schengen NE LUX
  2º stage Schengen NE LUX
  1º stage Ster der Vlaamse Ardennen, Juniors NE BEL
  2º stage Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour NE POL
  8º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  9º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  4º stage Tour du Togo NE TOG
  3º stage Tour of Walla Walla NE USA
  3º stage Tour ta'Malta NE MLT
  6º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP
  2º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  Zele (e) NE Race BEL

  Amajari
Desafio Serra do Tepequém
NE Race BRA
  Amorebieta
Klasika Primavera
1.1 Race ESP
  Belém
Copa Seel
NE Race BRA
  Beranovac NE Race SRB
  3º stage Bermuda GP NE BER
  Blarney
Donal Crowley Memorial
NE Race IRL
  Boa Vista
Circuito Boa Vista
NE Race BRA
  Breezand (F) NE NED
  Brisbane
Tour de Brisbane
NE Race AUS
  Brisbane, Six Days Class 1 AUS
  3º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  Central American Championship, Road, Elite 1.2
  Central American Championship, Road, Elite (F) 1.2
  3º stage part b Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  3º stage part a Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  Copa Maxgo - Team Minga Bike Skorpion NE Race PAR
  3º stage Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  Dijon (c)
Dijon - Auxonne - Dijon
NE Race FRA
  Dilsen-Stokkem NE Race BEL
  Drogheda (a)
Coombes Connor Memorial
NE Race IRL
  4º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  5º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  5º stage Energiewacht Tour (F) 2.1WE NED
  3º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  3º stage GP Beiras e Serra da Estrela 2.1 POR
  Guisborough
East-Cleveland Klondike Grand Prix
NE Race GBR
  Guisborough (F)
East-Cleveland Klondike Grand Prix
NE Race GBR
  2º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Kortenaken, Juniors
Kortenaken-Stok
NE Race BEL
  Kyjov
Kyjovske Slovako
NE Race CZE
  Les Franqueses del Vallès
GP Primavera KH7
NE Race ESP
  Linköping
Östgötaloppet
NE Race SWE
  Malta Supreme Road Race NE Race GUY
  Montreux
L'Enfer du Chablais
NE Race SUI
  National Championship, Road, Juniors, Mexico CN MEX
  Paris - Roubaix 1.WT/WT/PT Race FRA
  Paris - Roubaix, Juniors
Le Pavé de Roubaix
1.Ncup Race FRA
  Prizren
CC Prizren
NE Race KOS
  Rhisnes, Amateurs NE Race BEL
  Sabanitas NE Race PAN
  Sakiai NE Race LTU
  3º stage Sea Otter Classic NE USA
  Senonchamps NE Race BEL
  Steinfurt
Rund um Steinfurt
NE Race GER
  2º stage Ster der Vlaamse Ardennen, Juniors NE BEL
  3º stage Ster der Vlaamse Ardennen, Juniors NE BEL
  Stok, Novices
Kortenaken-Stok
NE Race BEL
  Sudak NE RUS
  3º stage Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour NE POL
  Tarján, Chrono
Stop Cukrászda
NE Race HUN
  3º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER
  10º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  5º stage Tour du Togo NE TOG
  4º stage Tour of Walla Walla NE USA
  4º stage Tour ta'Malta NE MLT
  Tropovci
Pokal Občine Tišina
NE Race SLO
  Ubatuba
Gran Cup Brasil
NE Race BRA
  Vicenza - Bionde NE Race ITA
  Villa Mercedes
Gran Fondo La Pedrera
NE Race ARG
  3º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  5º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Wieze
Wieze-Lebbeke IC 2
NE Race BEL

  3º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  4º stage Ster der Vlaamse Ardennen, Juniors NE BEL
  4º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  4º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  1º stage International Presidency Turkey Tour 2.WT/WT/PT TUR
  Paris - Camembert
Paris - Camembert, Trophée Lepetit,Paris - Vimoutiers
1.1 Race FRA
  5º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  World hour record NE

  1º stage 500 Millas del Norte NE URU
  1º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Brabantse Pijl
Flèche Brabançonne
1.HC Race BEL
  Brabantse Pijl (F) 1.1WE Race BEL
  2º stage Giant Liga NE CZE
  1º stage GP Sochi NE RUS
  5º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  2º stage International Presidency Turkey Tour 2.WT/WT/PT TUR
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  1º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  1º stage Tour of Iskandar Johor 2.2 MAS
  6º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  1º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  2º stage part a 500 Millas del Norte NE URU
  2º stage part b 500 Millas del Norte NE URU
  2º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  1º stage Beograd - Banja Luka I 2.1 SRB
  Durango
Memorial Aitor Bugallo
NE Race ESP
  2º stage GP Sochi NE RUS
  6º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  3º stage International Presidency Turkey Tour 2.WT/WT/PT TUR
  2º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  2º stage Tour of Iskandar Johor 2.2 MAS
  1º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  7º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  3º stage 500 Millas del Norte NE URU
  3º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  2º stage Beograd - Banja Luka I 2.1 SRB
  3º stage GP Sochi NE RUS
  7º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  4º stage International Presidency Turkey Tour 2.WT/WT/PT TUR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Chile CN CHI
  National Championship, Road, ITT, Elite, Chile (F) CN CHI
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Chile CN CHI
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Chile (F) CN CHI
  National Championship, Road, ITT, Novices, Chile CN CHI
  National Championship, Road, ITT, Novices, Chile (F) CN CHI
  National Championship, Road, ITT, U23, Chile CN CHI
  1º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  3º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  3º stage Tour of Iskandar Johor 2.2 MAS
  2º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  8º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  1º stage 3 Dage i Nord NE DEN
  4º stage 500 Millas del Norte NE URU
  Al Mirfa NE Race UAE
  4º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  3º stage Beograd - Banja Luka I 2.1 SRB
  Boldesti-Scaeni
Drumul Vinului
NE Race ROM
  Castel d'Ario
Memorial Vincenzo Mantovani
NE Race ITA
  Emmen (b)
Omloop door het Land van Kleine Hein
NE Race NED
  1º stage Gorey 3-day NE IRL
  4º stage GP Sochi NE RUS
  Hohenstein-Ernstthal (a)
Sachsenringradrennen
NE Race GER
  Indianapolis
Marian Midwest Cycling Classic
NE Race USA
  5º stage International Presidency Turkey Tour 2.WT/WT/PT TUR
  Liège, U23
Liège - Bastogne - Liège, Luik - Bastenaken - Luik U23
1.2 Race BEL
  Meerkerk
Omloop van de Alblasserwaard, Arno Wallaard Memorial
1.2 Race NED
  National Championship, Road, Elite, Chile (F) CN CHI
  National Championship, Road, Juniors, Chile CN CHI
  National Championship, Road, Juniors, Chile (F) CN CHI
  National Championship, Road, Novices, Chile CN CHI
  National Championship, Road, Novices, Chile (F) CN CHI
  2º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  Saint-Eutrope - Quimper
Tour du Finistère
1.1 Race FRA
  Sainte-Martine
GP Sainte-Martine
NE Race CAN
  San Ignacio (a)
Holy Saturday Classic
NE Race BIZ
  4º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  1º stage Tour of East Taiwan NE TPE
  1º stage Tour of the North NE GBR
  3º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  9º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  2º stage 3 Dage i Nord NE DEN
  5º stage 500 Millas del Norte NE URU
  Amstel Gold Race 1.WT/WT/PT Race NED
  Amstel Gold Race (F) 1.WWT Race NED
  5º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Banja Luka
Gilles Carceroni Trophy
NE Race BIH
  4º stage Beograd - Banja Luka I 2.1 SRB
  Beselare
GP Dussessoye André Beselare-Zonnebeke
NE Race BEL
  Buenos Aires (a)
Aniversario CC La Nación
NE Race ARG
  Colombo NE Race SRI
  Dommeldange (a)
GP Marc Angel
NE Race LUX
  6º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  Durana
Trofeo Eusebio Velez
NE Race ESP
  3º stage Gorey 3-day NE IRL
  2º stage Gorey 3-day NE IRL
  5º stage GP Sochi NE RUS
  Haaltert (F)
GP Jong Maar Moedig
NE Race BEL
  Hiroshima
West Japan Road Classic
NE Race JPN
  8º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Hong Kong, Criterium (b)
Hong Kong Criterium Series 5
NE HKG
  6º stage International Presidency Turkey Tour 2.WT/WT/PT TUR
  Kallo, Amateurs NE Race BEL
  Luanda
GP KPL
NE Race ANG
  National Championship, Road, Elite, Chile CN CHI
  National Championship, Road, U23, Chile CN CHI
  Orizabita
Clásica Orizabita
NE Race MEX
  3º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  Saint George
Easter Race
NE Race GRD
  San Vendemiano, U23
GP Industria e Commercio - Tr. Città di San Vendemiano
1.2 Race ITA
  5º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  2º stage Tour of East Taiwan NE TPE
  2º stage Tour of the North NE GBR
  3º stage Tour of the North NE GBR
  4º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  10º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  3º stage 3 Dage i Nord NE DEN
  1º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  4º stage Gorey 3-day NE IRL
  Hannut
GP Fernand Destoquay
NE Race BEL
  9º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Kiesen
GP Mobiliar
NE Race SUI
  Lannilis
Tro-Bro Léon
1.1 Race FRA
  Lattomeri
Lattomeri ajo
NE Race FIN
  Nieuwkerken-Waas (b) NE Race BEL
  4º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  Retie NE Race BEL
  Schönaich NE Race GER
  Schoonbroek
Schoonbroek-Retie
NE Race BEL
  Sint-Pieters-Rode, Novices NE Race BEL
  4º stage Tour of the North NE GBR
  Villa di Villa
Giro del Belvedere
1.2 Race ITA
  Vougy
GP de Vougy
NE Race FRA
  Waddinxveen (F) NE NED
  Werkendam
Ronde van Werkendam
NE Race NED

  Asian Cycling Championships, Road, TTT, Elite CC
  Asian Cycling Championships, Road, TTT, Elite (F) CC
  2º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  Hakendover (a) NE Race BEL
  10º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Negrar
GP Palio del Recioto
1.2 Race ITA
  2º stage XSports Kauss Cup / Vipsport Veloapli NE LAT

  Asian Cycling Championships, Road, ITT, Juniors CC
  Asian Cycling Championships, Road, ITT, U23 CC
  Flèche Wallonne
Waalse Pijl
1.WT/WT/PT Race BEL
  Flèche Wallonne (F)
Waalse Pijl
1.WWT Race BEL
  3º stage Giant Liga NE CZE
  3º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  Herne (b) NE Race BEL
  11º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE

  Asian Cycling Championships, Road, ITT, Elite CC
  Asian Cycling Championships, Road, ITT, Elite (F) CC
  1º stage Clásica de Fusagasugá NE COL
  4º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  12º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  National Championship, Road, ITT, Juniors, New Zealand (F) CN NZL
  National Championship, Road, ITT, Novices, New Zealand CN NZL
  National Championship, Road, ITT, Novices, New Zealand (F) CN NZL
  Pardubice
Memoriál Josefa Křivky
NE Race CZE
  Rishon Le Zion, Criterium
Igudan Criterium
NE Race ISR
  1º stage Tour de Aïn Defla NE ALG
  1º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  1º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  1º stage Vuelta Castilla y Leon 2.1 ESP

  Al Bida` al Gharbiyah NE Race QTR
  Asian Cycling Championships, Road, Juniors CC
  Asian Cycling Championships, Road, U23 CC
  Borsele (F) (a)
Omloop van Borsele
NE NED
  1º stage Borsele, Juniors (F)
Omloop van Borsele
2.Ncup NED
  2º stage Clásica de Fusagasugá NE COL
  Clubchampionships, Road, ITT, Elite, New Zealand CN NZL
  5º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Argentina CN ARG
  National Championship, Road, ITT, Elite, Argentina (F) CN ARG
  National Championship, Road, ITT, Juniors, New Zealand CN NZL
  National Championship, Road, ITT, U23, Argentina CN ARG
  Spartanburg, Criterium
USA CRITS Speed Week
NE USA
  2º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  2º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  2º stage Vuelta Castilla y Leon 2.1 ESP

  Asian Cycling Championships, Road, Elite (F) CC
  Athens, Criterium
Terrapin Twilight
NE USA
  Borsele (F)
Omloop van Borsele
1.1WE Race NED
  2º stage Borsele, Juniors (F)
Omloop van Borsele
2.Ncup NED
  Casterton
Wal Smith Memorial - Casterton 50
NE Race AUS
  3º stage Clásica de Fusagasugá NE COL
  Dardagny
Prix de l'U.V.G. - Sprinter Club Lignon
NE Race SUI
  Dudince NE SVK
  Götene
Kinekulle Cyclassic
NE Race SWE
  Harelbeke, Juniors (a)
E3 Harelbeke
1.1MJ Race BEL
  Herning NE Race DEN
  13º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Hungerburg, Chrono
Hungerburg Classic
NE AUT
  1º stage IL Sverre NE NOR
  Jehonville, Amateurs NE Race BEL
  Kangarilla
John Venturi Memorial
NE Race AUS
  Lossiküla
Sangaste Valgete Teede Rattaralli
NE Race EST
  National Championship, Road, Elite, Argentina (F) CN ARG
  National Championship, Road, ITT, Elite, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Bolivia CN BOL
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Novices, Bolivia CN BOL
  National Championship, Road, ITT, Novices, Bolivia (F) CN BOL
  National Championship, Road, ITT, Novices, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, ITT, U23, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, Novices, New Zealand CN NZL
  National Championship, Road, Novices, New Zealand (F) CN NZL
  National Championship, Road, U23, Argentina CN ARG
  Omaruru NE Race NAM
  Otepää
Otepää GP
NE Race EST
  Padrón
Clásica de Pascua CC Padrones
NE Race ESP
  Sombor
Nagrada Sombora
NE Race SRB
  Stasegem
Driebergenprijs IC 1
NE Race BEL
  3º stage Tour de Aïn Defla NE ALG
  3º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  3º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  1º stage Tour du Jura 2.2 FRA
  Turku
TS Kortelli ajot
NE Race FIN
  3º stage Vuelta Castilla y Leon 2.1 ESP

  Affligem
GP Affligem Grote Paasprijs : Interclub
NE Race BEL
  Ardooie
GP Theo Eeckhout
NE Race BEL
  Asian Cycling Championships, Road, Elite CC
  Borsele, Juniors
EPZ Omloop van Borsele
1.1MJ Race NED
  3º stage Borsele, Juniors (F)
Omloop van Borsele
2.Ncup NED
  Cagua
Clasico Amigos del Ciclismo
NE Race VEN
  Calabogie
Calabogie Road Classic
NE Race CAN
  Chrzastowice
Puchar Wojta Gminy Chrzastowice
NE POL
  Clubchampionships, Road, Elite, New Zealand CN NZL
  Commerce, Criterium NE USA
  Copa Maxixcatzin NE Race MEX
  Cuesmes, Mountainbike, Elite w/o contract NE BEL
  Cuesmes, Mountainbike, Elite/U23 (F) NE BEL
  Cuesmes, Mountainbike, Juniors NE BEL
  Cuesmes, Mountainbike, Juniors (F) NE BEL
  Cuesmes, Mountainbike, Novices NE BEL
  Cuesmes, Mountainbike, U23 NE BEL
  Durban
Tour Durban, Mr Price Tour
NE Race RSA
  East Japan Road Classic NE Race JPN
  Flacq
GP D\\\'Altéo
NE Race MRI
  Götene
Kinnekulleloppet, Kalas Cup Landsväg
NE Race SWE
  14º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Hong Kong (m)
Hong Kong Road Race 5
NE HKG
  2º stage IL Sverre NE NOR
  Jesseren, Juniors NE Race BEL
  Kempton Park
East Rand Classic - Emperors Palace Classic
NE Race RSA
  Koewacht
Wim Hendriks Trofee
NE Race NED
  Krupina NE Race SVK
  Liège
Luik - Bastenaken - Luik Liège - Bastogne - Liège
1.WT/WT/PT Race BEL
  Liège (F)
Liège - Bastogne - Liège
1.WWT Race BEL
  Lunsar
Tour de Lunsar
NE Race SLE
  Medininku NE Race LTU
  Molenstede, Juniors NE Race BEL
  Mriehel By-Pass, Chrono NE MLT
  National Championship, Road, Elite, Argentina CN ARG
  National Championship, Road, Elite, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, Elite, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, Juniors, Bolivia CN BOL
  National Championship, Road, Juniors, Bolivia (F) CN BOL
  National Championship, Road, Juniors, New Zealand CN NZL
  National Championship, Road, Juniors, New Zealand (F) CN NZL
  National Championship, Road, Juniors, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, Juniors, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, Novices, Bolivia CN BOL
  National Championship, Road, Novices, Bolivia (F) CN BOL
  National Championship, Road, Novices, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, U23, Paraguay CN PAR
  Pétfürdő
Péti Nagydíj
NE Race HUN
  Polkowice - Wrocław
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Ordra
1.2 Race POL
  Pontedecimo
Giro dell'Appennino, Ronde van de Appennijnen
1.1 Race ITA
  Progreso
Copa Perla
NE Race HON
  Rumst, Juniors NE Race BEL
  Rutland - Melton
Rutland - Melton International Cicle Classic/East Midlands Classic
1.2 Race GBR
  Simo
Simo Klimscheffskij's muistajo
NE Race FIN
  Sint-Joris, Juniors
Sint-Joris Beernem
NE Race BEL
  Sint-Pieters-Rode, Elite/U23 NE Race BEL
  4º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  4º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  2º stage Tour du Jura 2.2 FRA
  1º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA
  Veiuto
Vuya Road Loop Veiuto
NE Race FJI
  Vezin, Novices NE Race BEL
  Villequier-Aumont, Juniors NE Race FRA
  Vlissegem NE Race BEL
  Wortegem (F)
Wortegem-Petegem
NE Race BEL
  Zulzeke, Juniors NE Race BEL

  15º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  5º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  2º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA

  Prologue Carpathia Couriers Path 2.2U POL
  16º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  6º stage Tour de Bretagne 2.2 FRA
  Prologue Tour de Romandie
Ronde van Romandië
2.WT/WT/PT SUI
  4º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA
  3º stage Tour of Egat Kanchanaburi
Tour of Friendship
NE THA