Calendars April 2017

All races
Show:


  Amay
GP Claudy Sohet
NE Race BEL
  American Continental Championships, Mountainbike, XC, Juniors (F) CC
  Brno
Brno - Velka Bites - Brno
NE Race CZE
  Brooksville, Criterium
Sunshine GP
NE USA
  2º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  Clarens (a)
Maluti Double 90
NE RSA
  Estella (c)
GP Miguel Indurain
1.1 Race ESP
  Fontana, Mountainbike 3 XCO USA
  Fontana, Mountainbike (F) 3 XCO USA
  1º stage Groß Dölln
Rund um das Driving Center Groß Dölln
NE GER
  Hel van het Mergelland
Limburg Classic
1.1 Race NED
  3º stage Joe Martin Stage Race (F) 2.2 USA
  3º stage Joe Martin Stage Race International 2.2 USA
  3º stage Joe Martin Stage Race National Race NE USA
  2º stage Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.2 BEL
  1º stage Les Boucles de l'Artois NE FRA
  2º stage Les Boucles de l'Artois NE FRA
  Milano - Busseto
Trofeo Auro Boreri
NE Race ITA
  Montroeul-sur-Haine NE Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, United Arab Emirates CN UAE
  Ottergem NE Race BEL
  Premantura, Mountainbike
XCO Premantura Rocky Trail
1 XCO CRO
  Premantura, Mountainbike (F)
XCO Premantura Rocky Trail
1 XCO CRO
  Premantura, Mountainbike, Juniors
XCO Premantura Rocky Trail
1 XCO CRO
  Pyrga
ABC Cup Stavrovouni Time Trial
NE CYP
  Rotorua, Downhill
Crankworx Rotorua Downhill presented by iXS
1 Downhill NZL
  Rotorua, Downhill (F)
Crankworx Rotorua Downhill presented by iXS
1 Downhill NZL
  2º stage Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour NE POL
  3º stage Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour NE POL
  2º stage Tour de Tochigi 2.2 JPN
  1º stage Tour du Canton de l'Estuaire NE FRA
  1º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  1º stage Volta às Terras de Santa Maria Feira NE POR
  4º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL
  3º stage Vuelta General Alvear NE ARG
  1º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Windhoek, Mountainbike
Nedbank Rock and Rut XC 1
1 XCO NAM
  Windhoek, Mountainbike (F)
Nedbank Rock and Rut XC 1
1 XCO NAM
  Windhoek, Mountainbike, Juniors
Nedbank Rock and Rut XC 1
1 XCO NAM
  Windhoek, Mountainbike, Juniors (F)
Nedbank Rock and Rut XC 1
1 XCO NAM
  Windhoek, Mountainbike, U23
Nedbank Rock and Rut XC 1
1 XCO NAM
  Windhoek, Mountainbike, U23 (F)
Nedbank Rock and Rut XC 1
1 XCO NAM
  Ybbs, Chrono NE AUT

  Abbotsford
Atomic Long Race
NE Race CAN
  American Continental Championships, Mountainbike, Downhill, Elite (F) CC Regional Championship
  American Continental Championships, Mountainbike, XC, Elite CC Regional Championship
  American Continental Championships, Mountainbike, XC, Elite (F) CC Regional Championship
  American Continental Championships, Mountainbike, XC, U23 (F) CC
  Arguedas, Mountainbike
Superprestigio MTB
2 XCO ESP
  Arguedas, Mountainbike (F)
Superprestigio MTB
2 XCO ESP
  Arguedas, Mountainbike, Juniors
Superprestigio MTB
2 XCO ESP
  Arguedas, Mountainbike, Juniors (F)
Superprestigio MTB
2 XCO ESP
  Augsburg
Schwarzbräu-Straßenpreis
NE Race GER
  Catamarca
GP Raul Colombo
NE Race ARG
  Championship of Budapest, Road, ITT, Hungary NE HUN
  Città di Castello
Trofeo Alta Valle Del Tevere
NE Race ITA
  Curitiba
Volta Aniversario de Curitiba
NE Race BRA
  Dilsen, Juniors
Dilsen (Rotem)
NE Race BEL
  Dippach NE Race LUX
  Dippach, Juniors
GP Bob Jungels
1.1MJ Race LUX
  Drogheda (a)
Coombes Connor Memorial
NE Race IRL
  Eibar
Memorial Valenciaga
NE Race ESP
  Fully, Elite w/o contract
Prix des Vins Valloton, Memorial Jean Luisier
NE Race SUI
  GP Adria Mobil 1.2 Race SLO
  2º stage Groß Dölln
Rund um das Driving Center Groß Dölln
NE GER
  Guisborough
East-Cleveland Klondike GP
NE Race GBR
  4º stage Joe Martin Stage Race (F) 2.2 USA
  4º stage Joe Martin Stage Race International 2.2 USA
  4º stage Joe Martin Stage Race National Race NE USA
  La Roue Tourangelle 1.1 Race FRA
  Las Mercedes, Chrono NE HON
  3º stage part a Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.2 BEL
  3º stage part b Le Triptyque des Monts et Châteaux - Frasnes, U23 2.2 BEL
  3º stage Les Boucles de l'Artois NE FRA
  Leuze (b)
Leuze-Eghezée
NE Race BEL
  Llanelli, Mountainbike 2 XCO GBR
  Llanelli, Mountainbike (F) 2 XCO GBR
  Loano, Juniors
Trofeo Città di Loano
1.1MJ Race ITA
  Merken
Rund um Merken
NE Race GER
  Mexico City - La Malinche NE Race MEX
  Montichiari, Mountainbike HC XCO ITA
  Montichiari, Mountainbike (F) HC XCO ITA
  Montichiari, Mountainbike, Juniors HC XCO ITA
  Montichiari, Mountainbike, Juniors (F) HC XCO ITA
  Nenagh
Visit Nenagh Classic
NE Race IRL
  Novi Sad, Mountainbike
Salcano MTB Cup Vojvodina
S2 XCO SRB
  Novi Sad, Mountainbike (F)
Salcano MTB Cup Vojvodina
S2 XCO SRB
  Paloma del Espiritu Santo
Expo Regional Canindeyu
NE Race PAR
  Premantura, Mountainbike-Marathon
XCM Kamenjak Rocky Trail
3 Marathon CRO
  Premantura, Mountainbike-Marathon (F)
XCM Kamenjak Rocky Trail
3 Marathon CRO
  Ronde van Vlaanderen
Tour des Flandres
1.WT/WT/PT Race BEL
  Ronde van Vlaanderen (F) 1.WWT Race BEL
  Ronde van Vlaanderen, Juniors 1.1MJ Race BEL
  Santiago
Batalla 30 de Marzo
NE Race DOM
  Slap - Lože NE Race SLO
  1º stage Sudak NE RUS
  4º stage Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour NE POL
  55º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour de Tochigi 2.2 JPN
  2º stage Tour du Canton de l'Estuaire NE FRA
  2º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  Vincenza, U23
Trofeo Piva Banca Popolare de Vincenza
1.2 Race ITA
  2º stage part b Volta às Terras de Santa Maria Feira NE POR
  2º stage part a Volta às Terras de Santa Maria Feira NE POR
  Vuelta a la Comarca y El Mar NE Race URU
  5º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL
  Vuelta Ciclista a la Rioja
Ronde van Rioja
1.1 Race ESP
  4º stage Vuelta General Alvear NE ARG
  2º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Wels
Kirschblütenrennen
NE Race AUT

  Dottignies (F)
Gran Prix International Dottignies
1.2 Race BEL
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, South Africa (F) CN RSA
  Pisgat Ze'ev NE Race ISR
  3º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  1º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  1º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  National Championship, Track, Points race, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, South Africa CN RSA
  4º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  2º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  Callenelle, Juniors NE Race BEL
  3º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  2º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  1º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE Race COL
  1º stage part b Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  1º stage part a Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  1º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  National Championship, Track, 500 m, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Points race, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Scratch, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, South Africa CN RSA
  Riga
Riga Season Opener
NE Race LAT
  Schoten (a)
Scheldeprijs
1.HC Race BEL
  Schoten (b)
Memorial Staf Segers Scheldeprijs IC 2
NE Race BEL
  5º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  3º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  4º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  2º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE COL
  2º stage Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  2º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  1º stage IV° Clasica Elite de Guatemala NE GUA
  National Championship, Track, 1 km, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Elimination, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Keirin, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Keirin, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Scratch, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Team Pursuit, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, South Africa (F) CN RSA
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT Elite w/o contract, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Antwerpen, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, TTT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, TTT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, TTT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Vlaams-Brabant, Road, TTT, Novices, Belgium NE BEL
  6º stage Tour of Thailand 2.1 THA
  1º stage Tour ta'Malta NE MLT
  4º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP

  5º stage Circuit Cycliste Sarthe 2.1 FRA
  1º stage Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  3º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE COL
  1º stage Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  3º stage Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  3º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  1º stage LSR Race NE SRI
  National Championship, Track, Omnium, Elite, South Africa (F) CN RSA
  1º stage Sudak Stage Race NE RUS
  1º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  5º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP
  1º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  Anniston
Sunny King
1.CRT Race USA
  Boticas, Downhill 2 Downhill POR
  Boticas, Downhill (F) 2 Downhill POR
  2º stage Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  Collecchio (a)
Trofeo Edil C
1.2 Race ITA
  2º stage part a Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  2º stage part b Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  Dalmatia Open NE Race CRO
  Dzierżoniów
GP Dzierzoniowa
NE Race POL
  4º stage Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  4º stage Energiewacht Tour, Juniors (F)
Healthy Ageing Tour
2.Ncup NED
  Hillingdon (i)
Archer Spring Grand Prix
NE Race GBR
  Hooglede
Memorial Eddy Louagie
NE Race BEL
  1º stage Hubei Zhijiang Station NE CHN
  La Haye-du-Puits
La Gainsbarre
NE Race FRA
  Larvik
Ronde van Berg
NE Race NOR
  Lexmond
Ronde van Lexmond
NE Race NED
  National Championship, Road, Elite, Swaziland CN SWZ
  Pazardzhik, Criterium, Elite/U23
Kupa Pazardzhik
NE Race BUL
  Philippine, Amateurs
Omloop van de Braakman
NE Race NED
  Polleur
Printanière Pollinoise
NE Race BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Limburg -B-, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  Ptuj
Pokal Poli
NE Race SLO
  Ronde van Vlaanderen, U23 1.Ncup Race BEL
  Roquebrune-sur Argens, Mountainbike
Azur Bike Park
3 4-cross FRA
  Roquebrune-sur Argens, Mountainbike (F)
Azur Bike Park
3 4-cross FRA
  San Dimas, Mountainbike
Bonelli Park
HC XCO USA
  San Dimas, Mountainbike (F) (a)
Bonelli Park
HC XCO USA
  San Dimas, Mountainbike, Juniors
Bonelli Park
HC XCO USA
  San Dimas, Mountainbike, Juniors (F)
Bonelli Park
HC XCO USA
  Sleman, Downhill 2 Downhill INA
  Sleman, Downhill (F) 2 Downhill INA
  Sobešlav, Criterium NE Race CZE
  2º stage Sudak Stage Race NE RUS
  2º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  1º stage Tour of Thailand (F) 2.1WE THA
  Vila Franca, Mountainbike 3 XCO POR
  Vila Franca, Mountainbike, Juniors 3 XCO POR
  Vila Franca, Mountainbike, Juniors (F) 3 XCO POR
  6º stage Vuelta Ciclista al País Vasco
Ronde van het Baskenland
2.WT/WT/PT ESP
  2º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  Amorebieta
Klasika Primavera
1.1 Race ESP
  Anniston
Fort McClellan Road Race
NE Race USA
  Antigua & Barbuda Season Opener NE ANT
  Bachte-Maria-Leerne, Juniors NE Race BEL
  Backnang - Waldrems NE Race GER
  Bad Säckingen, Mountainbike
Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga
HC XCO GER
  Bad Säckingen, Mountainbike (F)
Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga
HC XCO GER
  Bad Säckingen, Mountainbike, Juniors
Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga
HC XCO GER
  Bad Säckingen, Mountainbike, Juniors (F)
Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga
HC XCO GER
  Bad Säckingen, Mountainbike, U23
Goldtrophy Sabine Spitz - Int. MTB Bundesliga
HC XCO GER
  Bandar Seri Begawan, Criterium
Porsche
NE BRU
  Baw Baw
Baw Baw Classic
NE Race AUS
  Beernem, Juniors NE Race BEL
  Beringen, Mountainbike 2 XCO BEL
  Beringen, Mountainbike (F) 2 XCO BEL
  Beringen, Mountainbike, Juniors 2 XCO BEL
  Beringen, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO BEL
  Boldesti-Scaeni
Drumul Vinului
NE Race ROM
  4º stage Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  3º stage Circuit des Ardennes 2.2 FRA
  3º stage Cottbuser Bundesliga Etappenfahrt, Juniors 2.1MJ GER
  Dijon (c)
Dijon - Auxonne - Dijon
NE Race FRA
  Dilsen-Stokkem NE Race BEL
  5º stage Energiewacht Tour (F)
Heathy Ageing Tour
2.2 NED
  1º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Laissac, Mountainbike-Marathon
Roc Laissagais - Laissac
3 Marathon FRA
  Laissac, Mountainbike-Marathon (F)
Roc Laissagais - Laissac
3 Marathon FRA
  Linden, Juniors
Lubbeek (Linden)
NE Race BEL
  Linköping
Östgötaloppet
NE Race SWE
  Louth
Tour of the Wolds
NE Race GBR
  Mal, Juniors
Mal-Tongeren
NE Race BEL
  Mnich
Slezanski Mnich
NE Race POL
  Montreux
L'Enfer du Chablais
NE Race SUI
  Nalles, Mountainbike 1 XCO ITA
  Nalles, Mountainbike (F) 1 XCO ITA
  Nalles, Mountainbike, Juniors 1 XCO ITA
  Nalles, Mountainbike, Juniors (F)
Marlene Südtirol Sunshine Race
1 XCO ITA
  National Championship, Mountainbike, Cross Country Eliminator, Romania CN ROM
  National Championship, Road, Elite, United Arab Emirates CN UAE
  National Championship, Track, Omnium, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, South Africa (F) CN RSA
  Orizabita
Clásica Orizabita
NE Race MEX
  Paris - Roubaix 1.WT/WT/PT Race FRA
  Paris - Roubaix, Juniors
Le Pavé de Roubaix
1.Ncup Race FRA
  Pontedecimo
Giro dell'Appennino, Ronde van de Appennijnen
1.1 Race ITA
  Quindío
GP Cima Postobon
NE Race COL
  Rivera-Bironico, Mountainbike
Swiss Bike Cup
1 XCO SUI
  Rivera-Bironico, Mountainbike (F)
Swiss Bike Cup
1 XCO SUI
  Rivera-Bironico, Mountainbike, Juniors
Swiss Bike Cup
1 XCO SUI
  Rivera-Bironico, Mountainbike, Juniors (F)
Swiss Bike Cup
1 XCO SUI
  Rivera-Bironico, Mountainbike, U23
Swiss Bike Cup
1 XCO SUI
  Shizuoka-shi
Challenge Cycle Road Race
NE Race JPN
  Stamullin (a)
Stamullen Gp
NE Race IRL
  Steinfurt
Rund um Steinfurt
NE Race GER
  3º stage Sudak Stage Race NE RUS
  Tarján, Chrono
Stop Cukrászda
NE HUN
  Tielt, Juniors NE Race BEL
  3º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  2º stage Tour of Thailand (F) 2.1WE THA
  Veldegem, Juniors (F) NE Race BEL
  Veldegem, Novices NE Race BEL
  Veldegem, Novices (F) NE Race BEL
  Vicenza - Bionde NE Race ITA
  Vila Franca, Mountainbike (F) 3 XCO POR
  3º stage part b Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  3º stage part a Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  3º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Wieze
GP Veloclub Herleving Wieze
NE Race BEL

  2º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  4º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  3º stage Tour of Thailand (F) 2.1WE THA
  4º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  1º stage 500 Millas del Norte NE URU
  3º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  1º stage K.A.P. Adana NE TUR
  Paris - Camembert
Paris - Camembert, Trophée Lepetit,Paris - Vimoutiers
1.1 Race FRA
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  5º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  1º stage Tour du Togo NE TOG
  5º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  2º stage 500 Millas del Norte NE URU
  Ballymena, Chrono
Stan Finlay Memorial
NE Race GBR
  Brabantse Pijl
Flèche Brabançonne
1.HC Race BEL
  1º stage Giant Liga NE CZE
  4º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Provincial Championship Oost-Vlaanderen, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  1º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  6º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  2º stage Tour du Togo NE TOG
  6º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  World Championship, Track, Scratch, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Team Pursuit, Elite CM
  World Championship, Track, Team Pursuit, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Team Sprint, Elite CM
  World Championship, Track, Team Sprint, Elite (F) CM

  3º stage 500 Millas del Norte NE URU
  1º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  1º stage Brest NE BLR
  Denain
GP de Denain
1.HC Race FRA
  5º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Spain CN ESP
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Spain (F) CN ESP
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Elite, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Elite, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Juniors, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Juniors, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, first year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, Belgium (F) NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, Novices, second year, Belgium NE BEL
  Provincial Championship West-Vlaanderen, Road, ITT, U23, Belgium NE BEL
  1º stage Tour de Lombok 2.2 INA
  2º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  7º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  3º stage Tour du Togo NE TOG
  1º stage Tour National de Mostaghanem NE ALG
  1º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  7º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  World Championship, Track, Keirin, Elite CM
  World Championship, Track, Scratch, Elite CM

  4º stage 500 Millas del Norte NE URU
  2º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Arima, Keirin
Easter International Grand Pri
Class 2 TRD
  Arima, Keirin (F)
Easter International Grand Prix
Class 2 TRD
  Arima, Scratch
Easter International Grand Prix
Class 2 TRD
  Heist-op-den-Berg (e)
Heist-op-den-Berg/Zonderschot
NE Race BEL
  6º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  1º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  Rishon Le Zion, Criterium NE ISR
  2º stage Sudak NE RUS
  1º stage Tour de Lakes NE NZL
  2º stage Tour de Lombok 2.2 INA
  3º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  8º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  4º stage Tour du Togo NE TOG
  1º stage Tres Dias Vargas NE CHI
  2º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  8º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  World Championship, Track, Omnium, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Points race, Elite CM
  World Championship, Track, Pursuit, Elite CM
  World Championship, Track, Sprint, Elite (F) CM

  5º stage 500 Millas del Norte NE URU
  Affoltern am Albis
GP Osterhas
NE Race SUI
  3º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Beograd
Oko Ušća
NE Race SRB
  Blaton NE Race BEL
  Castel d'Ario
Memorial Vincenzo Mantovani
NE Race ITA
  Chorley
Chorley Grand Prix
NE Race GBR
  Debrecen
Viktor Balla Memorial
NE Race HUN
  Emmen (b)
Omloop door het Land van Kleine Hein
NE Race NED
  Fenkil Northern Red Sea 1.2 Race ERI
  1º stage Gorey 3-day NE IRL
  Henefer
East Canyon-Echo Road Race
NE Race USA
  7º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Hohenstein-Ernstthal (a)
Sachsenringradrennen
NE Race GER
  Indianapolis
Marian Midwest Cycling Classic
NE Race USA
  1º stage Jakarta, Criterium
Jakarta International Expo
2.CRT INA
  Kyjov
Kyjovske Slovako
NE Race CZE
  Laarne
Laarne (Kalken)
NE Race BEL
  Liège, U23
Liège - Bastogne - Liège, Luik - Bastenaken - Luik U23
2.Ncup Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, ITT, Elite, Mexico (F) CN MEX
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Mexico (F) CN MEX
  National Championship, Road, ITT, U23, Mexico CN MEX
  Randburg, Mountainbike
Gauteng
1 XCO RSA
  Randburg, Mountainbike (F)
Gauteng
1 XCO RSA
  2º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  Saint-Eutrope - Quimper
Tour du Finistère
1.1 Race FRA
  Saint-Pompon, Mountainbike 1 XCO FRA
  Saint-Pompon, Mountainbike (F) 1 XCO FRA
  Saint-Pompon, Mountainbike, Juniors 1 XCO FRA
  Saint-Pompon, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO FRA
  San Ignacio (a)
Holy Saturday Classic
NE Race BIZ
  Stasegem
Driebergenprijs IC 1
NE Race BEL
  Tallinn, Criterium NE EST
  Thy
Thy CR
NE Race DEN
  3º stage Tour de Lombok 2.2 INA
  4º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  9º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  5º stage Tour du Togo NE TOG
  1º stage Tour of East Taiwan NE TPE
  1º stage Tour of the North NE GBR
  3º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  9º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  ZLM Tour
Arjaan de Schipper Trofee
1.Ncup Race NED
  Zutendaal (a) NE Race BEL

  Aiguillon
Tour du Lot et Garonne
NE Race FRA
  Amstel Gold Race 1.WT/WT/PT Race NED
  Amstel Gold Race (F) 1.WWT Race NED
  4º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Belém
Copa Seel
NE Race BRA
  Beselare
Beselare-Zonnebeke; GROTE PRIJS DUSSESSOYE ANDRE
NE Race BEL
  Bilbao, Downhill 2 Downhill ESP
  Bilbao, Downhill (F) 2 Downhill ESP
  Comodoro Rivadivia, Mountainbike 2 XCO ARG
  Comodoro Rivadivia, Mountainbike (F) 2 XCO ARG
  Comodoro Rivadivia, Mountainbike, Juniors 2 XCO ARG
  Comodoro Rivadivia, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO ARG
  Couvin NE Race BEL
  2º stage Gorey 3-day NE IRL
  8º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  2º stage Jakarta, Criterium
Jakarta International Expo
2.CRT INA
  Kutná Hora, Mountainbike
Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Kutná Hora, Mountainbike (F)
Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Massawa
Massawa circuit
1.2 Race ERI
  Menen
Memorial Noël Soetaert, Menen-Moorsele Interclub
NE Race BEL
  National Championship, Road, Elite, Chile CN CHI
  National Championship, Road, Elite, Mexico CN MEX
  National Championship, Road, Elite, Mexico (F) CN MEX
  National Championship, Road, Juniors, Mexico (F) CN MEX
  National Championship, Road, U23, Mexico CN MEX
  Pantanal
Volta Pantanal
NE Race BRA
  Pommeroeul, Juniors (a)
GP Bati-Metallo
1.1MJ Race BEL
  3º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  4º stage Tour de Lombok 2.2 INA
  5º stage Tour du Loir-Et-Cher Edmond Provost 2.2 FRA
  10º stage Tour du Maroc
Ronde van Marokko
2.2 MAR
  6º stage Tour du Togo NE TOG
  3º stage Tour of the North NE GBR
  2º stage Tour of the North NE GBR
  4º stage Trophée de la Caribe NE MTQ
  10º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  Apeldoorn, Juniors
Ronde van Gelderland
1.1MJ Race NED
  5º stage Arden Challenge
Sports Tech Arden Challenge
NE BEL
  Borlo, Novices NE Race BEL
  Couva, 1 km, Juniors (F) Class 2 TRD
  Couva, Omnium Class 1 TRD
  Couva, Sprint Class 1 TRD
  Couva, Sprint (F) Class 2 TRD
  Couva, Sprint, Juniors Class 2 TRD
  1º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  3º stage Gorey 3-day NE IRL
  Hannut
GP Fernand Destoquay
NE Race BEL
  9º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  Kiesen
GP Mobiliar
NE Race SUI
  Lannilis
Tro-Bro Léon
1.1 Race FRA
  Lattomeri
Lattomeri ajo
NE Race FIN
  Ledegem, Novices NE Race BEL
  Moorslede, U23
Vierkaven
NE Race BEL
  Nieuwkerken-Waas (b) NE Race BEL
  Nieuwkuijk, Mountainbike
Benelux Cup - Paasbike
2 XCO NED
  Nieuwkuijk, Mountainbike (F)
Benelux Cup - Paasbike
2 XCO NED
  Nieuwkuijk, Mountainbike, Juniors
Benelux Cup - Paasbike
2 XCO NED
  Nieuwkuijk, Mountainbike, Juniors (F)
Benelux Cup - Paasbike
2 XCO NED
  4º stage Ras Mumhan
Tour of Munster
NE IRL
  Retie
GP Aarts
NE Race BEL
  Schönaich NE Race GER
  4º stage Tour of the North NE GBR
  Villa di Villa
Giro del Belvedere
1.2 Race ITA
  Vougy
GP de Vougy
NE Race FRA
  Vrtojba, Mountainbike
SloXcup Griči
2 XCO SLO
  Vrtojba, Mountainbike (F)
SloXcup Griči
2 XCO SLO
  Vrtojba, Mountainbike, Juniors
SloXcup Griči
2 XCO SLO
  Vrtojba, Mountainbike, Juniors (F)
SloXcup Griči
2 XCO SLO
  Vrtojba, Mountainbike, U23
SloXcup Griči
2 XCO SLO
  Vrtojba, Mountainbike, U23 (F)
SloXcup Griči
2 XCO SLO
  1º stage Vuelta al Tolima NE COL
  Waarschoot, Juniors NE Race BEL
  Waarschoot, Novices NE Race BEL
  Werkendam
Ronde van Werkendam
NE Race NED
  Westkerke, Juniors NE Race BEL

  2º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  5º stage GSP Tour NE GHA
  Hakendover (a) NE Race BEL
  1º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  Neerpelt (a) NE Race BEL
  Negrar
GP Palio del Recioto
1.2 Race ITA
  1º stage Tour of Eritrea
Giro di Eritrea
2.2 ERI
  2º stage Vuelta al Tolima NE COL

  Bever NE Race BEL
  De Haan, Elite/U23 NE Race BEL
  Flèche Wallonne
Waalse Pijl
1.WT/WT/PT Race BEL
  Flèche Wallonne (F)
Waalse Pijl
1.WWT Race BEL
  2º stage Giant Liga NE CZE
  3º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  10º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  2º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  2º stage Tour of Eritrea
Giro di Eritrea
2.2 ERI
  1º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  1º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA

  4º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  11º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  3º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  1º stage Sea Otter Classic NE USA
  1º stage Tour de Blida National NE ALG
  1º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  3º stage Tour of Eritrea
Giro di Eritrea
2.2 ERI
  2º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  2º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA

  1º stage Borsele, Juniors (F)
Omloop van Borsele
2.Ncup NED
  Feodosiya NE RUS
  5º stage Giro del Trentino
Ronde van Trentino - Tour of the Alps
2.HC ITA
  1º stage Hermosillo NE MEX
  12º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  4º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  Mineira
Volta Inconfidencia Mineira
NE Race BRA
  National Championship, Road, ITT, Elite, Argentina CN ARG
  National Championship, Road, ITT, Elite, Argentina (F) CN ARG
  National Championship, Road, ITT, U23, Argentina CN ARG
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Greece CN GRE
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Greece (F) CN GRE
  2º stage Sea Otter Classic NE USA
  2º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  4º stage Tour of Eritrea
Giro di Eritrea
2.2 ERI
  3º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  3º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  1º stage Tour of Walla Walla NE USA

  1º stage Örestads 2 dagars NE SWE
  Ülenurme - Haaslava NE Race EST
  Berlare, Novices NE Race BEL
  Borsele (F)
Omloop van Borsele
1.1WE Race NED
  2º stage Borsele, Juniors (F)
Omloop van Borsele
2.Ncup NED
  Budapest (d)
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary
1.2 Race HUN
  3º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  Cuéllar, Chrono
Subida al Castillo de Cuéllar
NE Race ESP
  Dudzele (a) NE Race BEL
  Haiming, Mountainbike
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Haiming, Mountainbike (F)
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Haiming, Mountainbike, Juniors
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Haiming, Mountainbike, Juniors (F)
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Haiming, Mountainbike, U23
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Haiming, Mountainbike, U23 (F)
Ötztaler Mountainbike Festival
HC XCO AUT
  Hakendover, Juniors NE Race BEL
  Herning NE Race DEN
  13º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  5º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  Mariembourg NE Race BEL
  Meerkerk
Omloop van de Alblasserwaard, Arno Wallaard Memorial
1.2 Race NED
  Monterey, Mountainbike
SUBARU Sea Otter Classic powered by SRAM
HC XCO USA
  Monterey, Mountainbike (F)
SUBARU Sea Otter Classic powered by SRAM
HC XCO USA
  National Championship, Mountainbike, Enduro, Elite, Italy CN ITA
  National Championship, Mountainbike, Enduro, Elite, Italy (F) CN ITA
  National Championship, Road, Criterium, Elite, Ukraine NE UKR
  National Championship, Road, Elite, Argentina (F) CN ARG
  National Championship, Road, ITT, Elite, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Elite, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, ITT, Novices, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, ITT, U23, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, U23, Argentina CN ARG
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Puerto Rico CN PUR
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, Puerto Rico (F) CN PUR
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Puerto Rico CN PUR
  National Championship, Track, Pursuit, Juniors, Puerto Rico (F) CN PUR
  Omaruru NE Race NAM
  Padrón
Clásica de Pascua CC Padrones
NE Race ESP
  Rock Hill, Criterium NE USA
  3º stage Sea Otter Classic NE USA
  Sint-Joris-Weert, Novices NE Race BEL
  1º stage Sombor
Nagrada Sombora
NE SRB
  Tjeldstø, Chrono
Sotramila Tempo
NE NOR
  Tollembeek, Juniors NE Race BEL
  1º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day NE GBR
  2º stage Totnes - Vire Twinning Town Two Day NE GBR
  3º stage Tour de Mersin 2.2 TUR
  1º stage Tour du Sénégal 2.2 SEN
  5º stage Tour of Eritrea
Giro di Eritrea
2.2 ERI
  4º stage Tour of the Gila 2.2 USA
  4º stage Tour of the Gila (F) 2.2 USA
  Turku NE Race FIN
  Varsenare, Juniors NE Race BEL
  Veli Lošinj, Downhill
Unior Downhill Cup Losinj
1 Downhill CRO
  Veli Lošinj, Downhill (F)
Unior Downhill Cup Losinj
1 Downhill CRO
  1º stage Volta à Bairrada NE POR
  Wevelgem (b)
Wevelgem-Wijnberg
NE Race BEL
  Yawatahama-shi, Mountainbike
Yawatahama City
1 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike (F)
Yawatahama City
1 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike, Juniors
Yawatahama City
1 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike, Juniors (F) 1 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike, U23 1 XCO JPN
  Yawatahama-shi, Mountainbike, U23 (F) 1 XCO JPN
  Zandhoven
Pulderbos GP Juul Marinus IC 2 Nat.
NE Race BEL
  Zomergem, Novices NE Race BEL

  2º stage Örestads 2 dagars NE SWE
  Affligem
Grote Paasprijs IC 1
NE Race BEL
  African Championship, Track, Points race, Elite CC Regional Championship
  Alajuela, Mountainbike 2 XCO CRC
  Alajuela, Mountainbike (F) 2 XCO CRC
  Alajuela, Mountainbike, Juniors 2 XCO CRC
  Alajuela, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO CRC
  Aldermaston, Mountainbike 2 XCO GBR
  Aldermaston, Mountainbike (F) 2 XCO GBR
  Ardooie
GP Theo Eeckhout
NE Race BEL
  Asmara
Asmara Circuit
1.2 Race ERI
  Barcelona, Mountainbike
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Barcelona, Mountainbike (F)
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Barcelona, Mountainbike, Juniors
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Barcelona, Mountainbike, Juniors (F)
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Belmont, Criterium
Caromont Health Criterium
NE USA
  Bergen NE Race NOR
  Birstonas NE Race LTU
  3º stage Borsele, Juniors (F)
Omloop van Borsele
2.Ncup NED
  Bratislava
Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia
1.2 Race SVK
  Calabogie
Calabogie Road Classic
NE Race CAN
  Cuéllar
GP Cuellar
NE Race ESP
  Düren
Rund um Düren
NE Race GER
  Durana
Trofeo Eusebio Velez
NE Race ESP
  Harelbeke, Juniors (a)
E3 Harelbeke
1.1MJ Race BEL
  14º stage Ho Chi Minh City Television Cup NE VIE
  København, Mountainbike 2 XCO DEN
  København, Mountainbike (F) 2 XCO DEN
  København, Mountainbike, Juniors 2 XCO DEN
  København, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO DEN
  Kamnik, Mountainbike 1 XCO SLO
  Kamnik, Mountainbike (F) 1 XCO SLO
  Kempton Park (a)
Emperors Palace Classic
NE Race RSA
  Kreuzau, Juniors
Rund um Düren
NE Race GER
  6º stage Kroz Hrvatsku
Tour of Croatia, Tour de Croatie
2.1 CRO
  Liège
Luik - Bastenaken - Luik
1.WT/WT/PT Race BEL
  Liège (F)
Liège - Bastogne - Liège
1.WWT Race BEL
  Made, Criterium
Ronde van Made
1.CRT NED
  Marbais NE Race BEL
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Argentina CN ARG
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Argentina (F) CN ARG
  National Championship, Road, Elite, Argentina NE ARG
  National Championship, Road, Elite, Paraguay NE PAR
  National Championship, Road, Elite, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, Juniors, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, Juniors, Paraguay (F) CN PAR
  National Championship, Road, Novices, Paraguay CN PAR
  National Championship, Road, U23, Paraguay CN PAR
  Oberwart
Burgenland Rundfahrt
NE Race AUT
  Patos
Circuito Ducks Bike
NE Race BRA
  Praha, Mountainbike
Czech Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Praha, Mountainbike (F)
Czech Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Praha, Mountainbike, Juniors
Czech Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Praha, Mountainbike, Juniors (F)
Czech Strabag MTB cup
1 XCO CZE
  Rutland - Melton
Rutland - Melton International Cicle Classic/East Midlands Classic
1.2 Race GBR
  Sainte-Martine
GP Sainte-Martine
NE Race CAN
  San Vendemiano, U23
GP Industria e Commercio - Tr. Città di San Vendemiano
1.2 Race ITA
  Santana dos Montes, Mountainbike-Marathon 3 Marathon BRA
  Santana dos Montes, Mountainbike-Marathon (F) 3 Marathon BRA
  4º stage Sea Otter Classic NE USA
  Simo
Simo Klimscheffskij's muistajo
NE Race FIN
  Solingen, Mountainbike 3 XCO GER
  Solingen, Mountainbike (F) 3 XCO GER
  Solingen, Mountainbike, Juniors 3 XCO GER
  Solingen, Mountainbike, Juniors (F) 3 XCO GER
  Spilimbergo, Mountainbike-Marathon
Tiliment Marathon Bike
3 Marathon ITA
  Spilimbergo, Mountainbike-Marathon (F)
Tiliment Marathon Bike
3 Marathon ITA
  Torredonjimeno
Clasica Ciudad Torredonjimeno
NE Race ESP