Calendars March 2019

All races
Show:


  1º stage Air Force Cycle Tour
Guwan Hamuda Papedi Savarjia
NE SRI
  Ein Bokek (F)
Scorpions' Pass Time Trial
1.2 ISR
  6º stage Tour de Rwanda 2.1 RWA
  1º stage Tour of Southern Highlands NE USA
  2º stage Tour of Southern Highlands NE USA
  1º stage Tucson
Tucson Bicycle Classic
NE USA
  6º stage UAE Tour 2.WT/WT/PT UAE
  5º stage Vuelta a la Independencia Nacional
Vuelta de República Dominicana
2.2 DOM
  3º stage Vuelta al Altiplano Marquense NE GUA
  World Championship, Track, 1 km, Elite CM
  World Championship, Track, Omnium, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Points race, Elite CM
  World Championship, Track, Points race, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Pursuit, Elite CM

  Abbotsford
Hougen
NE CAN
  1º stage Ahmedabad
Arvind Sabarmati Sugar Free Cyclothon Ahmedabad
NE IND
  2º stage Air Force Cycle Tour
Guwan Hamuda Papedi Savarjia
NE SRI
  Annaclone NE Race IRL
  1º stage Azerbaijan Season Opener, Juniors NE AZE
  2º stage Azerbaijan Season Opener, Juniors NE AZE
  Benguerir
ACJRC
NE Race MAR
  1º stage Crimea Spring Races NE RUS
  Cust
Barry Richardson Memorial
NE Race NZL
  1º stage La Farola
Premio Internacional La Farola
NE CUB
  1º stage Lago Vista
La Primavera at Lago Vista
NE USA
  Les Boucles du Sud Ardèche
Souvenir Francis Delpech
1.1 Race FRA
  Omloop Het Nieuwsblad
Omloop Het Volk
1.WT/WT/PT Race BEL
  Omloop Het Nieuwsblad (F)
Omloop Het Volk
1.1WE Race BEL
  Ouverture Saison de Côte Ivoire NE Race CIV
  1º stage Pemberton
Pemberton Classic
NE AUS
  San Michele di Piave
Memorial Giuseppe Polese
NE Race ITA
  7º stage Tour de Rwanda 2.1 RWA
  Tour of Arava (F) 1.2 Race ISR
  3º stage Tour of Southern Highlands NE USA
  2º stage Tucson
Tucson Bicycle Classic
NE USA
  7º stage UAE Tour 2.WT/WT/PT UAE
  Uithuizermeeden
Ronde van Groningen
NE Race NED
  Villers-le-Temple
GP Raygeo
NE Race BEL
  6º stage Vuelta a la Independencia Nacional
Vuelta de República Dominicana
2.2 DOM
  4º stage Vuelta al Altiplano Marquense NE GUA
  World Championship, Track, 500 m, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Madison (F) CM
  World Championship, Track, Omnium, Elite CM
  World Championship, Track, Pursuit, Elite (F) CM

  2º stage Ahmedabad
Arvind Sabarmati Sugar Free Cyclothon Ahmedabad
NE IND
  3º stage Air Force Cycle Tour
Guwan Hamuda Papedi Savarjia
NE SRI
  Brussel/Bruxelles - Opwijk, U23 NE Race BEL
  Brustem (a)
Brustem Sint-Truiden
NE Race BEL
  1º stage Cheddi Jagan Memorial NE GUY
  2º stage Crimea Spring Races NE RUS
  Durtol
Tour des communes de la vallée du Bedat
NE Race FRA
  Gent - Staden NE Race BEL
  Kingstown (c)
Round-D-Town Race
NE Race VIN
  Kuurne - Brussel - Kuurne 1.HC Race BEL
  Kuurne - Brussel - Kuurne, Juniors 1.1MJ Race BEL
  2º stage La Farola
Premio Internacional La Farola
NE CUB
  2º stage Lago Vista
La Primavera at Lago Vista
NE USA
  Maldegem (d)
Maldegem-Kleit
NE Race BEL
  Olías del Rey
Trofeo Olias Industrial
NE Race ESP
  Oud-Heverlee NE Race BEL
  2º stage Pemberton
Pemberton Classic
NE AUS
  Perwez
GP du Warichet
NE Race BEL
  Rehoboth NE Race NAM
  Rodos
International Rhodes GP
1.2 Race GRE
  1º stage Rutas de America NE URU
  Saint Antoine, Criterium
Snowy Cup
NE Race MRI
  Talanga
Vuelta Talanga
NE Race HON
  Tielt-Winge (F)
Omloop van het Hageland - Tielt-Winge
1.1WE Race BEL
  8º stage Tour de Rwanda 2.1 RWA
  4º stage Tour of Southern Highlands NE USA
  3º stage Tucson
Tucson Bicycle Classic
NE USA
  Valence (a)
La Drôme Classic
1.1 Race FRA
  Vienne, U23
Vienne Classic Espoirs
NE Race FRA
  6º stage Volta a la Marina NE ESP
  7º stage Vuelta a la Independencia Nacional
Vuelta de República Dominicana
2.2 DOM
  World Championship, Track, Keirin, Elite (F) CM
  World Championship, Track, Madison, Elite CM
  World Championship, Track, Sprint, Elite (F) CM

  3º stage La Farola
Premio Internacional La Farola
NE CUB
  Losail, Criterium
Losail Night Criterium
NE QTR
  2º stage Rutas de America NE URU
  1º stage Tour of Good Hope 2.2 RSA
  Zaraza
Aniversario Carnavales de Zaraza
NE Race VEN

  1º stage Kangjin Memorial Tour NE KOR
  Le Samyn
Memorial José Samyn
1.1 Race BEL
  Le Samyn (F)
Le Samyn des Dames
1.2 Race BEL
  3º stage Rutas de America NE URU
  2º stage Tour of Good Hope 2.2 RSA

  4º stage Rutas de America NE URU
  3º stage Tour of Good Hope 2.2 RSA
  Umag Komunela
Trofej Umag
1.2 Race CRO
  Prologue Vuelta a Chiloé 2.2 CHI

  1º stage Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba NE CUB
  2º stage Kangjin Memorial Tour NE KOR
  5º stage Rutas de America NE URU
  4º stage Tour of Good Hope 2.2 RSA
  1º stage Vuelta a Chiloé 2.2 CHI

  2º stage Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba NE CUB
  Hadera, Criterium
Gal Vazana Park Eco Criterium
NE ISR
  3º stage Kangjin Memorial Tour NE KOR
  OCA Race NE Race OMA
  6º stage part a Rutas de America NE URU
  6º stage part b Rutas de America NE URU
  5º stage Tour of Good Hope 2.2 RSA
  1º stage Tour of Phuket NE THA
  1º stage Tour of Rhodes 2.2 GRE
  2º stage Vuelta a Chiloé 2.2 CHI

  Alanya
GP Velo Alanya
1.2 Race TUR
  Alanya (F)
GP Velo Alanya
1.2 Race TUR
  Bazel, Amateurs NE Race BEL
  3º stage Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba NE CUB
  3º stage Crimea Spring Races NE RUS
  Gladstone
Rice Mountain Classic
NE Race NZL
  Hindelbank
Frühlingsrennen
NE Race SUI
  Keelung
Northcoast
NE Race TPE
  Liverpool, Criterium
Kirkby C.C. - Eddie Soens Memorial
NE Race GBR
  Porec
Porec Trophy, Trofej Plava Laguna 1
1.2 Race CRO
  7º stage Rutas de America NE URU
  Sabadell
Trofeu Joan Escolá
NE Race ESP
  San Geminiano - Siena
Monte Paschi Eroica - Strade Bianche
1.WT/WT/PT Race ITA
  San Geminiano - Siena (F)
Strade Bianchi
1.WWT Race ITA
  Strijen (F)
Omloop van Strijen
NE Race NEDCancelled
  1º stage Tour of Murrieta NE USA
  2º stage Tour of Phuket NE THA
  2º stage Tour of Rhodes 2.2 GRE
  Tralee
Lacey Cup Road Race
NE Race IRL
  3º stage Vuelta a Chiloé 2.2 CHI

  Alanya
GP Justiniano Hotels
1.2 Race TUR
  Alanya (F)
GP Justiniano Hotels
1.2 Race TUR
  Alcantarilla
Trofeo Guerrita
NE Race ESP
  Bordeaux - Saintes NE Race FRA
  Caherconlish
Ras Luimni
NE Race IRL
  Cape Town
Cape Argus Pick 'n Pay Tour
NE Race RSA
  Capilla del Senor
100 KM Capillenses
NE Race ARG
  Championship of Sabadell, Road, Elite, Spain NE Race ESP
  2º stage Cheddi Jagan Memorial NE GUY
  4º stage Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba NE CUB
  Coatepeque
Clasica de Verano
NE Race GUA
  Corridonia
Trofeo Gruppo Meccaniche Luciani
NE Race ITA
  4º stage Crimea Spring Races NE RUS
  1º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE Race SRB
  Haringe - Poperinge
Ereprijs Elza Braem
NE Race BEL
  Herford (a)
Herford Frühjahrsrennen
NE Race GER
  Ichtegem (F)
Omloop van de Westhoek - Memorial Stive Vermaut
1.1WE Race BEL
  Jeneffe, Amateurs
Jeneffe-en-Hesbaye
NE Race BEL
  Larciano
GP Industria & Artigianato
1.HC Race ITA
  Lillers
GP de Lillers
1.2 Race FRA
  Macapá (a)
Corrida Antonio Assmar
NE Race BRA
  National Championship, Road, Elite, Togo CN TOG
  Newry
John Haldane Memorial
NE Race GBR
  1º stage Nicaragua
Apertura Temporada de Nicaragua
NE NIC
  Ouagadougou
GP Fédération Burkanibé de Cyclisme FBC
NE Race BUR
  Ouverture Saison Madagascar NE Race MAD
  Póvoa de Varzim
Clássica da Primavera
NE Race POR
  1º stage Paris - Nice 2.WT/WT/PT FRA
  Potamia
Geraki Road Race
NE Race CYP
  Roeselare (g)
Roeselare Profkoers/Ind. - GP JP Monseré
1.1 Race BEL
  Rucphen
Dorpenomloop Rucphen
1.2 Race NED
  8º stage Rutas de America NE URU
  Santa Cruz - Caniço NE Race POR
  2º stage Torneo CC Bicileo Trujillo NE PER
  2º stage Tour of Murrieta NE USA
  3º stage Tour of Phuket NE THA
  3º stage Tour of Rhodes 2.2 GRE
  4º stage Vuelta a Chiloé 2.2 CHI
  1º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Zebbug NE Race MLT
  Zepperen, Amateurs NE Race BEL

  5º stage Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba NE CUB
  2º stage Paris - Nice 2.WT/WT/PT FRA

  6º stage Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba NE CUB
  3º stage Paris - Nice 2.WT/WT/PT FRA

  Monash, Criterium (a) NE AUS
  4º stage Paris - Nice 2.WT/WT/PT FRA
  1º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  Templeuve
GP Café Le Central
NE Race BEL
  1º stage Tirreno - Adriatico NE ITA
  1º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL
  Wanzele
Wanzeel Koerse
NE Race BEL

  7º stage Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba NE CUB
  Prologue Jadranska Magistrala
Istrian Spring Trophy
2.2 CRO
  5º stage Paris - Nice 2.WT/WT/PT FRA
  2º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  2º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/PT ITA
  1º stage Vuelta a Costa Rica, Amateurs NE CRC
  2º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL

  African Championship, Road, TTT, Elite CC
  African Championship, Road, TTT, Elite (F) CC
  African Championship, Road, TTT, Juniors CC
  African Championship, Road, TTT, Juniors (F) CC
  1º stage Cardinal Omnium NE USA
  8º stage Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba NE CUB
  1º stage Clasica Jonathan Caicedo NE ECU
  Drentse 8 (F) 1.2 Race NED
  1º stage Jadranska Magistrala
Istrian Spring Trophy
2.2 CRO
  Oceania Cycling Championships, Road, ITT, Elite CC
  Oceania Cycling Championships, Road, ITT, Elite (F) CC
  Oceania Cycling Championships, Road, ITT, Juniors CC
  Oceania Cycling Championships, Road, ITT, Juniors (F) CC
  Oceania Cycling Championships, Road, ITT, U23 CC Regional Championship
  Oceania Cycling Championships, Road, ITT, U23 (F) CC Regional Championship
  6º stage Paris - Nice 2.WT/WT/PT FRA
  3º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  3º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/PT ITA
  2º stage Vuelta a Costa Rica, Amateurs NE CRC
  3º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL

  Aracaju
Prova TV Atalai - Cidade Aracaju
NE Race BRA
  Cagua
Clasico Amigos del Ciclismo
NE Race VEN
  2º stage Cardinal Omnium NE USA
  9º stage Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba NE CUB
  2º stage Clasica Jonathan Caicedo NE ECU
  5º stage Crimea Spring Races NE RUS
  Ichtegem, Novices NE Race BEL
  2º stage Jadranska Magistrala
Istrian Spring Trophy
2.2 CRO
  Nokere, Juniors
Nokere Koerse
1.1MJ Race BEL
  Oceania Cycling Championships, Road, Elite (F) CC
  Oceania Cycling Championships, Road, Juniors CC
  Oud-Vossemeer
Ronde van Oud-Vossemeer
NE Race NED
  Oud-Vossemeer (F) NE NED
  7º stage Paris - Nice 2.WT/WT/PT FRA
  4º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  1º stage Shuzenji NE JPN
  Sint-Maria-Lierde (a) NE Race BEL
  Slobozia
Memorialul Bernd Bilal
NE Race ROM
  4º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/PT ITA
  3º stage Vuelta a Costa Rica, Amateurs NE CRC
  4º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL
  Zamora (a)
Trofeo Excmo, Ayuntamiento de Zamora
NE Race ESP

  African Championship, Road, ITT, Elite CC
  African Championship, Road, ITT, Elite (F) CC
  African Championship, Road, ITT, Juniors CC
  African Championship, Road, ITT, Juniors (F) CC
  Asteasu
Aiztondo Klasika
NE Race ESP
  Astillero
Gran Premio San José - Mem. P. Echevarria
NE Race ESP
  Bangalore, Chrono NE Race IND
  Blue Mountain Time Trial Series, Chrono NE JAM
  Bornem (d)
Bornem-Hingene
NE Race BEL
  Boussu-lez-Walcourt, Mountainbike, Elite w/o contract
Lac de l'Eau d'Heure
NE BEL
  Boussu-lez-Walcourt, Mountainbike, Elite/U23 (F)
Lac de l'Eau d'Heure
NE BEL
  Boussu-lez-Walcourt, Mountainbike, Juniors
Lac de l'Eau d'Heure
NE BEL
  Boussu-lez-Walcourt, Mountainbike, Juniors (F)
Lac de l'Eau d'Heure
NE BEL
  Boussu-lez-Walcourt, Mountainbike, Novices
Lac de l'Eau d'Heure
NE BEL
  Boussu-lez-Walcourt, Mountainbike, U23
Lac de l'Eau d'Heure
NE BEL
  Budingen (a)
Budingen-Zoutleeuw
NE Race BEL
  3º stage Cardinal Omnium NE USA
  Casablanca
Club AJDFSD
NE Race MAR
  Championship of Jammu and Kashmir State, Road, Elite, India NE IND
  Circuit du Morbihan
Trophée Jean Floc'h
NE Race FRA
  10º stage Clásico Nacional de Ciclismo de Cuba NE CUB
  3º stage Clasica Jonathan Caicedo NE ECU
  6º stage Crimea Spring Races NE RUS
  Den Hout
Omloop Van De Houtse Linies
NE Race NED
  Dottignies
GP Mémorial Alfred Gadenne IC 1
NE Race BEL
  Durban
Deloitte Challenge
NE Race RSA
  Hong Kong (l)
Hong Kong Road Race 4
NE Race HKG
  Ichtegem
GP Gilbert Molle
NE Race BEL
  3º stage Jadranska Magistrala
Istrian Spring Trophy
2.2 CRO
  Kemzeke
Omloop van het Waasland
NE Race BEL
  La Mesa NE Race PAN
  Leuze, Amateurs
Leuze-Eghezée
NE Race BEL
  Mendoza - San Juan NE Race ARG
  Mitrovica
CC Trepça
NE Race KOS
  Muelas del Pan
Trofeo San José - Iberdrola
NE Race ESP
  Nantes
Nantes-Segré
NE Race FRA
  National Championship, Road, Elite, Mauritius CN MRI
  2º stage Nicaragua
Apertura Temporada de Nicaragua
NE NIC
  Oceania Cycling Championships, Road, Elite CC
  Oceania Cycling Championships, Road, Juniors (F) CC
  8º stage Paris - Nice 2.WT/WT/PT FRA
  Paris - Troyes 1.2 Race FRA
  Psevdas NE Race CYP
  5º stage Redlands Bicycle Classic NE USA
  Ronde van Drenthe 1.HC Race NED
  Ronde van Drenthe (F) 1.WWT Race NED
  São Miguel de Rio Torto
Classica da Arrabida
1.2 Race POR
  2º stage Shuzenji NE JPN
  5º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/PT ITA
  1º stage Tour de Taiwan 2.1 TPE
  Treviso (a)
Popolarissima di Treviso
1.2 Race ITA
  4º stage Vuelta a Costa Rica, Amateurs NE CRC
  Windhoek
Matchless
NE Race NAM
  Zarzal
Clasica de Zarzal
NE Race COL

  Abu Dhabi, Criterium NE UAE
  African Championship, Road, Juniors CC
  African Championship, Road, Juniors (F) CC
  6º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/PT ITA
  2º stage Tour de Taiwan 2.1 TPE

  African Championship, Road, Elite CC
  African Championship, Road, Elite (F) CC
  7º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/PT ITA
  3º stage Tour de Taiwan 2.1 TPE
  1º stage Tour du Sahel de Mauritanie NE MTN

  Esplechin
GP P. Dewailly
NE Race BEL
  Nokere
Nokere Koerse
1.HC Race BEL
  Nokere (F)
Nokere Koerse
1.1WE Race BEL
  4º stage Tour de Taiwan 2.1 TPE
  2º stage Tour du Sahel de Mauritanie NE MTN
  1º stage Volta ao Alentejo 2.2 POR
  Prologue Vuelta General Alvear NE ARG

  1º stage BDO Tour of Northland NE NZL
  Ontur
GP Ciclista Primavera CC Onturense
NE Race ESP
  5º stage Tour de Taiwan 2.1 TPE
  3º stage Tour du Sahel de Mauritanie NE MTN
  2º stage Volta ao Alentejo 2.2 POR
  1º stage Vuelta General Alvear NE ARG
  1º stage Winter Stage Race Kazakstan NE KAZ

  2º stage BDO Tour of Northland NE NZL
  Handzame
Handzame Challenge IC - Youngster Coast Challenge
1.2 Race BEL
  Handzame
Handzame Classic - Bredene-Koksijde Classic
1.HC Race BEL
  Prologue Tour d'Egypte 2.2 EGY
  Prologue Tour de Tochigi 2.2 JPN
  4º stage Tour du Sahel de Mauritanie NE MTN
  3º stage Volta ao Alentejo 2.2 POR
  2º stage Vuelta General Alvear NE ARG
  2º stage Winter Stage Race Kazakstan NE KAZ

  Ards
Tour of the Ards Peninsula
NE Race GBR
  Arendonk, Juniors NE Race BEL
  Arendonk, Novices NE Race BEL
  1º stage Batna - Arris
Mémorial chahid Mustapha Ben Boulaid
NE ALG
  3º stage BDO Tour of Northland NE NZL
  Bruinisse
Wielerronde van Bruinisse
NE Race NED
  Christchurch - Akaroa
Le Race
NE Race NZL
  7º stage Crimea Spring Races NE RUS
  1º stage Groß Dölln
Rund um das Driving Center Groß Dölln
NE GER
  Milano - San Remo
Milaan - San Remo
1.WT/WT/PT Race ITA
  Montenaken, Chrono, U23
Testtijdrit
NE Race BEL
  1º stage Pakistan Day Race NE PAK
  2º stage Pakistan Day Race NE PAK
  3º stage Pakistan Day Race NE PAK
  1º stage Pedro Juan Caballero
Copa Paraguay Bikes
NE PAR
  Saint-Etienne
GP Saint-Etienne Loire
NE Race FRA
  1º stage Tour d'Egypte 2.2 EGY
  1º stage Tour de Tochigi 2.2 JPN
  5º stage Tour du Sahel de Mauritanie NE MTN
  4º stage part a Volta ao Alentejo 2.2 POR
  4º stage part b Volta ao Alentejo 2.2 POR
  3º stage Vuelta General Alvear NE ARG
  3º stage Winter Stage Race Kazakstan NE KAZ

  Abbotsford
Atomic Long Race
NE Race CAN
  Annemasse - Bellegarde et retour NE Race FRA
  Bamako (d)
GP Sotelma - Malitel
NE Race MLI
  2º stage Batna - Arris
Mémorial chahid Mustapha Ben Boulaid
NE ALG
  4º stage BDO Tour of Northland NE NZL
  Belmopan
Belmopan Cycling Classic
NE Race BIZ
  Buxerolles
GP Ville de Buxerolles
NE Race FRA
  Canelones (a)
Vuelta de Canelones
NE Race URU
  Cittiglio (F)
Trofeo Alfredo Binda - Comune di Cittiglio
1.WWT Race ITA
  Contern
GP Ostfenster, GP Ost Manufaktur
NE Race LUX
  8º stage Crimea Spring Races NE RUS
  Curitiba
Volta Aniversario de Curitiba
NE Race BRA
  Damme, Juniors
Guido Reybrouck Classic
1.1MJ Race BEL
  Denain
GP de Denain
1.HC Race FRA
  Florennes
GP Scieur-Lambot
NE Race BEL
  Florianópolis
Subida do Morro da Cruz
NE Race BRA
  Greve NE Race DEN
  2º stage Groß Dölln
Rund um das Driving Center Groß Dölln
NE GER
  Huijbergen NE Race NED
  Kingston
Harold Blisset Memorial Race
NE Race JAM
  La Ligua
Aniversario Club Ciclista La Ligua
NE Race CHI
  Laveno Mombello - Cittiglio, Juniors (F)
Trofeo Da Moreno, Piccolo Trofeo Alfredo Binda
1.Ncup Race ITA
  Leonding
Internationales Eröffnungsrennen
NE Race AUT
  Mol
Zuidkempense Pijl, GP Wilfried Peeters - Mol Sluis
NE Race BEL
  Montecassiano
GP San Giuseppe
NE Race ITA
  3º stage Nicaragua
Apertura Temporada de Nicaragua
NE NIC
  Oaxaca (a)
Clásica Benito Juárez
NE Race MEX
  2º stage Pedro Juan Caballero
Copa Paraguay Bikes
NE PAR
  1º stage Sacrifice Race, Elite/U23
Agonas Thysias
NE GRE
  Saint-Maurice-le-Girard, Juniors
Bernaudeau Junior
1.1MJ Race FRA
  Sherwood, Mountainbike
Sherwood Pines
NE GBR
  Strijpen, Juniors NE Race BEL
  Tenterden
Wally Gimber Trophy
NE Race GBR
  Tihany
Félsziget Kupa
NE Race HUN
  2º stage Tour d'Egypte 2.2 EGY
  2º stage Tour de Tochigi 2.2 JPN
  Ursel, U23 NE Race BEL
  Valencia
Clasico Ciudad de Valencia, Clasico Indeval
NE Race VEN
  Villanueva de Castellón
Memorial Pascual Momparler
NE Race ESP
  5º stage Volta ao Alentejo 2.2 POR
  4º stage Vuelta General Alvear NE ARG
  2º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  4º stage Winter Stage Race Kazakstan NE KAZ

  2º stage Sacrifice Race, Elite/U23
Agonas Thysias
NE GRE
  3º stage Tour d'Egypte 2.2 EGY
  1º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  1º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP

  Cascavelle
Circuit de Médine
NE Race MRI
  Kavaja
Kupa 26 Marsi
NE Race ALB
  4º stage Tour d'Egypte 2.2 EGY
  2º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  2º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP

  Driedaagse van De Panne 1.WT/WT/PT Race BEL
  1º stage Presidential Gapyeong Tour
대통령기 가평군일주 전국도로사이클대회
NE KOR
  1º stage part b Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali NE ITA
  1º stage part a Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali 2.1 ITA
  3º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  3º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP

  1º stage Brest NE BLR
  De Panne - Koksijde (F) 1.WWT Race BEL
  National Championship, Track, 1 km, Novices, Austria CN AUT
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Keirin, Juniors, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Keirin, Novices, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Points race, Novices, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Pursuit, Novices, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Pursuit, Novices, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Scratch, Novices, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Scratch, Novices, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Sprint, Juniors, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Sprint, Novices, Austria (F) CN AUT
  2º stage Presidential Gapyeong Tour
대통령기 가평군일주 전국도로사이클대회
NE KOR
  2º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali 2.1 ITA
  4º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  4º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP
  1º stage Vuelta al Tolima NE COL

  Aphrodite Cycling Race Time Trial (F) 1.2 CYP
  2º stage Brest NE BLR
  Prologue 1º stage Clasica Internacional Las Brumas NE ESA
  Harelbeke
E3 Prijs Harelbeke / Vlaanderen
1.WT/WT/PT Race BEL
  Jordan Season Opener NE Race JOR
  Marseille, Mountainbike, Juniors NE FRA
  3º stage Presidential Gapyeong Tour
대통령기 가평군일주 전국도로사이클대회
NE KOR
  Ramot Menashe
Tour of Ramot Menashe
NE Race ISR
  1º stage San Dimas Stage Race NE USA
  3º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali 2.1 ITA
  1º stage Sunshine GP NE USA
  1º stage Tour de Bintan NE INA
  5º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  5º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP
  2º stage Vuelta al Tolima NE COL

  Amay
GP Claudy Sohet
NE Race BEL
  Aphrodite's Sanctuary Cycling Race (F) 1.2 Race CYP
  Ascheffel NE Race GER
  3º stage Brest NE BLR
  2º stage Clasica Internacional Las Brumas NE ESA
  9º stage Crimea Spring Races NE RUS
  2º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  1º stage GP Gicate NE ANG
  Harzé, Juniors NE Race BEL
  Hlohovec
Trofeo Cinelli
NE Race CZE
  La Haie-Fouassière
Classic Loire Atlantique
1.1 Race FRA
  Landivisiau (b)
Prix Gilbert Bousquet
NE Race FRA
  Mellery, Amateurs NE Race BEL
  1º stage Memorial Utochkina NE UKR
  National Championship, Track, 1 km, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, Austria CN AUT
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, Austria (F) CN AUT
  National Championship, Track, Keirin, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Sprint, Elite, Austria CN AUT
  National Championship, Track, Sprint, Elite/U23, Austria (F) CN AUT
  Renwick (a)
Graperide
NE Race NZL
  Rotselaar, Novices NE Race BEL
  Rotterdam (s)
GP RWC Rotterdam
NE Race NED
  2º stage San Dimas Stage Race NE USA
  Santiago
Batalla 30 de Marzo
NE Race DOM
  4º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali 2.1 ITA
  2º stage Sunshine GP NE USA
  2º stage Tour de Bintan NE INA
  2º stage Tour de Husker NE USA
  1º stage Tour de Husker NE USA
  6º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  1º stage Tour du Canton de l'Estuaire NE FRA
  6º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP
  3º stage Vuelta al Tolima NE COL
  1º stage Vuelta Dagupan NE PHI

  Aldergrove
Aldergrove Long
NE Race CAN
  Antigua & Barbuda Season Opener NE Race ANT
  Around Windsor Park Roseau Dominica NE Race
  Bergara (a)
Subida a Gorla
NE Race ESP
  Brno
Brno - Velka Bites - Brno
NE Race CZE
  Carlow
Des Hanlon Memorial
NE Race IRL
  Carmelo
Tour Carmelitano
NE Race URU
  Cholet
GP Chôlet - Pays de Loire
1.1 Race FRA
  3º stage Clasica Internacional Las Brumas NE ESA
  10º stage Crimea Spring Races NE RUS
  3º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE SRB
  Gent - Ieper
Kattekoers - Gent-Wevelgem Sub 23
1.Ncup Race BEL
  Gent - Wevelgem 1.WT/WT/PT Race BEL
  Gent - Wevelgem (F) 1.WWT Race BEL
  Gent - Wevelgem, Juniors
La Route des Géants
1.Ncup Race BEL
  Gent - Wevelgem, Juniors (F) 1.Ncup Race BEL
  2º stage GP Gicate NE ANG
  Guégon
Les Boucles Guégonnaises
NE Race FRA
  Hermosillo NE Race MEX
  Jianghu
Jianghuai Tour
NE Race CHN
  3º stage Kazantzakia
Καζαντζάκεια
NE GRE
  Knesselare, Novices NE Race BEL
  Les Genevez
GP Courtine
NE Race SUI
  Meer
Meer-Hoogstraten
NE Race BEL
  2º stage Memorial Utochkina NE UKR
  Merken
Rund um Merken
NE Race GER
  Monaco (c)
Criterium de Monaco
NE MCO
  National Championship, Track, 1 km, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, 1 km, Juniors, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, 500 m, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, 500 m, Juniors, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Keirin, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Omnium, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Points race, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Points race, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Points race, Juniors, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Points race, Juniors, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Pursuit, Elite, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Scratch, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Scratch, Juniors, South Africa (F) CN RSA
  National Championship, Track, Sprint, Elite, South Africa CN RSA
  National Championship, Track, Team Sprint, Elite, South Africa CN RSA
  Neerijse, Juniors NE Race BEL
  4º stage Nicaragua
Apertura Temporada de Nicaragua
NE NIC
  Rødekro NE Race DEN
  3º stage San Dimas Stage Race NE USA
  5º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali 2.1 ITA
  Singapore, Criterium
Share the Road Criterium
NE SIN
  Sint-Truiden (d) NE Race BEL
  Sovizzo
Piccola Sanremo, G.P. Sovizzo
NE Race ITA
  3º stage Sunshine GP NE USA
  Szekszàrd
Péter Sajó Memorial
NE Race HUN
  Temse, Amateurs
Temse-Velle
NE Race BEL
  Tindur, Criterium
Ofurhjóladagur Kringlunnar
NE ISL
  Torhout (f)
Torhout-Wijnendale
NE Race BEL
  Torredonjimeno
Clasica Ciudad Torredonjimeno
NE Race ESP
  3º stage Tour de Bintan NE INA
  3º stage Tour de Husker NE USA
  7º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  2º stage Tour du Canton de l'Estuaire NE FRA
  7º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP
  Vuelta a Vendimia NE Race BOL
  4º stage Vuelta al Tolima NE COL
  2º stage Vuelta Dagupan NE PHI
  Werken, Novices
Tweedaagse van de Calvebeek
NE Race BEL