Calendars March 2015

All races
Show:


  Afxentia, Mountainbike
Cyprus Sunshine Cup
SC XCO CYP
  Afxentia, Mountainbike (F)
Cyprus Sunshine Cup
SC XCO CYP
  Bangalore
Vodafone Cycling Marathon
NE Race IND
  Brussel/Bruxelles - Opwijk, U23 NE Race BEL
  Brustem (a)
Brustem Sint-Truiden
NE Race BEL
  1º stage Calder Stewart Elite Series
Benchmark Homes Tour
NE NZL
  Championship of Den Haag, Road NE
  1º stage Cheddi Jagan Memorial NE GUY
  Chelva, Mountainbike 2 XCO ESP
  Chelva, Mountainbike (F) 2 XCO ESP
  Chilca - Mala
Desafío del Sur - Reto de los Peregrinos
NE Race PER
  Durtol
Tour des communes de la vallée du Bedat
NE Race FRA
  Gent - Staden NE Race BEL
  Hong Kong, Criterium (a)
Hong Kong Criterium Series 4
NE HKG
  II° Clásica Elite Guatemala NE Race GUA
  Izola
GP Izola - Buta Plin - GP Slovenian Istria
1.2 Race SLO
  Kingstown (c)
Round-D-Town Race
NE Race VIN
  Kuurne - Brussel - Kuurne 1.1 Race BEL
  Kuurne - Brussel - Kuurne, Juniors 1.1MJ Race BEL
  Laayoune (b)
Les Challenges de la Marche Verte - GP Al Massira
1.2 Race MAR
  Loulé (e)
Challenge Cidade de Loulé
1.2 Race POR
  Lugano
GP Lugano
1.HC Race SUI
  Maldegem (d)
Maldegem-Kleit
NE Race BEL
  National Championship, Road, Juniors, Chile CN CHI
  National Championship, Road, U23, Chile CN CHI
  National Championship, Track, 500 m, Elite, Portugal (F) CN POR
  National Championship, Track, Omnium, Elite, Portugal CN POR
  National Championship, Track, Points race, Elite, Portugal CN POR
  National Championship, Track, Points race, Elite, Portugal (F) CN POR
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Portugal CN POR
  National Championship, Track, Scratch, Elite, Portugal (F) CN POR
  Olías del Rey
Trofeo Olias Industrial
NE Race ESP
  Ouagadougou
GP Périsan
NE Race BUR
  Oud-Heverlee NE Race BEL
  2º stage Pemberton
Pemberton Classic
NE AUS
  Port Louis (b)
Circuit de Champs de Mars
NE Race MRI
  Toowoomba, Mountainbike 3 XCO AUS
  Toowoomba, Mountainbike 2 XCO AUS
  Toowoomba, Mountainbike (F) 3 XCO AUS
  Toowoomba, Mountainbike (F) 2 XCO AUS
  Toowoomba, Mountainbike, Juniors 2 XCO AUS
  Toowoomba, Mountainbike, Juniors (F) 2 XCO AUS
  43º stage Tour d'Afrique NE
  Tournai, Amateurs
Memorial D. Bosquillon
NE Race BEL
  4º stage Trepada Cerro San Cristobal CC Pando NE PER
  Valence (a)
La Drôme Classic
1.1 Race FRA
  8º stage Vuelta a la Independencia Nacional
Vuelta de República Dominicana
2.2 DOM
  2º stage Vuelta Costa Calida NE ESP
  3º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Windhoek (d)
Nedbank Cycle Classic
NE Race NAM

  44º stage Tour d'Afrique NE

  45º stage Tour d'Afrique NE
  1º stage Tour Province du Sahara NE MAR

  Gooik
GP Maurice Van Snick
NE Race BEL
  Le Samyn
Memorial José Samyn
1.1 Race BEL
  Le Samyn (F)
Le Samyn des Dames
1.2 Race BEL
  46º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour Province du Sahara NE MAR
  Umag Komunela
Trofej Umag
1.2 CRO
  1º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL

  Grenchen, Stayers NE SUI
  Selangor, Criterium
Shah Alam
NE MAS
  3º stage Tour Province du Sahara NE MAR
  1º stage Vuelta a San Rafael NE ARG
  2º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL

  Alger (f)
Circuit d'Alger
1.2 Race ALG
  1º stage Clasica de la Policía NE ECU
  Prologue Driedaagse van West-Vlaanderen 2.1 BEL
  1º stage K.A.P. Fethiye Yol Yarışları NE TUR
  Pan American Championships, Track, Sprint, Elite (F) CC Regional Championship
  Panevezys, 1 km C1 LTU
  Panevezys, 3 km (F) C1 LTU
  Panevezys, 500 m (F) C1 LTU
  Panevezys, Points race C1 LTU
  Panevezys, Points race (F) C1 LTU
  Panevezys, Pursuit C1 LTU
  4º stage Tour Province du Sahara NE MAR
  5º stage Tour Province du Sahara NE MAR
  2º stage Vuelta a San Rafael NE ARG
  3º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL

  1º stage Driedaagse van West-Vlaanderen 2.1 BEL
  Ghlin, Amateurs
Ghlin
NE Race BEL
  1º stage GP Jean-Marc Yacé NE CIV
  Hindelbank
Frühlingsrennen
NE Race SUI
  Keelung
Northcoast
NE Race TPE
  1º stage Lago Vista
La Primavera at Lago Vista
NE USA
  Langley
River Road
NE Race CAN
  Liverpool, Criterium
Kirkby C.C. - Eddie Soens Memorial
NE GBR
  Molenbeek-Wersbeek, Elite/U23 NE Race BEL
  National Championship, Road, ITT, Elite, Uruguay CN URU
  National Championship, Road, ITT, Juniors, Uruguay CN URU
  National Championship, Road, ITT, U23, Uruguay CN URU
  Ouverture Saison Bénin NE BEN
  Panevezys, Keirin (F) C1 LTU
  Panevezys, Omnium, Juniors C1 LTU
  Panevezys, Omnium, Juniors (F) C1 LTU
  Panevezys, Sprint C1 LTU
  Porec
Porec Trophy, Trofej Plava Laguna 1
1.2 Race CRO
  Sabadell
Trofeu Joan Escolá
NE Race ESP
  San Geminiano - Siena
Monte Paschi Eroica - Strade Bianche
1.HC Race ITA
  San Geminiano - Siena (F)
Strade Bianchi
1.1WE Race ITA
  1º stage Tour International d'Oranie 2.2 ALG
  6º stage Tour Province du Sahara NE MAR
  1º stage Troféu Alpendre do Guadiana 2.2 POR
  Uithuizermeeden
Ronde van Groningen
NE Race NED
  3º stage Vuelta a San Rafael NE ARG
  4º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL
  4º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX

  Aix-en-Provence, Criterium
Ronde d'Aix-en-Provence, Ronde du Carnaval
1.CRT FRA
  Asteasu
Aiztondo Klasika
NE Race ESP
  Asunción
Copa Costanera
NE Race PAR
  Brussel/Bruxelles - Zepperen
Brussel - Zepperen
NE Race BEL
  Caherconlish
Ras Luimni
NE Race IRL
  Cape Town
Cape Argus Pick 'n Pay Tour
NE Race RSA
  Championship of Sabadell, Road, Elite, Spain NE ESP
  2º stage Cheddi Jagan Memorial NE GUY
  Colchester (d)
Jock Wadley Memorial
NE Race GBR
  Columbia
Froze Toes
NE Race USA
  2º stage Copa Azucar Natural NE ESA
  Corridonia
Trofeo Gruppo Meccaniche Luciani
NE Race ITA
  2º stage Driedaagse van West-Vlaanderen 2.1 BEL
  1º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE Race SRB
  GP Esco
Doble Crespo
NE Race ARG
  2º stage GP Jean-Marc Yacé NE CIV
  Ichtegem
Omloop van de Westhoek-Mem. Steve Vermaut IC 2
NE Race BEL
  2º stage K.A.P. Fethiye Yol Yarışları NE TUR
  Kigale - Nyagatare
Eastern Circuit Race
NE Race RWA
  2º stage Lago Vista
La Primavera at Lago Vista
NE USA
  Mühlhausen-Ehingen
Schmolke Carbon Cup Trainingsrennen
NE Race GER
  National Championship, Road, Elite, Uruguay CN URU
  National Championship, Road, Juniors, Uruguay CN URU
  National Championship, Road, U23, Uruguay CN URU
  Palazzolo sull'Oglio (a)
Trofeo Franco Balestra - Memorial Giampietro Metelli
NE Race ITA
  Panevezys, Keirin C1 LTU
  Panevezys, Omnium C1 LTU
  Panevezys, Omnium (F) C1 LTU
  Panevezys, Points race, Juniors C1 LTU
  Panevezys, Points race, Juniors (F) C1 LTU
  Panevezys, Scratch (F) C1 LTU
  Panevezys, Sprint (F) C1 LTU
  Prologue Paris - Nice 2.WT/WT/HC FRA
  Rucphen
Dorpenomloop Rucphen
1.2 Race NED
  Shanghai (a)
Shanghai China Road Race Series 1
NE Race CHN
  Sint-Maria-Lierde (a) NE Race BEL
  Sochi (b)
Sochi Spring Races
NE Race RUS
  Tielt-Winge (F)
Omloop van het Hageland - Tielt-Winge
1.2 Race BEL
  Tokyo, Criterium
Meiji Jingu Outer Gardens Satoru Hiroshi
1.CRT JPN
  1º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  2º stage Tour International d'Oranie 2.2 ALG
  2º stage Troféu Alpendre do Guadiana 2.2 POR
  Vienne, U23
Vienne Classic Espoirs
NE Race FRA
  Vollezele
Ereprijs Bart Langhendries
NE Race BEL
  4º stage Vuelta a San Rafael NE ARG
  5º stage Vuelta al Valle del Cauca NE COL
  5º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX

  1º stage Paris - Nice 2.WT/WT/HC FRA
  47º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  3º stage Tour International d'Oranie 2.2 ALG

  Oran (c)
Grand Prix d'Oran
1.2 Race ALG
  2º stage Paris - Nice 2.WT/WT/HC FRA
  48º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS

  3º stage Paris - Nice 2.WT/WT/HC FRA
  Templeuve
GP Café Le Central
NE Race BEL
  Prologue 1º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/HC ITA
  4º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  Wanzele
Wanzeel Koerse
NE Race BEL

  Drentse 8 (F) 1.2 Race NED
  Prologue Jadranska Magistrala
Istrian Spring Trophy
2.2 CRO
  4º stage Paris - Nice 2.WT/WT/HC FRA
  2º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/HC ITA
  1º stage Tour de Blida International 2.2 ALG
  5º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  1º stage Tour of Arad NE ISR

  1º stage Jadranska Magistrala
Istrian Spring Trophy
2.2 CRO
  1º stage King's Cup 2 NE THA
  5º stage Paris - Nice 2.WT/WT/HC FRA
  3º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/HC ITA
  2º stage Tour de Blida International 2.2 ALG
  6º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  2º stage part a Tour of Arad NE ISR
  2º stage part b Tour of Arad NE ISR
  1º stage Tour of Murrieta NE USA
  1º stage Tucson
Tucson Bicycle Classic
NE USA
  1º stage Vuelta a Costa Rica, Amateurs NE CRC

  Ards
Tour of the Ards Peninsula
NE Race GBR
  Arusha NE Race TAN
  Championship of Madrid, Road, Elite, Spain NE ESP
  Den Haag
Ronde van Zuid-Holland
NE Race NED
  Hoogeveen (F)
Ronde van Drenthe
CDM/F Race NED
  2º stage Jadranska Magistrala
Istrian Spring Trophy
2.2 CRO
  Jeneffe, Amateurs
Jeneffe-en-Condroz
NE Race BEL
  Louisville (b)
Long Run Park Circuit
NE Race USA
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Australia CN AUS
  National Championship, Mountainbike, XC, Juniors, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Mountainbike, XC, U23, Australia CN AUS
  National Championship, Mountainbike, XC, U23, Australia (F) CN AUS
  6º stage Paris - Nice 2.WT/WT/HC FRA
  Ronde van Drenthe 1.1 Race NED
  San Dimas, Mountainbike
Bonelli Park
C1 XCO USA
  Sochi, Criterium NE RUS
  4º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/HC ITA
  49º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour de Blida International 2.2 ALG
  7º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  1º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  3º stage Tour of Arad NE ISR
  2º stage Tour of Murrieta NE USA
  1º stage Tour of Rhodes NE GRE
  2º stage Tucson
Tucson Bicycle Classic
NE USA
  2º stage Vuelta a Costa Rica, Amateurs NE CRC
  Wetteren
GP Aimé Van Den Broucke
NE Race BEL

  Alcalá de Henares
GP Macario
NE Race ESP
  Antigua & Barbuda Season Opener NE Race ANT
  Astillero
Gran Premio San José - Mem. P. Echevarria
NE Race ESP
  Belmopan
Belmopan Cycling Classic
NE Race BIZ
  Bordeaux - Saintes NE Race FRA
  Camden, Criterium
MacArthur CC Open Criterium
NE AUS
  Circuit du Morbihan
Trophée Jean Floc'h
NE Race FRA
  Coevorden (F)
EDR Cup, Novilon Eurocup
1.2 Race NED
  1º stage Copa Río de Janeiro NE BRA
  Cras-Avernas NE Race BEL
  Dwars door Drenthe 1.1 Race NED
  Gent - Ieper
Kattekoers - Gent-Wevelgem Sub 23
1.2 Race BEL
  Goma
Ouverture Saison Nord-Kivu
NE Race COD
  Haringe - Poperinge
Ereprijs Elza Braem
NE Race BEL
  Heredia, Mountainbike 2 XCO CRC
  Heredia, Mountainbike (F) 2 XCO CRC
  Herford (a)
Herford Frühjahrsrennen
NE Race GER
  Ieper, Juniors (a)
GP André Noyelle
1.1MJ Race BEL
  3º stage Jadranska Magistrala
Istrian Spring Trophy
2.2 CRO
  Kemzeke
Omloop van het Waasland
1.2 Race BEL
  2º stage King's Cup 2 NE THA
  Kingston
Harold Blisset Memorial Race
NE Race JAM
  La Ligua
Aniversario Club Ciclista La Ligua
NE Race CHI
  La Paz, Chrono NE HON
  Maser, Mountainbike
Gaerne MTB Trophy
3 XCO ITA
  Maser, Mountainbike (F)
Gaerne MTB Trophy
3 XCO ITA
  Media Agua
Doble Media Agua
NE Race ARG
  Mercedes
Vuelta del Pueblo
NE Race URU
  Naast
GP Lesek
NE Race BEL
  Nantes
Nantes-Segré
NE Race FRA
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Australia CN AUS
  National Championship, Mountainbike, Downhill, Elite, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Mountainbike, Eliminator, Australia (F) CN AUS
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Bermuda CN BER
  National Championship, Mountainbike, XC, Elite, Bermuda (F) CN BER
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, New Zealand CN NZL
  National Championship, Track, Omnium, Juniors, New Zealand (F) CN NZL
  Nieuwrode NE Race BEL
  Oteiza
Circuito de Pascuas
NE Race ESP
  Póvoa de Varzim
Clássica da Primavera
NE Race POR
  7º stage Paris - Nice 2.WT/WT/HC FRA
  Paris - Troyes 1.2 Race FRA
  Sétif
Critérium International de Sétif
1.2 Race ALG
  São Brás de Alportel, Downhill 2 Downhill POR
  São Brás de Alportel, Downhill (F) 2 Downhill POR
  Santiago, Downhill C1 Downhill CHI
  Santiago, Downhill (F) C1 Downhill CHI
  Santiago, Mountainbike
Copa Lippi Cannondale Santiago
C1 XCO CHI
  Santiago, Mountainbike (F)
Copa Lippi Cannondale Santiago
C1 XCO CHI
  5º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/HC ITA
  50º stage Tour d'Afrique NE
  8º stage Tour de Langkawi
Ronde van Langkawi
2.HC MAS
  2º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  3º stage Tour of Murrieta NE USA
  2º stage Tour of Rhodes NE GRE
  Treviso (a)
Popolarissima di Treviso
NE Race ITA
  3º stage Tucson
Tucson Bicycle Classic
NE USA
  Utsunomiya-shi, Criterium
Japan Cup
NE JPN
  Utsunomiya-shi, Criterium, Elite/U23 NE JPN
  Valladolid, Mountainbike 2 XCO ESP
  Valladolid, Mountainbike (F) 2 XCO ESP
  3º stage Vuelta a Costa Rica, Amateurs NE CRC
  Windhoek (h)
Matchless
NE Race NAM
  Zebbug NE Race MLT

  Faial da Terra
Taça Ilha Azul
NE Race POR
  National Championship, Mountainbike, Eliminator, Australia CN AUS
  6º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/HC ITA
  51º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  1º stage Tour international de Setif 2.2 ALG

  Aracaju
Prova TV Atalai - Cidade Aracaju
NE Race BRA
  Monash, Criterium (a) NE AUS
  Sochi
Sochi Cup
1.2 Race RUS
  7º stage Tirreno - Adriatico 2.WT/WT/HC ITA
  52º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  2º stage Tour international de Setif 2.2 ALG
  1º stage Vuelta al Estado de Oaxaca NE MEX

  Nokere
Nokere Koerse
1.1 Race BEL
  Sochi (a)
GP of the Mayor of Sochi
1.2 Race RUS
  53º stage Tour d'Afrique NE
  5º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  3º stage Tour international de Setif 2.2 ALG
  2º stage Vuelta al Estado de Oaxaca NE MEX

  Aigle, Points race (a)
GP Velodromes Romands
2 SUI
  Aigle, Points race, Juniors (a)
GP Velodromes Romands
2 SUI
  Aigle, Pursuit (a)
GP Velodromes Romands
2 SUI
  Aigle, Scratch (a)
GP Velodromes Romands
2 SUI
  Aigle, Scratch, Juniors
GP Velodromes Romands
2 SUI
  Arona
GP Nobili Rubinetterie/Coppa Papà Carlo
1.HC Race ITA
  1º stage BDO Tour of Northland NE NZL
  1º stage GP Sochi 2.2 RUS
  Saint Antoine, Criterium
Snowy Cup
NE MRI
  Southern Games, Road, Criterium, Elite, Trinidad & Tobago NE TRD
  54º stage Tour d'Afrique NE
  6º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  4º stage Tour international de Setif 2.2 ALG
  3º stage Vuelta al Estado de Oaxaca NE MEX

  2º stage BDO Tour of Northland NE NZL
  GP SND NE Race BUR
  2º stage GP Sochi 2.2 RUS
  Handzame
Handzame Challenge IC - Youngster Coast Challenge
NE Race BEL
  Handzame
Handzame Classic - Bredene-Koksijde Classic
1.1 Race BEL
  Panama City
Clasica Centenario
NE Race PAN
  Tel Aviv
Forest Defenders
NE ISR
  55º stage Tour d'Afrique NE
  7º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  4º stage Vuelta al Estado de Oaxaca NE MEX

  Aguasay
Clásico San José de Aguasay
NE Race VEN
  Ballymena (b)
Wallace Caldwell Memorial
NE Race GBR
  3º stage BDO Tour of Northland NE NZL
  Boa Vista
Circuito Boa Vista
NE Race BRA
  Brütten
RMVZol Frühlingsrennen
NE Race SUI
  Budingen, Juniors NE Race BEL
  Chengdu (a)
Chengdu Bicycle Festival
NE Race CHN
  Christchurch - Akaroa
Le Race
NE Race NZL
  Fontana, Mountainbike (F) 1 XCO USA
  3º stage GP Sochi 2.2 RUS
  1º stage Grande Prémio de Liberty Seguros
Troféu Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina
2.2 POR
  1º stage Khenifra
Khenifra - Club Atlas
NE MAR
  Kingston - Mandeville NE JAM
  La Haie-Fouassière
Classic Loire Atlantique
1.1 Race FRA
  Ma`alot, Mountainbike
Maalot
2 XCO ISR
  Ma`alot, Mountainbike (F)
Maalot
2 XCO ISR
  1º stage Memorial Utochkina NE UKR
  Ontur
GP Ciclista Primavera CC Onturense
NE Race ESP
  Oud-Vossemeer
Ronde van Oud-Vossemeer
NE Race NED
  Pazardzhik, Criterium, Juniors NE BUL
  Ronde van Zeeland Seaports - Tacx Pro Classic
Delta Tour Zeeland
1.1 Race NED
  1º stage Tour Internationale d'Annaba 2.2 ALG
  1º stage Vuelta a Vendimia NE BOL
  5º stage Vuelta al Estado de Oaxaca NE MEX
  6º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX
  Zamora (a)
Trofeo Excmo, Ayuntamiento de Zamora
NE Race ESP
  Zele (e) NE Race BEL

  Aldergrove
Aldergrove Long
NE Race CAN
  Barcelona, Mountainbike
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  Barcelona, Mountainbike (F)
Copa Catalana Internacional
2 XCO ESP
  4º stage BDO Tour of Northland NE NZL
  Beloeil NE Race BEL
  Bornem (d)
Bornem-Hingene
NE Race BEL
  Budingen (a)
Budingen-Zoutleeuw
NE Race BEL
  Cape Town, Mountainbike
Cross-country Olympic
NE XCO RSA
  Cape Town, Mountainbike (F)
Cross-country Olympic
NE XCO RSA
  Carlow
Des Hanlon Memorial
NE Race IRL
  3º stage Cheddi Jagan Memorial NE GUY
  Cholet
GP Chôlet - Pays de Loire
1.1 Race FRA
  Cholet (F)
GP Cholet - Pays de Loire
1.2 Race FRA
  Contern
GP Ostfenster, GP Ost Manufaktur
NE Race LUX
  3º stage Copa Azucar Natural NE ESA
  Damme, Juniors
Guido Reybrouck Classic
1.1MJ Race BEL
  Den Hout
Omloop Van De Houtse Linies
NE Race NED
  2º stage Dunavski Kup
Danube Cup
NE Race SRB
  4º stage GP Sochi 2.2 RUS
  2º stage Grande Prémio de Liberty Seguros
Troféu Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina
2.2 POR
  Groß Dölln
Rund um das Driving Center Groß Dölln
NE Race GER
  Ichtegem
GP Gilbert Molle
NE Race BEL
  III° Clásica Elite Guatemala NE Race GUA
  Izmir, Mountainbike (F)
Izmir XCO Cup
2 XCO TUR
  Izmir, Mountainbike, Elite/U23
Izmir XCO Cup
2 XCO TUR
  2º stage Khenifra
Khenifra - Club Atlas
NE MAR
  Leonding
Internationales Eröffnungsrennen
NE Race AUT
  2º stage Memorial Utochkina NE UKR
  Milano - San Remo
Milaan - San Remo
1.WT/WT/HC Race ITA
  Mol
Zuidkempense Pijl, GP Wilfried Peeters - Mol Sluis
NE Race BEL
  Moloto
Vortex Classic
NE Race RSA
  Montecassiano
GP San Giuseppe
NE Race ITA
  Montreux
L'Enfer du Chablais
NE Race SUI
  Muelas del Pan
Trofeo San José - Iberdrola
NE Race ESP
  Njabini
Aberdares Classic
NE Race KEN
  Pampilhosa da Serra, Downhill C1 Downhill POR
  Pampilhosa da Serra, Downhill (F) C1 Downhill POR
  Saint John (a)
Fig Tree Hill Road Race
NE Race ANT
  Saint-Maurice-le-Girard, Juniors
Bernaudeau Junior
1.1MJ Race FRA
  Tenterden
Wally Gimber Trophy
NE Race GBR
  Tihany
Félsziget Kupa
NE Race HUN
  56º stage Tour d'Afrique NE
  1º stage Tour de Punjab NE PAK
  1º stage Tour de Taiwan 2.1 TPE
  8º stage Tour du Cameroun 2.2 CMR
  2º stage Tour Internationale d'Annaba 2.2 ALG
  Valencia
Clasico Ciudad de Valencia, Clasico Indeval
NE Race VEN
  6º stage Vuelta al Estado de Oaxaca NE MEX
  7º stage Vuelta Serial a Nuevo León NE MEX

  San Juan
GP Clausura de San Juan
NE Race ARG
  57º stage Tour d'Afrique NE
  Prologue Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  2º stage Tour de Punjab NE PAK
  2º stage Tour de Taiwan 2.1 TPE
  3º stage Tour Internationale d'Annaba 2.2 ALG
  1º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP

  Pakistan Day Race NE Race PAK
  1º stage Presidential Gapyeong Tour
대통령기 가평군일주 전국도로사이클대회
NE KOR
  58º stage Tour d'Afrique NE
  1º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  3º stage Tour de Punjab NE PAK
  3º stage Tour de Taiwan 2.1 TPE
  4º stage Tour Internationale d'Annaba 2.2 ALG
  Prologue Tour of Canakkale 2.2 TUR
  2º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP

  1º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE COL
  Dwars door Vlaanderen (F) NE Race BEL
  Dwars door Vlaanderen / Dwars door België
À travers les Flandres / À travers la Belgique
1.HC Race BEL
  Esplechin
GP P. Dewailly
NE Race BEL
  Sacrifice Race, Elite/U23
Agonas Thysias
NE Race GRE
  Safi, Criterium NE MLT
  59º stage Tour d'Afrique NE
  2º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  4º stage Tour de Taiwan 2.1 TPE
  1º stage Tour International de Constantine 2.2 ALG
  1º stage Tour of Canakkale 2.2 TUR
  1º stage Volta ao Alentejo 2.2 POR
  3º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP

  Ajaccio
Classica Corsica
1.1 Race FRA
  2º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE COL
  2º stage Presidential Gapyeong Tour
대통령기 가평군일주 전국도로사이클대회
NE KOR
  1º stage part b Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali NE ITA
  1º stage part a Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali 2.1 ITA
  60º stage Tour d'Afrique NE
  3º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  Prologue 1º stage Tour de Perth NE AUS
  5º stage Tour de Taiwan 2.1 TPE
  2º stage Tour International de Constantine 2.2 ALG
  2º stage Tour of Canakkale 2.2 TUR
  1º stage Tour ta'Malta NE MLT
  2º stage Volta ao Alentejo 2.2 POR
  4º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP

  3º stage Clásica Nacional Ciudad de Anapoima NE COL
  Dubai
Dubai '93 Cycling Day
NE Race UAE
  Harelbeke
E3 Prijs Harelbeke / Vlaanderen
1.WT/WT/PT Race BEL
  Harelbeke, Criterium 1.CRT BEL
  Marseille, Mountainbike 3 XCE FRA
  Marseille, Mountainbike (F) 3 XCE FRA
  3º stage Presidential Gapyeong Tour
대통령기 가평군일주 전국도로사이클대회
NE KOR
  1º stage San Dimas Stage Race NE USA
  2º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali 2.1 ITA
  4º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  2º stage Tour de Perth NE AUS
  3º stage Tour International de Constantine 2.2 ALG
  3º stage Tour of Canakkale 2.2 TUR
  2º stage Tour ta'Malta NE MLT
  3º stage Volta ao Alentejo 2.2 POR
  5º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP
  1º stage Volta Ciclista Internacional a Lleida NE ESP
  1º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  1º stage VW Cyprus Cycling Tour NE CYP

  Anniston
Sunny King
1.CRT USA
  Ascheffel NE Race GER
  Constantine
Circuit International de Constantine
1.2 Race ALG
  1º stage part a Critérium International
Criterium International
2.HC FRA
  1º stage part b Critérium International
Criterium International
2.HC FRA
  Erpe-Mere NE Race BEL
  Hangzhou
Qiangdao Lake
NE Race CHN
  Landivisiau (b)
Prix Gilbert Bousquet
NE Race FRA
  Milano - Busseto
Trofeo Auro Boreri
NE Race ITA
  Neerpelt, Chrono (F)
Testtijdrit
NE BEL
  Neerpelt, Chrono, Juniors
Testtijdrit
NE BEL
  Neerpelt, Chrono, Juniors (F)
Testtijdrit
NE BEL
  Neerpelt, Chrono, Novices
Testtijdrit
NE BEL
  Neerpelt, Chrono, Novices (F)
Testtijdrit
NE BEL
  Neerpelt, Chrono, U23
Testtijdrit
NE BEL
  Polleur
Printanière Pollinoise
NE Race BEL
  Putte (a)
Putte-Beerzel
NE Race BEL
  Randburg, Mountainbike
Gauteng
C1 XCO RSA
  Randburg, Mountainbike
Gauteng
C1 XCO RSA
  Renwick (a)
Graperide
NE Race NZL
  Rotterdam (s)
GP RWC Rotterdam
NE Race NED
  2º stage San Dimas Stage Race NE USA
  3º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali 2.1 ITA
  1º stage Totnes - Vire Twinning Town Stage Day NE GBR
  2º stage Totnes - Vire Twinning Town Stage Day NE GBR
  61º stage Tour d'Afrique NE
  5º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  3º stage Tour de Perth NE AUS
  3º stage Tour ta'Malta NE MLT
  Tropovci
Pokal Občine Tišina
NE Race SLO
  4º stage Volta ao Alentejo 2.2 POR
  6º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP
  2º stage part b Volta Ciclista Internacional a Lleida NE ESP
  2º stage part a Volta Ciclista Internacional a Lleida NE ESP
  2º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  2º stage VW Cyprus Cycling Tour NE CYP

  Abbotsford
Atomic Long Race
NE Race CAN
  American Continental Championships, Mountainbike, Eliminator CC Regional Championship
  American Continental Championships, Mountainbike, Eliminator (F) CC XCE
  Annemasse - Bellegarde et retour NE Race FRA
  Augsburg
Schwarzbräu-Straßenpreis
NE Race GER
  Azerbaijan Season Opener NE AZE
  Bergara (a)
Subida a Gorla
NE Race ESP
  Carmen
Ciudad del Carmen Campeche Clasica Fiestas del Mar
NE Race MEX
  Championship of Budapest, Road, ITT, Hungary NE HUN
  Cittiglio (F)
Trofeo Alfredo Binda - Comune di Cittiglio
CDM/F Race ITA
  Claremorris
Davis Cup
NE Race IRL
  2º stage Critérium International
Criterium International
2.HC FRA
  Curitiba
Volta Aniversario de Curitiba
NE Race BRA
  Dippach NE Race LUX
  Estella, Mountainbike 2 XCO ESP
  Estella, Mountainbike 2 XCO ESP
  Florennes
GP Scieur-Lambot
NE Race BEL
  Gent - Wevelgem 1.WT/WT/PT Race BEL
  Gent - Wevelgem (F) 1.2 Race BEL
  Guégon
Les Boucles Guégonnaises
NE Race FRA
  Huijbergen NE Race NED
  Langenlois, Mountainbike
Langenlois/Zöbing, Kamptal-Klassik
C1 XCO AUT
  Langenlois, Mountainbike (F)
Langenlois/Zöbing - Kamptal Klassik
C1 XCO AUT
  Laveno Mombello - Cittiglio, Juniors (F)
Trofeo Da Moreno, Piccolo Trofeo Alfredo Binda
1.1WJ Race ITA
  Les Genevez
GP Courtine
NE SUI
  Les Genevez (F) NE SUI
  Les Genevez, U19 NE SUI
  Loano, Juniors
Trofeo Città di Loano
1.1MJ Race ITA
  Meer
Meer-Hoogstraten
NE Race BEL
  Meix-devant-Virton, Mountainbike-Marathon, Elite/U23 NE BEL
  Merken
Rund um Merken
NE Race GER
  Monaco (c)
Criterium de Monaco
NE MCO
  Monte Ceneri, Mountainbike 2 XCO SUI
  Monte Ceneri, Mountainbike (F) 2 XCO SUI
  Novi Sad, Mountainbike (d) S2 XCO SRB
  Novi Sad, Mountainbike (F) (a) S2 XCO SRB
  Orizabita
Clásica Orizabita
NE Race MEX
  Parabiago (b)
Trofeo Antonietto Rancilio
NE Race ITA
  Pepingen, Mountainbike, Elite/U23 NE XCO BEL
  Pepingen, Mountainbike, Elite/U23 (F) NE XCO BEL
  Pepingen, Mountainbike, Juniors NE XCO BEL
  Pepingen, Mountainbike, Novices NE XCO BEL
  Pepingen, Mountainbike, Novices (F) NE XCO BEL
  3º stage San Dimas Stage Race NE USA
  4º stage Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali 2.1 ITA
  Sherwood, Mountainbike
Sherwood Pines
C1 XCO GBR
  Sint-Laureins NE Race BEL
  Sovizzo
Piccola Sanremo, G.P. Sovizzo
NE Race ITA
  Steenbergen, Criterium
Ronde van Steenbergen
NE NED
  Torhout (f)
Torhout-Wijnendale
NE Race BEL
  3º stage Totnes - Vire Twinning Town Stage Day NE GBR
  6º stage Tour de Normandie
Ronde van Normandië
2.2 FRA
  4º stage Tour de Perth NE AUS
  4º stage Tour ta'Malta NE MLT
  Veendam
Grote Omloop van de Veenkolonien
NE Race NED
  5º stage Volta ao Alentejo 2.2 POR
  7º stage Volta Ciclista a Catalunya
Ronde van Catalonië
2.WT/WT/PT ESP
  3º stage Volta Ciclista Internacional a Lleida NE ESP
  3º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU
  3º stage VW Cyprus Cycling Tour NE CYP

  Blida
Criterium International de Blida
1.2 ALG
  62º stage Tour d'Afrique NE
  4º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU

  1º stage 500 Millas del Norte NE URU
  1º stage Driedaagse van De Panne 2.HC BEL
  63º stage Tour d'Afrique NE
  5º stage Vuelta Ciclista del Uruguay 2.2 URU