|
|||||||
Abbess Roding Rodings Trophy Couple Time Trial | NE | Couple Time Trial | GBR | ||||
Bath, Chrono Bath Road Club Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Berks (b) High Wycombe C.C. - Lesley Cole Memorial 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Cheshire (F) Cheshire Classic | NE | Race | GBR | ||||
Denbigh (b) Rhyl R.C. Mountain Time Trial | NE | GBR | |||||
London, Sprint, Amateurs White Hope Sprint Trophy | NE | GBR | |||||
Marlow Festival R.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Ramsbottom, Chrono West Pennine Mountain Time Trial | NE | GBR | |||||
Ringwood (e) Crabwood C.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Shrewsbury, Chrono Mid - Shropshire Wheelers 50 Time Trial | NE | GBR | |||||
Syston Wreake Valley C.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
|
|||||||
Abergavenny Abergavenny R.C. Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Barnsley (b) Barnsley R.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
part a Bradford, Chrono East Bradford 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Carlow Des Hanlon Memorial | NE | Race | IRL | ||||
Dulwich, Criterium De Laune Woodward 50 Criterium | NE | GBR | |||||
Fintona Fintona C.C. - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
Great Gaddesden Hemel Hempstead C.C. Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Hainault, Chrono Hainault Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Huddersfield, Juniors Huddersfield Junior Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Ingleton, Chrono Circuit of the Dales - Mountain Time Trial | NE | GBR | |||||
Irvine Wallacehill C.C. Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Liverpool Liverpool T.T.C.A. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Meerbeke, Juniors | NE | Race | BEL | ||||
Meonstoke (h) Antelope R.T. Road Race | NE | Race | GBR | ||||
2º stage Mercian - Asphalt Grand Prix - Elite Two Day | NE | GBR | |||||
Milton Keynes (F) Milton Keynes C.C. - J. S. Wright Spring Classic | NE | Race | GBR | ||||
Newhouse Dale R.C. - Mountain Time Trial | NE | GBR | |||||
Norfolk (i) Great Yarmouth C.C. - 60th Anniversary Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Oxenhope, Juniors Keighley Velo - Junior Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Parabiago (b) Trofeo Antonietto Rancilio | NE | Race | ITA | ||||
Renfrew Johnstone Wheelers - Tour of Renfrewshire Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Ronde van Vlaanderen | 1.HC | BEL | |||||
Skipton Don Horseman Cycles Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Stevenage Veterans - Stevenage Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Thanet (b) Thanet R.C. - Hardriders Time Trial | NE | GBR | |||||
Whitby (e) Whitby Wheelers - Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Witham (d) Essex & Suffolk Border Combine 30 Time Trial | NE | GBR | |||||
|
|||||||
Rugby Rugby Velo - G.E.C. Grand Prix | NE | Race | GBR | ||||
|
|||||||
Sabadell Trofeu Joan Escolá | NE | Race | ESP | ||||
|
|||||||
4º stage Tour of Greece Tour of Hellas | NE | GRE | |||||
|
|||||||
1º stage Ster van Brabant | NE | NED | |||||
5º stage Tour of Greece Tour of Hellas | NE | GRE | |||||
|
|||||||
Ards Ards C.C. - Tour of the Ards Peninsula | NE | Race | GBR | ||||
Baldersby Jean Longbottom Memorial 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
part a Berks North Hampshire 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Bexley 34 Nomads C.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Bray (b) Bray Wheelers - Christy McManus Memorial | NE | Race | IRL | ||||
Dublin Orwell Wheelers - Ansbacher Bank Grand Prix | NE | Race | IRL | ||||
Dundee (u) Dundee-Perth-Dundee - Couple Time Trial | NE | Couple Time Trial | GBR | ||||
Givry, Juniors | NE | Race | BEL | ||||
Glasgow, Juniors Carron Valley Junior Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Haasrode Gouden Pijl Haasrode, Interclub | NE | Race | BEL | ||||
Huddersfield Huddersfield 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Kettering (F) Kettering Friendly C.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Kettering (j) Kettering Friendly C.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
part a Merseyside, Juniors (a) Merseyside Wheelers Junior Criterium | NE | GBR | |||||
Newmarket, Chrono Newmarket & District C.C. Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
2º stage Ster van Brabant | NE | NED | |||||
Tabley East Lancashire Couple Time Trial | NE | Couple Time Trial | GBR | ||||
Warwick (i) Shirley R.C. Couple Time Trial | NE | Couple Time Trial | GBR | ||||
Wetteren, Amateurs Wetteren | NE | Race | BEL | ||||
|
|||||||
Aghagallon Clann Eireann - Aghagallon Cup | NE | Race | GBR | ||||
Annemasse - Bellegarde et retour | NE | Race | FRA | ||||
Barnstaple Barnstable Imperial Wheelers Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Birdwell, Chrono Birdwell Wheelers 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Birmingham Midland C. & A.C. - Dutchy Holland Memorial Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Birmingham Concorde Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Bridge of Allan Central Scotland Wheelers Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Cannock (f) Cannock C.R.C. Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Congleton Congleton 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Folkestone Gemini B.C. - Folkestone-Charing-Folkestone Grand Prix | NE | Race | GBR | ||||
Fontainebleau Tour de Seine et Marne | NE | Race | FRA | ||||
Genève, Amateurs (a) Tour du Lac Léman | NE | Race | SUI | ||||
Greenfield (g) Velo Club Oldham Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Haverhill (F) Tour de Bumpsteads | NE | Race | GBR | ||||
Leeds Leeds Saint Christophers Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Leeds, Juniors Leeds Saint Christophers C.C.C. Junior Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Meldert, Juniors Meldert-Aalst | NE | Race | BEL | ||||
Newcastle Denton Cycles Prima Grand Prix | NE | Race | GBR | ||||
Oswestry (c) Oswestry Paragon 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Ottershaw Surrey Roads Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Peebles Edinburgh R.C. - Tour of the Meldons Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Peterborough (g) Lada Classic Criterium | NE | GBR | |||||
Peterborough, Juniors Lada Classic Junior Criterium | NE | GBR | |||||
Roxwell Circuit of the Rodings | NE | Race | GBR | ||||
3º stage Ster van Brabant | NE | NED | |||||
part a Stirling, Juniors Central Scotland Wheelers Junior Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Stokesley (f) Cleveland Wheelers - Stokesley Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Tallaght Tour of the Slade Valley | NE | Race | IRL | ||||
Telford (i) Wrekinsport - Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Vertemate con Minoprio (F) | NE | Race | ITA | ||||
Wetherby (c) Nunbrook Wheelers 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
|
|||||||
Leyland, Novices Ribble Valley C.R.C. Novices Criterium | NE | GBR | |||||
|
|||||||
Wasmuel, Amateurs | NE | Race | BEL | ||||
|
|||||||
Aberdeen (c) Aberdeen Wheelers 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Belfast Banbridge C.C. - West Down Grand Prix | NE | Race | GBR | ||||
Drumclog (a) Royal Albert C.C. - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
part a Glasgow Glasgow Ivy C.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Sheffield, Novices (a) Division Championship North Midlands, Road, Novices, Great Britain | NE | GBR | |||||
|
|||||||
Flèche Wallonne Waalse Pijl | NE | BEL | |||||
|
|||||||
Prologue Tour du Vaucluse | Open | FRA | |||||
|
|||||||
Allington Melton Olympic C.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
part a Ashford Ashford Wheelers - Lydden Circuit Criterium | NE | GBR | |||||
Bognor Regis (a) Bognor Regis C.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Chester (b) New Brighton C.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Dartford (b) Gemini B.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Dijon Dijon - Auxonne - Dijon / Rougeot Classique | NE | Race | FRA | ||||
Dongen (F) | NE | Race | NED | ||||
part a East Hoathly East Sussex C.A. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
part b Merseyside, Juniors (a) Merseyside Wheelers Junior Criterium | NE | GBR | |||||
Middlesbrough, Criterium Crescent R.C. Criterium Series | NE | GBR | |||||
part a Norfolk (j) C.C. Sudbury 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Philippine Omloop van de Braakman | NE | Race | NED | ||||
1º stage Tour du Vaucluse | Open | FRA | |||||
part b Warwick Midland Counties C.A. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Whipsnade Kenton Albert Afia Memorial Couple Time Trial | NE | Couple Time Trial | GBR | ||||
Zingem, Amateurs Zingem Meerskant | NE | Race | BEL | ||||
|
|||||||
part a Alcester Warwickshire 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Antwerpen - Zonhoven, Amateurs | NE | Race | BEL | ||||
Beacon Hill, Chrono Beacon R.C.C. Mountain Time Trial | NE | GBR | |||||
Bromsgrove Inkberrow Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Burwell Tour of the Fens | NE | Race | GBR | ||||
Glasgow Carron Valley Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Hawick (b) Hawick C.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Hofstade, Juniors | NE | Race | BEL | ||||
Huddersfield Huddersfield Star Wheelers Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Irvine (b) Fullarton Wheelers 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Kenilworth Kenilworth Castle Wheelers Criterium | NE | GBR | |||||
part a Kent (ac) Kent C.A. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Market Harborough Jim Watts Signwriters Spring Classic | NE | Race | GBR | ||||
National Championship, Road, Elite, Portugal | CN | POR | |||||
Ormskirk (d) Ormskirk Saint Annes C.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Ponteland Barnesbury C.C. - Ballantyne Trophy | NE | Race | GBR | ||||
Ross and Cromarty Ross-Shire R.C.C. - Angus McDonald Memorial 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Stampersgat (F) | NE | Race | NED | ||||
Surrey Marlboro 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Surrey Fred Peachey Memorial 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
part a Sussex (d) East Sussex C.A. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
2º stage Tour du Vaucluse | Open | FRA | |||||
Treviso (a) Popolarissima di Treviso | NE | Race | ITA | ||||
Turners Hill Southern Velo - March Hare Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Washington National Capital Open | NE | USA | |||||
Yelverton Peter Russell Memorial | NE | Race | GBR | ||||
|
|||||||
3º stage part B Tour du Vaucluse | Open | FRA | |||||
3º stage part A Tour du Vaucluse | Open | FRA | |||||
|
|||||||
4º stage Tour du Vaucluse | Open | FRA | |||||
Prologue Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
1º stage Settimana Ciclistica Bergamasca Giro del Bergamasco | NE | ITA | |||||
1º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
2º stage Settimana Ciclistica Bergamasca Giro del Bergamasco | NE | ITA | |||||
2º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
3º stage Settimana Ciclistica Bergamasca Giro del Bergamasco | NE | ITA | |||||
1º stage Tour of Lancashire | NE | GBR | |||||
3º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
Berlare, Amateurs | NE | Race | BEL | ||||
2º stage Girvan Girvan Three Day | NE | GBR | |||||
1º stage Girvan Girvan Three Day | NE | GBR | |||||
1º stage Penn Penn Wolverhampton Two Day | NE | GBR | |||||
4º stage Settimana Ciclistica Bergamasca Giro del Bergamasco | NE | ITA | |||||
4º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
Affligem GP Affligem Grote Paasprijs : Interclub | NE | Race | BEL | ||||
Cupra Marittima Gran Premio San Basso | NE | Race | ITA | ||||
3º stage Girvan Girvan Three Day | NE | GBR | |||||
Kruishoutem, Amateurs Kruishoutem | NE | Race | BEL | ||||
2º stage Penn Penn Wolverhampton Two Day | NE | GBR | |||||
5º stage part a Settimana Ciclistica Bergamasca Giro del Bergamasco | NE | ITA | |||||
5º stage part b Settimana Ciclistica Bergamasca Giro del Bergamasco | NE | ITA | |||||
5º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
Axel, Amateurs | NE | NED | |||||
4º stage Girvan Girvan Three Day | NE | GBR | |||||
Leicester Coventry Easter Track Sprint Race | NE | GBR | |||||
Leicester Coventry Easter Track Points Race | NE | GBR | |||||
6º stage Settimana Ciclistica Bergamasca Giro del Bergamasco | NE | ITA | |||||
6º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
7º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
Roma, U23 Gran Premio della Liberazione | NE | Race | ITA | ||||
Torino - Biella (a) | NE | Race | ITA | ||||
8º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
1º stage Giro delle Regioni | NE | ITA | |||||
Prologue Giro delle Regioni | NE | ITA | |||||
9º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
1º stage Clonakilty Clonakilty International Weekend | NE | IRL | |||||
2º stage Giro delle Regioni | NE | ITA | |||||
1º stage Volta ao Algarve Ronde van de Algarve | NE | POR | |||||
10º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
Appelscha Ronde van Zuid-Oost Friesland | NE | Race | NED | ||||
part b Berks North Hampshire 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
2º stage Clonakilty Clonakilty International Weekend | NE | IRL | |||||
3º stage Clonakilty Clonakilty International Weekend | NE | IRL | |||||
part b Crawley (d) Crawley Wheelers 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
1º stage Dusika Jugend Tour, Juniors Vöslauer Jugend Tour, Bank Austria Jugend Tour | NE | AUT | |||||
Everbeek, Juniors | NE | Race | BEL | ||||
Evesham (c) Evesham & District Wheelers 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
3º stage Giro delle Regioni | NE | ITA | |||||
Glasgow Glasgow Centre & West of Scotland 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
part a Goostrey (F) Manchester & District L.C.A. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Heerenveen (F) Batavus Zomerrace/Voorjaarsrace | NE | Race | NED | ||||
Lincolnshire Goole Vermuyden C.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Luton Woodside Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Lydden Lydden Circuit Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Merendree, Amateurs Merendree | NE | Race | BEL | ||||
Mildenhall (b) Mildenhall & District C.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Sussex (h) Central Sussex L.C.A. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
1º stage Taunton (c) Velo Club Taunton Two Day | NE | GBR | |||||
2º stage part A Volta ao Algarve Ronde van de Algarve | NE | POR | |||||
2º stage part B Volta ao Algarve Ronde van de Algarve | NE | POR | |||||
11º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
|
|||||||
Aberdeen (e) Aberdeen Wheelers 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Bern (F) Berner Rundfahrt/Ronde van Bern/Tour de Berne/GP di Berna/Tour du Nord-Ouest Suisse | NE | Race | SUI | ||||
Bridgewater (a) Western T.T.A. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
4º stage Clonakilty Clonakilty International Weekend | NE | IRL | |||||
5º stage Clonakilty Clonakilty International Weekend | NE | IRL | |||||
Dorking Dave Cosson Memorial | NE | Race | GBR | ||||
Dorking, Juniors Dave Cosson Memorial Junior Road Race | NE | Race | GBR | ||||
2º stage Dusika Jugend Tour, Juniors Vöslauer Jugend Tour, Bank Austria Jugend Tour | NE | AUT | |||||
3º stage Dusika Jugend Tour, Juniors Vöslauer Jugend Tour, Bank Austria Jugend Tour | NE | AUT | |||||
Geffen (F) | NE | Race | NED | ||||
4º stage Giro delle Regioni | NE | ITA | |||||
Glasgow Tam Robertson Memorial 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Hatfield Peverel (b) University C.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Kegworth Beeston R.C. - Kegworth, Elite, Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Kent Redmon Jims 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Koewacht Wim Hendriks Trofee | NE | Race | NED | ||||
Leeds (t) Leeds Mercury Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Lincolnshire (b) National Clarion 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Mildenhall (c) Mildenhall & District C.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Niel, Juniors | NE | Race | BEL | ||||
Northants (e) Northants & District C.A. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Pontesbury Hope Valley Classic | NE | Race | GBR | ||||
3º stage Taunton (c) Velo Club Taunton Two Day | NE | GBR | |||||
2º stage Taunton (c) Velo Club Taunton Two Day | NE | GBR | |||||
3º stage Volta ao Algarve Ronde van de Algarve | NE | POR | |||||
12º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP | |||||
York Clifton 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Yorkshire (k) Middleton R.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
|
|||||||
4º stage Dusika Jugend Tour, Juniors Vöslauer Jugend Tour, Bank Austria Jugend Tour | NE | AUT | |||||
5º stage Giro delle Regioni | NE | ITA | |||||
National Championship, Road, Militaries, Belgium | CN | BEL | |||||
Tarbes-Sauveterre, Elite w/o contract | NE | Race | FRA | ||||
4º stage part B Volta ao Algarve Ronde van de Algarve | NE | POR | |||||
4º stage part A Volta ao Algarve Ronde van de Algarve | NE | POR | |||||
13º stage Vuelta a España Ronde van Spanje | WT/WT/GT | ESP |