|
|||||||
Ballyclare (g) Kings Moss C.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Chelford (d) Hyde Olympic C.C. Couple Time Trial | NE | Couple Time Trial | GBR | ||||
Dublin, Criterium Eagle C.C. - Jack Woodcock Memorial Trophy | NE | IRL | |||||
Dundalk The Dundalk Cycle Traders Cup | NE | Race | IRL | ||||
Matlock (c) Belper B.C. - Circuit of Longcliffe Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Navan Beechmount Cup Road Race | NE | Race | IRL | ||||
Rochester Commencement Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Theale Oxonian C.C. - Freddie Green Memorial 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
|
|||||||
Liverpool Newsham Park Criterium | NE | GBR | |||||
|
|||||||
Cuckney North Notts Olympic R.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Dursley Dursley & District R.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
part a Harby, Criterium Gerry Thurlow Memorial | NE | GBR | |||||
Omloop Het Volk, Amateurs Oost-/West-Vlaanderen | NE | Race | BEL | ||||
Omloop Het Volk, Amateurs | NE | Race | BEL | ||||
Sleaford (b) Sleaford Wheelers 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Tollembeek, Juniors | NE | Race | BEL | ||||
|
|||||||
Bedfordshire (d) Velo Club Bedford 35km Time Trial | NE | GBR | |||||
Bradford East Bradford See How Fit You Are Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Bradford, Juniors East Bradford See How Fit You Are Junior Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Clyst Saint Mary Exeter Wheelers Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Colchester, Criterium Criterium des Vainqueurs | NE | GBR | |||||
Dereham C.C. Breckland 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Eastbourne - London | NE | Race | GBR | ||||
Goostrey Altrincham Ravens C.C. Medium Gear 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Kapelle-op-den-Bos, Juniors | NE | Race | BEL | ||||
Kent South Eastern C.A. Couple Time Trial | NE | Couple Time Trial | GBR | ||||
Kirkby Lonsdale Kent Valley Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Liverpool Eddie Soens Memorial | NE | GBR | |||||
Maldegem, Amateurs | NE | Race | BEL | ||||
Poole, Chrono Circuit of Poole Harbour Time Trial | NE | GBR | |||||
Reigate, Chrono East Surrey Hardriders Time Trial | NE | GBR | |||||
Reigate, Juniors East Surrey Hardriders Junior Time Trial | NE | GBR | |||||
Rushlake Green Eastbourne Rovers - Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Whalley North Lancs Circuit of Pendle Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
|
|||||||
Fayt-le-Franc, Amateurs Fayt-le-Franc | NE | Race | BEL | ||||
Fayt-le-Franc, Juniors | NE | Race | BEL | ||||
|
|||||||
part a Kent San Fairy Ann Road Race Series | NE | Race | GBR | ||||
|
|||||||
Carlisle (f) Border City Wheelers Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Croydon, Chrono Croydon & District C.A. Hardriders Time Trial | NE | GBR | |||||
Cublington (b) Circuit of Cublington | NE | Race | GBR | ||||
Kortrijk-Dutsel, Amateurs | NE | Race | BEL | ||||
Pateley Bridge Harrogate Nova Mountain Time Trial | NE | GBR | |||||
Stratford Eastway Circuit - March Hare, Elite, Criterium | NE | GBR | |||||
Tilton Zenith Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
|
|||||||
Ayr Ayr Roads Club 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
1º stage Beverley White Rose Grand Prix Two Day | NE | GBR | |||||
Downpatrick Saint Patricks Day Grand Prix - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
part b Harby, Criterium Gerry Thurlow Memorial | NE | GBR | |||||
part b Kent San Fairy Ann Road Race Series | NE | Race | GBR | ||||
Kilmarnock Wallacehill C.C. - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
Marchwood (a) Antelope R.T. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Melton Mowbray Melton Olympic C.C. - Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Milano - San Remo Milaan - San Remo | 1.HC | ITA | |||||
Nantes Nantes-Segré | NE | Race | FRA | ||||
part a Tonbridge De Laune 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Waldingfield C.C. Sudbury - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
Wolverhampton Penn Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
|
|||||||
Ashford Ashford Wheelers - Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Atherstone, Chrono Atherstone C.C. Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Balcombe, Chrono Central Sussex Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Belfast (ax) Island C.C. Spring - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
part a Belfast (ay) Belvoir R.C. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
2º stage Beverley White Rose Grand Prix Two Day | NE | GBR | |||||
Birmingham Midland Counties C.A. Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Chipping, Chrono Ribble Valley C.R.C. Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Cockerham B.C.F. Lakeland Division - Cockerham Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Deal Velo Club Deal 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Den Haag (F) Batavus Lenterace | NE | Race | NED | ||||
Dunfermline, Chrono Dunfermline & District Mountain Time Trial | NE | GBR | |||||
Dunstable, Chrono Icknield Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Essex Maldon & District Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Featherstone Dave Hollingworth Memorial | NE | Race | GBR | ||||
Fife (n) Carnoustie C.C. - P.D.A. Shield Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Halstead Grand Prix of Essex | NE | Race | GBR | ||||
La Gacilly Route Bretonne | NE | Race | FRA | ||||
Musselburgh Musselburgh R.C.C. Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Norfolk (h) Diss & District C.C. Medium Gear 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Northants Kettering Amateur C.C. - Circuit of the Nene Valley Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Ottershaw Hounslow & District Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Radlett North Middlesex & Hertfordshire C.A. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Rossendale Deerplay Moor Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Saint-Hilaire-du-Harcouët GP D'Ouverture de la Ville de Saint-Hilaire-du-Harcouët | NE | Race | FRA | ||||
Skipton (F) Don Horseman Cycles Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Stone Stone Wheelers - Keele Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Stratford Veterans - Eastway Circuit - Peter Fryer Memorial | NE | Race | GBR | ||||
Ugley Crest C.C. - Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Vaalbeek, Amateurs | NE | Race | BEL | ||||
|
|||||||
Prologue Tour d'Armorique | 2.2 | FRA | |||||
|
|||||||
1º stage Tour d'Armorique | 2.2 | FRA | |||||
|
|||||||
2º stage Tour d'Armorique | 2.2 | FRA | |||||
|
|||||||
Muelas del Pan Trofeo San José - Iberdrola | NE | Race | ESP | ||||
3º stage part b Tour d'Armorique | 2.2 | FRA | |||||
1º stage Vuelta a Antioquia | NE | COL | |||||
|
|||||||
Saint-Etienne GP Saint-Etienne Loire | NE | Race | FRA | ||||
2º stage part a Vuelta a Antioquia | NE | COL | |||||
2º stage part b Vuelta a Antioquia | NE | COL | |||||
|
|||||||
part a Aghadowey Northern Ireland C.F. - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
Cartmel Jim Walmsley Memorial | NE | Race | GBR | ||||
Dundee Dundee Thistle R.C. Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Glasgow, Chrono Sanford Circuit Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
part a Goostrey (F) Manchester & District L.C.A. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Goostrey (o) Manchester & District L.C.A. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Goostrey, Novices Manchester & District L.C.A. Novices 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Hellingly Hastings & Saint Leonards C.C. Road Race | NE | Race | GBR | ||||
part c Kent San Fairy Ann Road Race Series | NE | Race | GBR | ||||
Leeds Leeds Wellington Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Lincoln Lincoln Wheelers 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Maynooth Maynooth C.C. - Maynooth Grand Prix | NE | Race | IRL | ||||
Omagh Strule Wheelers - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
Romsey Sotonia Test Valley 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
1º stage Southampton Red Funnel Services Two Day | NE | GBR | |||||
Tonbridge Gravesend 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
3º stage Vuelta a Antioquia | NE | COL | |||||
|
|||||||
part a Angus (a) Angus C.C. Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Bashall Eaves North Lancs Bashall Eaves Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Bashall Eaves (F) North Lancs Spring Classic Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Belsay Barnesbury Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Berlin Rund in Berlin | NE | Race | GER | ||||
Blyth, Chrono North Midlands C.F. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Bowness on Windermere Porthole Grand Prix Time Trial | NE | GBR | |||||
Breda Omloop van de Baronie | NE | Race | NED | ||||
Chryston (b) Chryston Wheelers - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
Circuit du Morbihan Trophée Jean Floc'h | NE | Race | FRA | ||||
Dublin (w) Liam Toolan Memorial | NE | Race | IRL | ||||
Durham Middridge Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Ebbw Vale Abertillery Wheelers - Heads of the Valleys Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Fife Fife Century Cults Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Lach Dennis Manchester Velo Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Long Eaton Long Eaton Paragon C.C. Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Luton C.C. Luton Couple Hilly Time Trial | NE | Couple Time Trial | GBR | ||||
Newry (d) Newry Wheelers - Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
Newton Abbot Primavera Pursuit - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
Queensferry Ian May Spring Road Race | NE | Race | GBR | ||||
2º stage Southampton Red Funnel Services Two Day | NE | GBR | |||||
Southampton Sotonia Hilly Circuit Time Trial | NE | GBR | |||||
Sovizzo Piccola Sanremo, G.P. Sovizzo | NE | Race | ITA | ||||
Tenterden Wally Gimber Trophy | NE | Race | GBR | ||||
Troyes - Dijon | NE | Race | FRA | ||||
4º stage Vuelta a Antioquia | NE | COL | |||||
part a Warwick Midland Counties C.A. 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Wolverhampton Albert Price Memorial | NE | Race | GBR | ||||
|
|||||||
Cittiglio (F) Trofeo Alfredo Binda - Comune di Cittiglio | NE | Race | ITA | ||||
|
|||||||
part b Aghadowey Northern Ireland C.F. - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
Bickerstaffe (F) Merseyside L.C.A. Bickerstaffe - A.P.R. | NE | Race | GBR | ||||
Cape Town Cape Town Tour - Cape Argus Pick 'n Pay Tour | NE | Race | RSA | ||||
Cape Town (F) Cape Town Tour - Cape Argus Pick 'n Pay Tour | NE | Race | RSA | ||||
part a Crawley (d) Crawley Wheelers 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Essex (t) Elite C.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Glasgow Glasgow Coureurs 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Gloucester Royal Dean Forest Hilly Time Trial | NE | GBR | |||||
Kenilworth (e) Kenilworth Castle Wheelers 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Maidenhead (d) Bath Road Club 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
1º stage Mercian - Asphalt Grand Prix - Elite Two Day | NE | GBR | |||||
Newark (b) Newark Castle C.C. 10 Time Trial | NE | GBR | |||||
Rotterdam (F) (g) Rotterdam-Doenkade | NE | Race | NED | ||||
Southampton G.S. Europa - Regent 25 Time Trial | NE | GBR | |||||
Sterrebeek, Juniors | NE | Race | BEL | ||||
Tempsford (a) Luton Arrow C.C. Couple Time Trial | NE | Couple Time Trial | GBR | ||||
Truro Kernow C.C. - Dominic Noble 10 Time Trial | NE | GBR |